Koksnes ķīmijas institūta pētnieki attīsta jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma materiālus

Author
Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts

14. februāris, 2025. gads

zinātne pētījumi

Piesaistot finansējumu, Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts (KĶI) un SIA V.L.T. izstrādājuši inovatīvas un uz zināšanām bāzētas metodes un tehnoloģijas, kā arī radījuši inovatīvus iepakojuma materiālus.

520104__67aeebb9294bd.jpg
LVKĶI publicitātes foto.

KĶI kopā ar SIA V.L.T. ir izstrādājuši jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma materiālus, kas piedāvā alternatīvu tradicionālajām plastmasas iepakojuma metodēm, vienlaikus pielāgojot esošajām papīra un presēta kartona ražošanas tehnoloģijām.

Pētnieku ieguldījums

Projektu īstenojuši Dr. chem. Laura Andže, Dr. biol. Ilze Irbe un Dr. sc. ing. Inese Filipova. Sadarbojoties LVKĶI un SIA V.L.T., attīsta jaunas metodes bionoārdāmo materiālu iegūšanai un to pielietojumam iepakojumā. Projekta ietvaros radīti olu kastīšu prototipi ar īpaši paaugstinātām mitrumizturības īpašībām, izmantojot hitozāna piedevu, kas nodrošina alternatīvu plastmasas iepakojuma materiāliem.

520104__67aeebb4d5816.jpg
LVKĶI publicitātes foto.
Pētniecības un eksperimentālās attīstības darbs ir balstīts uz:
  • Inovatīvām metodēm, kas ļauj pārstrādāt dažādus lignocelulozes resursus ilgtspējīgos materiālos.
  • Ilgtspējīgas ķīmijas risinājumiem, lai nodrošinātu videi draudzīgus iepakojuma risinājumus.
  • Esošās papīra un kartona rūpniecības pielāgošanu, lai veicinātu jaunu bionoārdāmu materiālu izmantošanu.
520104__67aeebbb6a97a.jpg
LVKĶI publicitātes foto.
Rezultāti un ieguvumi

Šī inovācija jau ir saņēmusi atzinību gan Latvijā, gan starptautiski. Projekts ir arī veiksmīgi ieguvis Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu, kas palīdz turpināt izstrādi un paplašināt pētījumus.

saistītie raksti

personība zinātnes komunikācija pētījumi

Maijā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” apskatāma Jelgavā, LBTU telpās

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” sniedz unikālu iespēju iepazīt 12 Latvijas zinātnes izcilības un viņu devumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 6. līdz 31. maijam šī daudzveidīgā ekspozīcija būs aplūkojama Latvijas Biozinātņu un tehnol…

researchLatvia

2. maijs, 2025. gads

sadarbība zinātne

Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

6. maijā plkst. 9.00 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tiks atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices vēstniecības, Latvijas Izglītības un z…

LU Cietvielu fizikas institūts

30. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Neredzamais drauds – mikroplastmasa

Mikroplastmasas piesārņojums ir viena no lielākajām vides problēmām, kas kļūst arvien nopietnāka visā pasaulē. Šīs mazās plastmasas daļiņas nonāk mūsu ekosistēmās, iznīcinot dzīvotņu kvalitāti un apdraudot gan dzīvniekus, gan cilvēkus. Maza, bet bīstama Mikroplastmasa ir kļuvusi par nopie…

Kristaps Kalns | Dienas mediji

29. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Daugavpils Universitāte – nozīmīgs pētniecības centrs Latgalē

Daugavpils Universitāte (DU) ir viens no vadošajiem zinātnes centriem Latgales reģionā, kas mērķtiecīgi attīsta starptautiski konkurētspējīgu pētniecības vidi. DU pētnieku darbs veicina ne vien Latvijas zinātnes izaugsmi, bet arī stiprina reģionālās inovāciju ekosistēmas, sekmējot zināšanu apriti, …

Daugavpils Universitāte

28. aprīlis, 2025. gads