Pilotprojekta ietvaros Latvijas Universitātē tiks realizētas 11 nozīmīgas pētniecības iniciatīvas

Author
Latvijas Universitāte

4. februāris, 2025. gads

Latvijas Universitāte (LU) uzsāk LU Attīstības programmas ar lielu ietekmi programmu. Tās pilotprojekta ietvaros vēl šogad Universitātē tiks realizētas 11 nozīmīgas pētniecības iniciatīvas, kuru mērķis ir risināt globāli un Latvijai aktuālus izaicinājumus.

csm_LU_Akademiskais_centrs_7d6b4821cb.jpg
LU Akadēmiskais centrs. Foto: Toms Grīnbergs/LU.

Attīstības programma ir radītas, lai veicinātu LU akadēmisko struktūrvienību sadarbību un piesaistītu sabiedrības uzmanību nozīmīgām, uz zinātniskajiem pētījumiem balstītām iniciatīvām. Atbalstītie projekti sniegs būtisku ieguldījumu Latvijas sabiedrības un ekonomikas attīstībā, vienlaikus sekmējot zinātnes izcilību un inovācijas.

“Esam gandarīti par lielo pētnieku atsaucību un iesniegto projektu kvalitāti, kas apliecina Latvijas Universitātes vēlmi un spēju iesaistīties nacionāli un globāli nozīmīgu jautājumu pētniecībā. Šo projektu rezultāti ne tikai sniegs devumu zinātnes attīstībā, bet arī piedāvās vērtīgus risinājumus Latvijas ekonomikas izaugsmes veicināšanai un ANO ilgtspējas mērķu sasniegšanai," norāda LU rektors profesors Gundars Bērziņš.

Pilotprogrammas kopējais budžets ir vairāk nekā 530 tūkstoši eiro, katram atbalstītajam projektam piešķirts līdz 50 000 eiro. Katra projekta ilgums paredzēts līdz sešiem mēnešiem. Iniciatīvas fokusējas uz diviem galvenajiem virzieniem – zinātnes izcīlības veicināšanu un tautaismniecības izaugsmes un vajadzību risināšanu. Projekti izvēlēti, balstoties uz atbilstību vienai no deviņām stratēģiskajām tēmām, kas ietver cilvēkkapitāla attīstību, tehnoloģisko progresu, klimata pārmaiņu mazināšanu, finanšu sistēmas attīstību un citus sabiedrībai būtiskus jautājumus.

Starp LU Attīstības programmas ar lielu ietekmi atbalstītajiem projektiem ir, piemēram, "Izvēle un atbildība tiešajā digitālajā  demokrātijā: ceļā uz jauno sociālo kontraktu Latvijā" - "Tiešas demokrātijas aplikācija" (vad. Humanitāro zinātņu fakultātes docents Mārtiņš Mintaurs,) būs digitāla platforma, kas veicinās sabiedrības līdzdalību un jauna sociālā kontrakta izveidi Latvijā. Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātē taps "Precīzu Zemes magnētiskā lauka sadalījuma karšu izveide pozicionēšanās nolūkos" (vad. Lāzeru centra vadošais pētnieks Artūrs Mozers); šī projekta mērķis ir radīt precīzu Zemes magnētiskā lauka karti 25 km² teritorijai, kā izmēģinājumu navigācijas drošības uzlabošanai. Savukārt fakultātes vadošās pētnieces Tatjanas Pladeres vadībā projektā "Starpdisciplināra pieeja darbspēju un produktivitātes uzlabošanai saistībā ar ergonomisko un psihosociālo pārslodzi darbā ar digitālajām ierīcēm" tiks analizēts, kā ergonomiskie un psihosociālie faktori ietekmē darba spējas, un izstrādās rekomendācijas efektivitātes paaugstināšanai.

Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātē realizēs projektu "Kapitāla tirgus potenciāls Latvijas ekonomiskās  izaugsmes veicināšanai" (vad. prof. Inna Romānova) – tas piedāvās praktiskas rekomendācijas Latvijas kapitāla tirgus attīstībai un organizēs diskusijas ar uzņēmumiem, lai veicinātu valsts finanšu sistēmas izaugsmi. Projektā "Jonu šķidrumi etilēna sorbcijai" (vad. Eduards Baķis, Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes vadošais pētnieks) tiks izstrādāti jauni risinājumi, izmantojot jonu šķīdumus, lai efektīvi kontrolētu etilēna emisijas.

Ar visu atbalstīto projektu sarakstu interesenti aicināti iepazīties LU mājaslapā: “LU Attīstības programmas ar lielu ietekmi pilotprojekti 2025.

saistītie raksti

zinātne uzņēmējdarbība

Iespēja pārvērst inovāciju par produktu – atvērta pieteikšanās bezmaksas apmācību programmai

Latvijai stiprinot savu zinātnes un inovāciju ekosistēmu, Venture Catalysts piedāvā unikālu iespēju pētniekiem un uzņēmējiem apgūt prasmes, zināšanas un saņemt atbalstu, kas nepieciešams, lai idejas pārvērstu tirgū realizējamos produktos un pakalpojumos. Programma ir izstrādāta uzņēmumu dibi…

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

27. jūnijs, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Latvijā radītā "STEM UP!" galda spēle attīsta STEM prasmes

Izglītojošā viktorīnas spēle "STEM Up!" radīta, lai rosinātu zinātkāri un attīstītu prasmes zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas jomās (STEM). "Mūsu mērķis bija radīt produktu, kas palīdzētu jauniešiem mācīties caur spēli. "STEM Up!" iedvesmo ne tikai uzzināt vairāk, bet arī …

Labs of Latvia

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Ko smadzenes stāsta par novecošanu?

Cilvēkam novecojot, mainās viņa kognitīvās spējas, tādas kā atmiņa un uzmanība. Reizēm šīs izmaiņas var būt agrīni rādītāji nopietnākiem kognitīviem traucējumiem, kas potenciāli var novest pie tādiem patoloģiskiem stāvokļiem kā Alcheimera slimība. Agrīna kognitīvo traucējumu atklāšana ir īpaši svar…

Rīgas Stradiņa universitāte

16. jūnijs, 2025. gads