Uzlabot dzīves kvalitāti digitālajā laikmetā

Author
Latvijas Universitāte

21. jūlijs, 2025. gads

pētījumi sabiedrības veselība

Gluži kā tvaika dzinēja izgudrošana mainīja pasauli 19. gadsimta otrajā pasaulē, tā digitālo tehnoloģiju straujā attīstība ir ne tikai pārstrukturējusi daudzas tautsaimniecības nozares un transformējusi darba tirgu, bet arī kardināli izmainījusi mūsu ikdienas paradumus darbavietā un ārpus tās. Kaut arī tehnoloģisko attīstību virza ideja par to, ka tehnoloģijas palīdzēs mums kļūt efektīvākiem un ātrāk paveikt dažādus uzdevumus, atbrīvojot cilvēka resursus radošām aktivitātēm un inovācijām, stāstam ir arī otra puse. Joprojām trūkst atbilžu, kādas sekas intensīva tehnoloģiju lietošana, sēdošs dzīvesveids un arvien pieaugošā informācijas intensitāte atstāj uz cilvēka veselību un labbūtību un vai cilvēka darba efektivitāte tiešām palielinās.

Cilvēkresursu attīstība ir viens no Latvijas Universitātes (LU) prioritārajiem pētniecības virzieniem, un šogad ir sākts plašs pētījums "Starpdisciplināra pieeja darbspēju un produktivitātes uzlabošanai sabiedrībā ar ergonomisko un psihosociālo pārslodzi darbā ar digitālajām ierīcēm". To īsteno vairāku fakultāšu eksperti LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes vadošās pētnieces, optometrijas speciālistes Tatjanas Pladeres vadībā. Pētījums solās būt inovatīvs starptautiskā mērogā un varētu kalpot par pamatu pētniecības komercializācijai un LU ārpakalpojumu izveidei nākotnē.  

"Šis ir svarīgs sākums kaut kam lielam un ambiciozam starptautiskā mērogā. Mēs gribam izpētīt dažādus ergonomiskās un psihosociālās pārslodzes aspektus, lai iegūtu visaptverošu priekšstatu par riskiem darbā ar digitālajām ierīcēm. Tas palīdzēs izstrādāt vadlīnijas personalizētiem risinājumiem šo risku mazināšanai un darbinieku produktivitātes celšanai," stāsta Pladere.

dzīves kvalitāte digi laikmetā.png
Publicitātes attēls

Lai nodrošinātu, ka zinātnieku izstrādātie risinājumi būtu izmantojami arī reālajā dzīvē, pētījumā piedalās arī uzņēmumi un darba ņēmēji. "Mūsu prioritāte – lai zinātne nebūtu atrauta no praktiskā pielietojuma, lai mūsu darbam būtu maksimāla ietekme un pievienotā vērtība."

Cilvēka fizioloģijas detektīvi 

Līdzšinējie pētījumi šajā virzienā ir bijuši diezgan fragmentāri, vairums izstrādāto vadlīniju – standartizētas, neņemot vērā katra cilvēka individuālās spējas, vajadzības un darba specifiku. “Tā ir viena no šā laika īpatnībām – mēs vēlamies, lai viss notiktu ļoti ātri un lai rezultāti būtu tūlīt, tāpēc ik pa laikam kaut ko paanalizējam, aplūkojam vienu konkrētu aspektu un, balstoties uz to, vispārinām. Mums gribas ticēt, ka ar vienu pieeju mums izdosies atrisināt daudzas problēmas, bet tā tas nenotiek. Jā, vairumam cilvēku varbūt arī derēs šādi standartizēti risinājumi, bet kādam tie situāciju tikai pasliktinās,” uzskata pētniece. 

Projekts šobrīd ir datu vākšanas un analīzes fāzē. Taču jau tagad pētnieki novēro, cik atšķirīgi darbs ar digitālajām ierīcēm dažādos parametros ietekmē cilvēkus – redzes funkciju, sirds darbību, muskuļu nogurumu u. c. “Vienam darbadienas beigās mēs novērojam būtiskas izmaiņas, citam atšķirības gandrīz nav pamanāmas. Interesanti, ka šie rādītāji ne vienmēr korelē ar cilvēka pašsajūtu. Tas nozīmē, ka cilvēks var arī nesajust pasliktināšanos – ja cilvēks dienas beigās jūtas noguris, objektīvie mērījumi to ne vienmēr uzrādīs. Piemēram, cilvēkam šķiet, ka viņam pasliktinās redze, bet mērījumi izmaiņas neuzrāda. Un var būt otrādi – cilvēks jūtas labi, bet mērījumi uzrāda izmaiņas noteiktos parametros. Turklāt nogurums un diskomforts var būt saistīts nevis ar fizioloģiskiem procesiem, bet ar psihoemocionālo komponenti. Pētot cilvēku, vienmēr paliek kādi noslēpumi, un mēs kā detektīvi palīdzam saprast, kā dažādas lietas ir savstarpēji saistītas…

Ar visu rakstu aicinām iepazīties LU žurnālā “Alma Mater” – issuu.com vietnē

saistītie raksti

zinātne sabiedrības veselība

Ceļā uz ātrāku ārstēšanas personalizēšanu: Rīgas Tehniskajā universitātē top biotinte no cilvēku šūnām

Lai nākotnē ārsti spētu ātrāk atrast medikamentus, kas piemēroti katram konkrētam pacientam, medicīnā pamazām ienāk mikroshēmas, kurās iesēj dažādas cilvēku šūnas, kas ātrāk nekā organisms kopumā reaģē uz zāļu iedarbību. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki līdzdarbojas projektā, kurā …

Ilze Kuzmina, Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente

21. jūlijs, 2025. gads

pētījumi tehnoloģijas

Klimata pārmaiņas un bišu nākotne: LVKĶI taps inovatīvs stropu materiāls un ekranēšanas tehnoloģija

Mainīgās klimata tendences, īpaši neprognozējamas ziemas, būtiski apdraud bišu saimju izdzīvošanu visā Eiropā. Vāgeningenas Universitātes (Wageningen University) pētījumā, kas veikts pēc Nīderlandes Lauksaimniecības, dabas un pārtikas kvalitātes ministrijas pasūtījuma, secināts, ka 2…

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts

18. jūlijs, 2025. gads

pētījumi zinātne zinātnes politika

ES pētniecības ministru sanāksmes fokusā – kritiskās tehnoloģijas un "Apvārsnis Eiropa" nākamajā periodā

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretārs Jānis Paiders 16.–17. jūlijā piedalījās Eiropas Savienības (ES) pētniecības ministru neformālajā sanāksmē Kopenhāgenā, Dānijā. Sanāksmē par pētniecību atbildīgie ministri un amatpersonas apsprieda kopīgu Eiropas rīcību kritisko tehnoloģiju a…

Izglītības un zinātnes ministrija

18. jūlijs, 2025. gads

pētījumi dabaszinātnes

Latvijā atklāta pasaulē jauna gļotsēņu suga – persiku vilkpienaine

4. jūlijā oficiāli publicēta informācija par jaunu, iepriekš neaprakstītu gļotsēni persiku vilkpienaini (Lycogala persicum), to Ķemeru Nacionālajā parkā ievāca Julita Kluša. Šis ir unikāls notikums Latvijas gļotsēņu pētniecībā. Viens no retajiem gadījumiem Latvijas zinātnes vēsturē, kad jauna suga …

TV3 Ziņu dienests

14. jūlijs, 2025. gads