Attīstot Latvijas pētniecības infrastruktūru, ieguldīs 35,8 miljonus eiro zinātnes izcilības veicināšanā  

Author
Izglītības un zinātnes ministrija

4. februāris, 2025. gads

zinātnes politika zinātne

Lai veicinātu inovācijas un stiprinātu Latvijas zinātnisko institūciju kapacitāti, valdība otrdien, 4. februārī, apstiprinājusi pētniecības programmu 35,8 miljonu eiro publiskā finansējuma apmērā. Izglītības un zinātnes ministrijas rosinātā iniciatīva līdz 2029. gada beigām sekmēs Latvijas zinātnes izaugsmi un starptautisko atpazīstamību. Ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu tiks attīstīta un modernizēta pētniecības infrastruktūra un stiprināta Latvijas vadošo zinātnisko institūciju konkurētspēja starptautiskajā pētniecības un inovāciju telpā.  

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša akcentē: “Apstiprinātais projekts Latvijas zinātniekiem nodrošinās iespēju strādāt modernākā, tehnoloģiski aprīkotā vidē, lai viņu atklājumi un inovācijas sniegtu pēc iespējas plašāku ieguldījumu sabiedrības labklājībā un tautsaimniecības izaugsmē. Eiropas Reģionālās attīstības fonda investīcijas nav tikai ieguldījums infrastruktūrā – tās ir devums Latvijas zinātnes izcilībā un konkurētspējā, kas veidos pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai un starptautiskai atpazīstamībai.” 

1.png
2.png

 

Paredzēts, ka investīciju rezultātā Latvijas zinātnes infrastruktūra kļūs pieejamāka un efektīvāka – tiks samazināta resursu dublēšanās, uzlabota starptautiskā konkurētspēja un attīstīta sadarbība ar industriju. Finansējums ļaus pētniekiem strādāt modernizētā vidē un veicinās augstas pievienotās vērtības inovācijas, kas tieši ietekmēs Latvijas ekonomisko izaugsmi un sabiedrības labklājību. Projekti tiks īstenoti no 2025. gada beigām līdz 2029. gada 31. decembrim, un tie veicinās Latvijas zinātnes izaugsmi, radot jaunas iespējas gan pētniekiem, gan sabiedrībai kopumā. 

Programmas ietvaros finansējums paredzēts Latvijas zinātniskajām institūcijām, kas darbojas kādā no piecām viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) jomām:

  1. zināšanu ietilpīga bioekonomika;
  2. biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas;
  3. viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas;
  4. viedā enerģētika;
  5. informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

Tiks ņemts vērā arī pēdējā zinātnisko institūciju starptautiskajā izvērtējumā saņēmušas vidējo svērto vērtējumu vismaz “3”.

Līdzekļi tiks izmantoti jaunākās paaudzes pētniecības iekārtas iegādei, kas, tai skaitā, veicinās starptautisko sadarbības projektu izstrādi. 

Programmā piedalīsies Daugavpils Universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Universitāte (LU), Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", pārtikas drošības, dzīvnieku veselības vides zinātniskais institūts “BIOR”, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Ventspils Augstskola un Vidzemes Augstskola. Atbalstu saņems arī konsolidējamās institūcijas vai universitāšu institūti, kas iesaistās kā sadarbības partneri – Fizikālās enerģētikas institūts, Agroresursu un ekonomikas institūts, Dārzkopības institūts, Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, LU Cietvielu fizikas institūts, LU Matemātikas un informātikas institūts, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija. 

Projektu atlase notiks ierobežotā projektu iesniegumu atlasē, kur pieejamais finansējums tiks noteikts, ņemot vērā zinātniskās institūcijas pētniecisko kapacitāti. Finansējuma apjoms katram iesniedzējam un tā sadarbības partneriem tiks aprēķināts proporcionāli 2024. gadā piešķirto zinātniskās darbības bāzes finansējumu. 

_________________________

Plašāka informācija par 04.02.2025. pieņemtajiem noteikumiem pieejama Ministru kabineta tīmekļvietnē: Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā” 1.1.1.2. pasākuma “RIS3 pētniecības un inovācijas centri” īstenošanas noteikumi

saistītie raksti

sadarbība zinātne

Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

6. maijā plkst. 9.00 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tiks atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices vēstniecības, Latvijas Izglītības un z…

LU Cietvielu fizikas institūts

30. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Neredzamais drauds – mikroplastmasa

Mikroplastmasas piesārņojums ir viena no lielākajām vides problēmām, kas kļūst arvien nopietnāka visā pasaulē. Šīs mazās plastmasas daļiņas nonāk mūsu ekosistēmās, iznīcinot dzīvotņu kvalitāti un apdraudot gan dzīvniekus, gan cilvēkus. Maza, bet bīstama Mikroplastmasa ir kļuvusi par nopie…

Kristaps Kalns | Dienas mediji

29. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Daugavpils Universitāte – nozīmīgs pētniecības centrs Latgalē

Daugavpils Universitāte (DU) ir viens no vadošajiem zinātnes centriem Latgales reģionā, kas mērķtiecīgi attīsta starptautiski konkurētspējīgu pētniecības vidi. DU pētnieku darbs veicina ne vien Latvijas zinātnes izaugsmi, bet arī stiprina reģionālās inovāciju ekosistēmas, sekmējot zināšanu apriti, …

Daugavpils Universitāte

28. aprīlis, 2025. gads

zinātne granti

Vēl var paspēt pieteikties šī gada fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu konkursā

Līdz 7. maijam ir iespējams pieteikties Latvijas Zinātnes padomes šī gada fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu atklātajā konkursā. Šogad konkursā ir pieejami 17,7 miljoni eiro. Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti tiek finansēti, lai nodrošinātu jaunu zināšanu radīšanu un to pielieto…

Labs of Latvia

28. aprīlis, 2025. gads