Attīstot Latvijas pētniecības infrastruktūru, ieguldīs 35,8 miljonus eiro zinātnes izcilības veicināšanā  

Author
Izglītības un zinātnes ministrija

4. februāris, 2025. gads

zinātnes politika zinātne

Lai veicinātu inovācijas un stiprinātu Latvijas zinātnisko institūciju kapacitāti, valdība otrdien, 4. februārī, apstiprinājusi pētniecības programmu 35,8 miljonu eiro publiskā finansējuma apmērā. Izglītības un zinātnes ministrijas rosinātā iniciatīva līdz 2029. gada beigām sekmēs Latvijas zinātnes izaugsmi un starptautisko atpazīstamību. Ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu tiks attīstīta un modernizēta pētniecības infrastruktūra un stiprināta Latvijas vadošo zinātnisko institūciju konkurētspēja starptautiskajā pētniecības un inovāciju telpā.  

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša akcentē: “Apstiprinātais projekts Latvijas zinātniekiem nodrošinās iespēju strādāt modernākā, tehnoloģiski aprīkotā vidē, lai viņu atklājumi un inovācijas sniegtu pēc iespējas plašāku ieguldījumu sabiedrības labklājībā un tautsaimniecības izaugsmē. Eiropas Reģionālās attīstības fonda investīcijas nav tikai ieguldījums infrastruktūrā – tās ir devums Latvijas zinātnes izcilībā un konkurētspējā, kas veidos pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai un starptautiskai atpazīstamībai.” 

1.png
2.png

 

Paredzēts, ka investīciju rezultātā Latvijas zinātnes infrastruktūra kļūs pieejamāka un efektīvāka – tiks samazināta resursu dublēšanās, uzlabota starptautiskā konkurētspēja un attīstīta sadarbība ar industriju. Finansējums ļaus pētniekiem strādāt modernizētā vidē un veicinās augstas pievienotās vērtības inovācijas, kas tieši ietekmēs Latvijas ekonomisko izaugsmi un sabiedrības labklājību. Projekti tiks īstenoti no 2025. gada beigām līdz 2029. gada 31. decembrim, un tie veicinās Latvijas zinātnes izaugsmi, radot jaunas iespējas gan pētniekiem, gan sabiedrībai kopumā. 

Programmas ietvaros finansējums paredzēts Latvijas zinātniskajām institūcijām, kas darbojas kādā no piecām viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) jomām:

  1. zināšanu ietilpīga bioekonomika;
  2. biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas;
  3. viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas;
  4. viedā enerģētika;
  5. informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

Tiks ņemts vērā arī pēdējā zinātnisko institūciju starptautiskajā izvērtējumā saņēmušas vidējo svērto vērtējumu vismaz “3”.

Līdzekļi tiks izmantoti jaunākās paaudzes pētniecības iekārtas iegādei, kas, tai skaitā, veicinās starptautisko sadarbības projektu izstrādi. 

Programmā piedalīsies Daugavpils Universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Universitāte (LU), Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", pārtikas drošības, dzīvnieku veselības vides zinātniskais institūts “BIOR”, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Ventspils Augstskola un Vidzemes Augstskola. Atbalstu saņems arī konsolidējamās institūcijas vai universitāšu institūti, kas iesaistās kā sadarbības partneri – Fizikālās enerģētikas institūts, Agroresursu un ekonomikas institūts, Dārzkopības institūts, Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, LU Cietvielu fizikas institūts, LU Matemātikas un informātikas institūts, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija. 

Projektu atlase notiks ierobežotā projektu iesniegumu atlasē, kur pieejamais finansējums tiks noteikts, ņemot vērā zinātniskās institūcijas pētniecisko kapacitāti. Finansējuma apjoms katram iesniedzējam un tā sadarbības partneriem tiks aprēķināts proporcionāli 2024. gadā piešķirto zinātniskās darbības bāzes finansējumu. 

_________________________

Plašāka informācija par 04.02.2025. pieņemtajiem noteikumiem pieejama Ministru kabineta tīmekļvietnē: Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā” 1.1.1.2. pasākuma “RIS3 pētniecības un inovācijas centri” īstenošanas noteikumi

saistītie raksti

zinātne uzņēmējdarbība

Iespēja pārvērst inovāciju par produktu – atvērta pieteikšanās bezmaksas apmācību programmai

Latvijai stiprinot savu zinātnes un inovāciju ekosistēmu, Venture Catalysts piedāvā unikālu iespēju pētniekiem un uzņēmējiem apgūt prasmes, zināšanas un saņemt atbalstu, kas nepieciešams, lai idejas pārvērstu tirgū realizējamos produktos un pakalpojumos. Programma ir izstrādāta uzņēmumu dibi…

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

27. jūnijs, 2025. gads

zinātnes politika

Latvija paplašinās mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas reģionālā līmenī

Šodien, 25. jūnijā, Ministru kabinets apstiprinājis Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzīto iniciatīvu par valsts budžeta līdzfinansējuma nodrošināšanu projektam “Mākslīgā intelekta rūpnīcas antena – Latvija”. Līdz ar projekta īstenošanu Latvija varēs piedalīties Eiropas augstas veiktspēja…

Izglītības un zinātnes ministrija

25. jūnijs, 2025. gads

zinātnes politika kosmoss

Ieguldījumi Eiropas Kosmosa aģentūras programmās rada jaunas iespējas uzņēmumiem, pētniekiem un sabiedrībai 

Valdība šodien, 2025. gada 25. jūnijā, atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītos grozījumus, kas paredz 4,9 miljonu eiro papildu ieguldījumu Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) programmās. Šis finansējums sekmēs Latvijas zinātnes un augsto tehnoloģiju nozares attīstību, veicinās uzņē…

Izglītības un zinātnes ministrija

25. jūnijs, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Latvijā radītā "STEM UP!" galda spēle attīsta STEM prasmes

Izglītojošā viktorīnas spēle "STEM Up!" radīta, lai rosinātu zinātkāri un attīstītu prasmes zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas jomās (STEM). "Mūsu mērķis bija radīt produktu, kas palīdzētu jauniešiem mācīties caur spēli. "STEM Up!" iedvesmo ne tikai uzzināt vairāk, bet arī …

Labs of Latvia

20. jūnijs, 2025. gads