Ilgspīdošu materiālu izpētes iespējas Latvijas Universitātē konkurē pasaules līmenī

Author
LU Cietvielu institūts

3. februāris, 2025. gads

zinātne granti

Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta (CFI) Spektroskopijas laboratorijas Lexsygresearch TL/OSL analizators papildināts ar Peltjē dzesēšanas elementu, kas ļāvis iegūt būtiskus zinātniskos rezultātus ilgspīdošu materiālu pētījumos. Šī iekārta ir ļāvusi strauji attīstīt vairākus pētījumu virzienus – defektu analīzi cietvielās, ilgspīdošo luminoforu raksturošanu un dozimetrisko materiālu īpašību izpēti.

Lexsyg[22675].jpg
Lexsygresearch TL/OSL analizators LU CFI Spektroskopijas laboratorijā. Publicitātes attēls

“Šādus augstas precizitātes mērījumus pašreiz var veikt tikai dažās vietās pasaulē, starp kurām tagad ir arī Latvijas Universitāte. Varam konkurēt ar citu valstu piedāvātajām pētījumu iespējām. Iekārtas modifikācija ļauj uzlabot zinātnisko pētījumu kvalitāti un ievērojami paplašina pētāmo materiālu un problēmjautājumu klāstu. Šādi laboratorijas uzlabojumi palielina Latvijas zinātnisko kapacitāti, kā arī iespēju piesaistīt jaunos zinātniekus un studējošos,” stāsta LU CFI zinātniskā asistente Dace Ņilova.

Ilgspīdošie materiāli tiek pētīti visā pasaulē. Šobrīd viens no galvenajiem šādu materiālu pielietojumiem ir avārijas zīmēs, kas turpina spīdēt pilnīga elektroenerģijas zuduma gadījumā. Pēdējo gadu laikā parādās arvien vairāk informācijas par citiem izmantošanas veidiem, piemēram, biomedicīniskajā attēlveidošanā, ceļa zīmēs, pretviltošanas marķējumos un citos. Lai to realizētu, nepieciešama padziļināta izpratne par ilgspīdošo materiālu īpašībām, un šādi pētījumi tiek īstenoti LU CFI Spektroskopijas laboratorijā.

D. Ņilova skaidro, ka daudzos pētījumos, kas saistīti ar materiālu izpēti un raksturošanu, ir nozīmīgi veikt mērījumus temperatūrā, kas ir zemāka par istabas temperatūru. Iespēja veikt termostimulētās luminiscences (TSL) mērījumus zemās temperatūrās ļauj detalizētāk raksturot ilgspīdošo materiālu darbības mehānismus. Taču šāda tipa eksperimentus, izmantojot esošā Lexsygresearch TL/OSL analizatora standarta komplektāciju, nebija iespējams veikt.

Pateicoties LU fonda mecenāta SIA “Mikrotīkls” atbalstam, iekārta ir modificēta, un tas nodrošina iespēju veikt TSL mērījumus temperatūru diapazonā no -40°C līdz istabas temperatūrai.

Lexsygresearch TL/OSL analizators nodrošina plašas materiālu pētījumu iespējas, izmantojot TSL un optiski stimulētās luminescences (OSL) parādības. Iekārtas pielietojumi iekļauj cietvielu struktūras analīzi, materiālu vecuma noteikšanu, radiācijas izraisītu efektu pētījumus, objektu autentiskuma pārbaudi un citus pētījumus.

ekārtai veiktās modifikācijas nodrošinājušas augsti novērtējamu rezultātu iegūšanu, kas ļauj paplašināt pētījumu rezultātus ar katodluminiscences un rentgenluminiscences mērījumiem. Materiāla ierosināšanai ir iespējams izmantot arī ultravioleto starojumu.

Izmantojot uzlaboto iekārtu, ir izdevies iegūt nozīmīgus zinātniskos rezultātus vairākos pētījumos, kas publicēti arī zinātniskos izdevumos:

saistītie raksti

zinātne uzņēmējdarbība

Iespēja pārvērst inovāciju par produktu – atvērta pieteikšanās bezmaksas apmācību programmai

Latvijai stiprinot savu zinātnes un inovāciju ekosistēmu, Venture Catalysts piedāvā unikālu iespēju pētniekiem un uzņēmējiem apgūt prasmes, zināšanas un saņemt atbalstu, kas nepieciešams, lai idejas pārvērstu tirgū realizējamos produktos un pakalpojumos. Programma ir izstrādāta uzņēmumu dibi…

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

27. jūnijs, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Latvijā radītā "STEM UP!" galda spēle attīsta STEM prasmes

Izglītojošā viktorīnas spēle "STEM Up!" radīta, lai rosinātu zinātkāri un attīstītu prasmes zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas jomās (STEM). "Mūsu mērķis bija radīt produktu, kas palīdzētu jauniešiem mācīties caur spēli. "STEM Up!" iedvesmo ne tikai uzzināt vairāk, bet arī …

Labs of Latvia

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Ko smadzenes stāsta par novecošanu?

Cilvēkam novecojot, mainās viņa kognitīvās spējas, tādas kā atmiņa un uzmanība. Reizēm šīs izmaiņas var būt agrīni rādītāji nopietnākiem kognitīviem traucējumiem, kas potenciāli var novest pie tādiem patoloģiskiem stāvokļiem kā Alcheimera slimība. Agrīna kognitīvo traucējumu atklāšana ir īpaši svar…

Rīgas Stradiņa universitāte

16. jūnijs, 2025. gads