“Latvijas Finieris” uzsāk jaunas sveķu rūpnīcas būvniecību

Author
Koncerns "Latvijas Finieris"

16. janvāris, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Koncerns “Latvijas Finieris” sadarbībā ar pētnieciskajām institūcijām attīsta jaunu sintētisko sveķu ražošanu, pamatojoties uz dabīgo koksnes komponentu lignīnu. Šāda pieeja ļaus samazināt fosilo izejvielu izmantošanu fenola formaldehīda sveķos, kas tiek izmantoti mēbeļu, grīdas segumu, siltumizolācijas, smilšpapīra un citu ikdienā lietotu produktu ražošanā. Koncerns jau uzsācis jaunas rūpnīcas būvniecību Rīgā, Bolderājā, lai realizētu šo projektu.

KPR-2.jpg
Koncerna “Latvijas Finieris”  jaunās rūpnīcas Rīgā, Bolderājā, vizualizācija

Pasākumu papildināja seminārs ”Pētniecība, nozare, inovācijas – sinerģijas stāsti”, kurā ar pieredzes stāstiem dalījās Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Jānis Rižikovs, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" vadošais pētnieks Andis Lazdiņš un "Latvijas Finieris" valdes loceklis Māris Būmanis.

Rūpnīcas būvniecība ir daļa no starptautiskā pētniecības konsorcija projekta “VIOBOND”, kas “Latvijas Finiera” vadībā apvieno astoņus partnerus no piecām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Projektā paredzēts izstrādāt formulu un radīt pasaulē pirmo industriālo ražošanas tehnoloģiju “zaļākiem”, videi un cilvēkiem draudzīgākiem sintētiskajiem fenola formaldehīda sveķiem, ko šobrīd Eiropā un citur pasaulē izmanto saplākšņu, siltumizolācijas materiālu, mēbeļu, grīdas segumu, smilšpapīru un daudzu citu ikdienā klātesošu produktu ražošanā.

“VIOBOND” projekta kopējais pētniecības izmaksu apjoms ir 32 miljoni eiro, no kuriem 16 miljonus veido Eiropas Komisijas pētniecības un inovācijas investīciju programmas “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020) grants, bet pārējo – projektā iesaistīto uzņēmumu ieguldījums.

Lai īstenotu projektu, “Latvijas Finieris” veiks pētījumus 16 miljonu eiro apmērā, no kuriem 8 miljoni ir “Apvārsnis Eiropa” līdzfinansējums. Lai realizētu rūpnīcas būvniecību, kopējais “Latvijas Finiera” ieguldījums ir ap 40 miljoniem eiro.

Granta līguma parakstīšanas process pilnībā noslēdzās 2021. gada 18. maijā, oficiāli iezīmējot nozīmīgās sadarbības sākumu. Projekta īstenošana paredzēta līdz 2027. gada 31. augustam. Rūpnīcas būvniecību plānots pabeigt līdz 2026. gada pavasarim.

saistītie raksti

zinātne uzņēmējdarbība

Iespēja pārvērst inovāciju par produktu – atvērta pieteikšanās bezmaksas apmācību programmai

Latvijai stiprinot savu zinātnes un inovāciju ekosistēmu, Venture Catalysts piedāvā unikālu iespēju pētniekiem un uzņēmējiem apgūt prasmes, zināšanas un saņemt atbalstu, kas nepieciešams, lai idejas pārvērstu tirgū realizējamos produktos un pakalpojumos. Programma ir izstrādāta uzņēmumu dibi…

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

27. jūnijs, 2025. gads

doktorantūra inovācija uzņēmējdarbība

Atvērts MSCA konkurss doktorantūras tīklu veidošanai

Eiropas Komisija atvērusi pieteikšanos Marijas Sklodovskas Kirī aktivitātes shēmas "Doktorantūras tīkli" (MSCA Doctoral Networks) konkursam. Tā mērķis ir veicināt starptautisku, starpnozaru un daudznozaru / starpdisciplināru sadarbību caur doktorantūras līmeņa apmācībām Eiropā, kā ar…

Latvijas Zinātnes padome

30. maijs, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Latvijā radītā "STEM UP!" galda spēle attīsta STEM prasmes

Izglītojošā viktorīnas spēle "STEM Up!" radīta, lai rosinātu zinātkāri un attīstītu prasmes zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas jomās (STEM). "Mūsu mērķis bija radīt produktu, kas palīdzētu jauniešiem mācīties caur spēli. "STEM Up!" iedvesmo ne tikai uzzināt vairāk, bet arī …

Labs of Latvia

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads