Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki strādā pie bioloģiski noārdāma iepakojuma ar papildu vērtību pārtikas drošībai

Author
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts

11. jūlijs, 2025. gads

zinātne inovācija

Mūsdienās pārtikas iepakojums ne tikai aizsargā produktus, bet var arī radīt potenciālus riskus. Pētījumi liecina, ka noteikti iepakojuma materiāli var izdalīt ķīmiskas vielas, kas rada bažas par to ietekmi uz cilvēku veselību.

Ponomarenko.png
Ilustratīvs attēls. Avots: LV KĶI
Svarīgi fakti:
  • Per- un polifluorētās vielas (PFAS): Šīs ķīmiskās vielas tiek izmantotas, lai padarītu iepakojumu izturīgu pret taukiem un ūdeni. Ilgstoša iedarbība uz noteiktiem PFAS savienojumiem ir saistīta ar paaugstinātu holesterīna līmeni, augstu asinsspiedienu, izmaiņām imūnsistēmā un pat vēzi. (U.S. Food and Drug Administration - FDA, 2025)
  • Mikroplastmasa un nanoplastmasa: Plastmasas iepakojuma noārdīšanās var izraisīt mikroplastmasas un nanoplastmasas nonākšanu pārtikā. Lai gan pašreizējie zinātniskie pierādījumi neliecina par tiešiem veselības riskiem konstatētajos līmeņos, turpinās pētījumi, lai pilnībā izprastu to iespējamo ietekmi. (FDA, 2024)
  • Bisfenols A (BPA): Ķīmiska viela, ko izmanto polikarbonāta plastmasās, bieži sastopama dzērienu pudelēs un pārtikas kārbu oderējumos. Lai gan ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) pašlaik uzskata, ka BPA līmenis pārtikā ir drošs, tiek veikti nepārtraukti pētījumi, lai novērtētu iespējamos riskus. (FDA, 2023)

Izmantojot zivju proteīnu hidrolizātus un koku mizas katehola atvasinājumus, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki izstrādā ilgtspējīgu pārtikas iepakojumu. mērķis ir radīt bioloģiski noārdāmu iepakojumu,

Projekta mērķi:
  • Tehnoloģijas prototipa izstrāde: Reaktīvu aminosavienojumu iegūšana no nepārtikas zivīm un zivju atkritumiem, radot augstvērtīgu produktu, ko viegli integrēt esošajās zivju miltu un zivju eļļas ražošanas līnijās.
  • Katehola atvasinājumu imobilizācija: Tehnoloģijas izstrāde, lai imobilizētu koku mizas ekstraktu katehola atvasinājumus uz zivju izcelsmes aminosavienojumiem.
  • Funkcionālo komponentu integrācija: Iegūto funkcionālo komponentu integrēšana cietes biopolimēru plēvēs un to potenciāla novērtēšana kā pārtikas iepakojuma materiāliem.
Sagaidāmie rezultāti un ieguvumi

Sagaidāms, ka projekta rezultātā ievērojami pieaugs pievienotā vērtība, ko iespējams iegūt no katra nozvejotā zivju kilograma – tas panākams, efektīvāk izmantojot resursus un radot augstvērtīgus produktus no nepārtikas zivīm un zivju pārstrādes atkritumiem. Tāpat gaidāmas būtiskas pārmaiņas pārtikas iepakojuma jomā: izstrādātie iepakojuma komponenti ar antioksidatīvām un antimikrobiālām īpašībām palīdzēs pagarināt pārtikas derīguma termiņu un samazinās nepieciešamību pēc sintētiskajiem konservantiem un piedevām.

Jaunie komponenti dos iespēju bioloģiskā iepakojuma ražotājiem uzlabot biopolimēru plēvju mehāniskās un barjeras īpašības, pārvēršot tradicionālo iepakojumu aktīvā pārtikas iepakojumā, kas ļaus būtiski paaugstināt to konkurētspēju.

Vienlaikus paredzēta arī pozitīva ietekme uz vidi – konkurētspējīgāka bioloģiskā iepakojuma plašāka izmantošana veicinās plastmasas atkritumu un mikroplastmasas piesārņojuma samazināšanu ūdenī, augsnē un gaisā, kā arī palīdzēs mazināt CO₂ emisijas, kas rodas, ražojot iepakojuma materiālus no fosilajiem resursiem.

Projekts "Zivju proteīna hidrolizāta izdalīšana un tā kondensācija ar augu katehola atvasinājumiem, lai izstrādātu uzlabotu pārtikas iepakojumu uz cietes/proteīnu bāzes" (Nr. 23-00-U2021902-000001).

saistītie raksti

inovācija sporta zinātne

Veido virtuālās un papildinātās realitātes spēli pusaudžu basketbolistiem

Mūsdienu pusaudži ikdienā sastopas ar ievērojamu mentālo slodzi, apvienojot intensīvus treniņus ar prasīgām mācībām skolā. Šī dubultā slodze var izraisīt pastiprinātu stresu un uzmanības grūtības, kas ietekmē gan sportiskos, gan akadēmiskos rezultātus. Tas mudina meklēt pieejas, kas palīdzētu pusau…

Labs of Latvia

8. jūlijs, 2025. gads

inovācija zinātne

Rīgas Stradiņa Universitāte izstrādā galda simulāciju un stiprina BKUS gatavību pacientu uzņemšanai Dziesmu un deju svētku laikā

Paplašinot simulāciju klāstu, Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs (MITC) izstrādājis inovatīvu galda simulācijas platformu ārstniecības iestāžu gatavības izvērtēšanai kritisku pacientu masveida uzņemšanā. Jaunizstrādāto risinājumu šonedēļ bija iespējams…

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs

8. jūlijs, 2025. gads

pētījumi zinātne sabiedrības veselība

Pēcdoktorantūras projektā tiks pētīti matemātiskās topoloģijas modeļi, lai uzlabotu MI algoritmu vēža šūnu noteikšanā

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) pētnieks Jānis Lazovskis pēcdoktorantūras projektā "Efektīvi topoloģiski invarianti reprezentāciju atklāšanai attēlu diagnostikā" izmantos matemātiskās topoloģijas modeļus, lai uzlabotu mākslīgā intelekta (MI) algoritm…

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts

8. jūlijs, 2025. gads

kosmoss zinātne

Ventspils Augstskolas pētnieks atklāj apstākļus, kas ietekmēja planētu veidošanās sākumu

Saules sistēmas planētas radās no smalkiem starpzvaigžņu puteklīšiem. Sablīvējoties starpzvaigžņu miglājam (kurš vēlāk kļūs par Saules sistēmu), puteklīši pamazām salipa arvien lielāki. Šim procesam turpinoties diskā ap proto-Sauli, tie izauga līdz smilšgraudu, zirņu, pupu, oļu utt. izmēram, līdz l…

Ventspils Augstskola

7. jūlijs, 2025. gads