Rīgas Tehniskā universitāte piedalās globālā robotikas un bezpilota tehnoloģiju jomas projektā

Author
Rīgas Tehniskā universitāte

23. jūlijs, 2025. gads

zinātne inovācija

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) piedalās starptautiskā projektā, lai izstrādātu modernas bezpilota transportlīdzekļu (UxV) tehnoloģijas civilās drošības, kritiskās infrastruktūras aizsardzības un ārkārtas situāciju pārvaldības vajadzībām. RTU zinātnieki projektā veido īpašu, radara datos balstītu navigācijas risinājumu, kas ļaus bezpilota lidaparātiem autonomi orientēties sarežģītos apstākļos, piemēram, mežos vai pilsētvidē.

RTU projekts_droni.png
RTU publicitātes attēls

Kopā projektā "PROACTIF" sadarbojas 42 partneri no 13 Eiropas valstīm, projekta kopējais budžets ir teju 42 miljoni eiro. Projektā plānots izstrādāt deviņas inovatīvas tehnoloģijas un piecas bezpilota platformas, kurās izmantos dažāda veida sensorus un mākslīgo intelektu, lai nodrošinātu ātru un drošu rīcību ārkārtas situācijās – meža ugunsgrēkos, meklēšanas un glābšanas operācijās, kā arī kritiskās infrastruktūras uzraudzībā. UxV tehnoloģiju izmantošana ļaus iegūt visaptverošu sapratni par negadījuma atrašanās vietu un nopietnību, kā arī visaptverošu situācijas analīzi, pateicoties biežai un efektīvai sensora datu vākšanai.

"Šāda mēroga projekts RTU zinātniekiem sniedz iespēju sadarboties ar vadošajiem Eiropas pētniecības institūtiem un uzņēmumiem, stiprinot universitātes zinātnisko kapacitāti un veicinot Latvijas iesaisti būtisku Eiropas drošības tehnoloģiju izstrādē," stāsta pētījuma zinātniskais vadītājs, RTU Lietišķo datorsistēmu institūta pētnieks Artūrs Ivanovs.

Projekta mērķis ir risināt kritiskas problēmas drošības un ilgtspējības jomā, sniedzot reālus ieguvumus sabiedrībai, kā arī stiprināt Eiropas tehnoloģiju noturību un līderību elektronisko sakaru, kā arī robotikas un dronu nozares autonomiju. Projekts "PROACTIF" tiek līdzfinansēts no Eiropas Savienības, un tā vadošais partneris ir uzņēmums "Nokia".

saistītie raksti

zinātne uzņēmējdarbība

Atvērta pieteikšanās "Confluence" pirmsakcelerācijas programmai

Līdz 18. augustam zinātniski ietilpīgi jaunuzņēmumi aicināti pieteikties otrajai Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalstītajai pirmsakcelerācijas programmai "Confluence", ko īsteno inovāciju vadības uzņēmums "Helve". Confluence programma sniedz iespēju zinātniskās in…

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

23. jūlijs, 2025. gads

zinātne inovācija

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta ekonomiskā ietekme un sadarbība ar industriju (2019–2025)

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta (LVKĶI) darbība 2019.–2025. gadā apliecina, kā zinātnes inovācijas pārtop par jauniem materiāliem, rūpniecības produktiem un pat tehnoloģijām kosmosa misijās. Analizējot pētniecības virzienus, finansējuma struktūru un sadarbību ar industriju, šis pārskats v…

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts

22. jūlijs, 2025. gads

zinātne inovācija

EIT Health piedāvā bezmaksas tiešsaistes ievadkursu par tehnoloģiju agrīno novērtēšanu

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības aprūpes zināšanu un inovāciju kopiena (European Institute of Innovation and Technology's Health Knowledge and Innovation Community, EIT Health) aicina studentus, jaunos uzņēmējus, pētniekus un veselības aprūpes profesionāļus piedalīties bezm…

Rīgas Stradiņa universitāte

22. jūlijs, 2025. gads

zinātne sabiedrības veselība

Ceļā uz ātrāku ārstēšanas personalizēšanu: Rīgas Tehniskajā universitātē top biotinte no cilvēku šūnām

Lai nākotnē ārsti spētu ātrāk atrast medikamentus, kas piemēroti katram konkrētam pacientam, medicīnā pamazām ienāk mikroshēmas, kurās iesēj dažādas cilvēku šūnas, kas ātrāk nekā organisms kopumā reaģē uz zāļu iedarbību. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki līdzdarbojas projektā, kurā …

Ilze Kuzmina, Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente

21. jūlijs, 2025. gads