Sievietes zinātnē: kā Eiropas Savienība veicina dzimumu līdztiesību pētniecībā un inovācijās

Author
Eiropas Pētniecības izpildaģentūra

11. februāris, 2025. gads

Starptautiskā sieviešu un meiteņu diena zinātnē, ko ik gadu atzīmē 11. februārī, ir brīnišķīga iespēja atzīmēt pētnieču sasniegumus un uzsvērt nepieciešamību mudināt un atbalstīt vairāk jaunu meiteņu un sieviešu iesaistīties pētniecībā.

Katra zinātniskā atklājuma, sasnieguma un inovācijas pamatā ir izcili prāti. Taču tie, kuriem ir bijušas lielākas iespējas izcelties, pārsvarā ir bijuši vīrieši.

Lai gan sievietes veido 48% no doktorantūras absolventiem Eiropas Savienībā (ES), viņas pārstāv tikai trešdaļu no kopējā pētnieku skaita Eiropā. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) datiem sieviešu karjera pētniecībā mēdz būt īsāka un mazāk atalgota.

Rindkopas teksts.png
© Eiropas Savienība, 2025. ​​​​​​

Lai gan ir panākts progress, sievietes joprojām ir nepietiekami pārstāvētas daudzās zinātņu nozarēs, vadošos akadēmiskos un lēmumpieņēmēju amatos. Šīs atšķirības izraisa tādi izaicinājumi kā neapzināta aizspriedumainība, mentoru trūkums un ierobežota piekļuve resursiem – šķēršļi, kas joprojām kavē sieviešu pilnvērtīgu līdzdalību pētniecībā un inovācijās.

Starptautiskā sieviešu un meiteņu diena zinātnē 11. februārī ir gan svētki, gan aicinājums rīkoties, lai iedvesmotu jaunas meitenes un sievietes visā pasaulē, rosinātu viņu zinātkāri un radošumu, kā arī domātu par labākajiem veidiem, kā atbalstīt viņu zinātniskās ambīcijas.

RL titulattēli (4).png
© Eiropas Savienība, 2025. Attēla avots: Master1305, Shutterstock.

Eiropas Komisija ir apņēmusies veicināt dzimumu līdztiesību – vienu no ES pamatvērtībām.

Dzimumu līdztiesība ir Eiropas pētniecības telpas prioritāte, un tās pasākumi ir vērsti uz institucionālu pārmaiņu veicināšanu pētniecības karjerā visos līmeņos. 2022. gadā šī apņemšanās tika nostiprināta, nosakot, ka visām augstākās izglītības iestādēm, pētniecības organizācijām un valsts iestādēm, kas piesakās finansējumam no programmas Apvārsnis Eiropa, jāievieš Dzimumu līdztiesības plāns.

ES finansēti projekti, lai stiprinātu sieviešu līdzdalību STEM jomā

Sieviešu iesaistes veicināšana zinātnē, tehnoloģijās, inženierzinātnēs un matemātikā (STEM) nav tikai vienlīdzīgu iespēju un sociālā taisnīguma jautājums, bet arī būtisks elements, lai risinātu mūsdienu sabiedrības izaicinājumus, tostarp zaļo un digitālo pārkārtošanos.

Lai mazinātu nevienlīdzību, ES finansē pētniecības un inovāciju projektus, kas palielina jauno meiteņu dalību STEM aktivitātēs, uzlabo sieviešu piesaisti, noturēšanu un virzību zinātniskajā karjerā visā Eiropā un ārpus tās.

  • STREAM IT projekts risina ierobežojumus, ar kuriem saskaras nepietiekami pārstāvētas grupas STEM jomā, īpaši meitenes. Tas ietver izglītojošus materiālus, darbnīcas, aktivitātes zinātnes centros un muzejus, mentoru programmas un sadarbības tīklu izveidi.
  • Trīs ES finansēti projekti – Road-STEAMer, The SEER un SENSE – sadarbojas, lai izstrādātu zinātnes izglītības attīstības stratēģiju Apvārsnis Eiropa ietvaros, apvienojot STEM ar radošām nozarēm (STEAM pieeja).
  • STEAMBrace projekts vērš uzmanību uz dzimumu nevienlīdzību pētniecībā un inovācijās, veicinot tīklošanos starp ieinteresētajām pusēm, datu apkopošanu un apmācības.

"Sieviešu ieguldījums zinātnē ir nenovērtējams. Mums ir tik daudz talanta un ideju, ko piedāvāt. Kā teica Marija Sklodovska-Kirī: “Progresam nav ne viegls, ne ātrs ceļš.” Tāpēc mans padoms – ticiet sev un sekojiet tam, kas jūs patiesi aizrauj. Palieciet zinātkāras un turpiniet mācīties!" – (Alba Garsija-Fernandesa (Alba García-Fernández))

 

--

Oriģinālais raksts: Empowering women in science: How the EU is driving change for gender equality in R&I

Tulkojums: researchLatvia.

saistītie raksti

personība zinātnes komunikācija pētījumi

Jūlijā ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025" aplūkojama gan Latvijas Mākslas akadēmijā, gan Talsos 

Izglītības un zinātnes ministrijas veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” piedāvā unikālu iespēju iepazīt 12 izcilus Latvijas zinātniekus un viņu devumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 1. līdz 27. jūlijam šī daudzveidīgā ekspozīcija ir aplūkojama gan galvaspilsētā, gan reģionā, p…

researchLatvia

1. jūlijs, 2025. gads

pētījumi inovācija

Ar droniem un mākslīgo intelektu palīdzēs mežiem augt vērtīgākiem

Meža nozare ir viens no būtiskākajiem Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem. Lai vairotu zaļo bagātību, ik gadu tiek atjaunoti vairāk nekā 40 tūkst. ha meža, apmēram puse – stādot vai sējot. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki ar partneriem izveido automatizētu risinājumu jaunaudžu kopšan…

Rīgas Tehniskā universitāte

30. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi

Darbu sāk "DistanceLAB" digitālā platforma ar LU pētnieku izstrādātu prasmju pilnveides rīku

Jūnijā sākumā tika atklāta projekta “DistanceLAB” bezmaksas digitālā platforma, kuras izveidē piedalījies Latvijas Universitātes (LU) Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes (ESZF) Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmiskais centrs (ESASAC), izstrādājot attālinātas mācīšanās iespēju un …

LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāte

17. jūnijs, 2025. gads