Stiprinās Latvijas līdzdalību Baltijas jūras reģiona, Ukrainas un ASV pētniecības iniciatīvā

Author
Izglītības un zinātnes ministrija

17. decembris, 2024. gads

pētījumi sadarbība

Šodien, 17. decembrī, valdība apstiprinājusi grozījumus, kas paredz Latvijas zinātniekiem pagarināt termiņu Baltijas jūras reģiona valstu, Ukrainas un ASV sadarbības iniciatīvas īstenošanai pētniecības jomā. Šīs izmaiņas ir vērstas uz efektīvāku starptautiskā daudzpusējā projekta īstenošanu un turpmākajiem ieguvumiem Latvijas zinātnes attīstībā un starptautiskajā sadarbībā. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rosinātie grozījumi paredz nodrošināt ilgtermiņa finansējumu divu gadu periodam, tādējādi pagarinot projektu aktivitāšu realizāciju līdz 2025. gada nogalei.  

"Šie grozījumi apliecina Latvijas vēlmi un spēju būt vienlīdzīgam partnerim starptautiskajā pētniecības vidē. Finansējuma pagarinājums līdz 2025. gada beigām dos iespēju mūsu zinātniekiem realizēt pilnvērtīgus pētījumus un piedalīties starptautiskās konferencēs, kas vairos Latvijas zinātnes redzamību un ietekmi," tā komentē Lana Frančeska Dreimane, IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore. 

Iniciatīvā piedalās partneri no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Ukrainas un ASV, kur katra valsts finansē savu zinātnisko institūciju dalību iniciatīvā. Līdz šim Latvijas pētniekiem finansējums bija paredzēts tikai 2024. gadam, kas ierobežoja plānoto darbību izpildi. 

Šobrīd Latvijā tiek izstrādāti trīs projekti, ko īsteno zinātnes institūcijas:

  • Latvijas Universitātes (LU) Atomfizikas un spektroskopijas institūtam biomedicīnas jomā – "Pielāgots molekulārais transports zemu dimensiju hibrīdos materiālos no 1D nanokristāliem un 2D nanoloksnēm",
  • LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātei hidroģeoloģijas jomā – "Gruntsūdeņu noturības novērtējums, izmantojot integrēto datu izpēti Ukrainai (GRANDE-U)",
  • Rīgas Tehniskajai universitātei materiālzinātņu jomā – "Unikāla pieeja jaunam pusvadītājam (Si)GeSn infrasarkano staru noteikšanai"

Latvijas Zinātnes padome ciešā sadarbībā ar ASV Nacionālo zinātnes fondu turpinās koordinēt īstenošanā esošus projektus. Saskaņā ar grozījumiem Latvijas pētniecības institūcijām būs pieejams finansējums līdz 100 000 EUR apmērā vienam projektam divu gadu periodā, līdzīgi, kā ir citām dalībvalstīm. Šāds risinājums ļaus nodrošināt vienlīdzīgas iespējas Latvijas pētniekiem aktīvi piedalīties starptautiskajos projektos un paplašināt savu sadarbības tīklu. 

Pateicoties šai iniciatīvai, Latvijas zinātniekiem būs iespēja attīstīt ilgtermiņa sadarbību ar starptautiskiem partneriem, kā rezultātā palielināsies Latvijas pētniecības institūciju kapacitāte un starptautiskā konkurētspēja, kā arī tiks veicināta starpdisciplināru pētījumu izstrāde, kas sniedz risinājumus gan reģionāliem, gan globāliem izaicinājumiem. 

Ar grozījumiem 02.04.2024. rīkojumam Nr. 247 "Par Baltijas jūras reģiona valstu, Ukrainas un Amerikas Savienoto Valstu sadarbības iniciatīvu pētniecībā" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļvietnē. 

Foto: Pixabay.com

saistītie raksti

personība zinātnes komunikācija pētījumi

Jūlijā ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025" aplūkojama gan Latvijas Mākslas akadēmijā, gan Talsos 

Izglītības un zinātnes ministrijas veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” piedāvā unikālu iespēju iepazīt 12 izcilus Latvijas zinātniekus un viņu devumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 1. līdz 27. jūlijam šī daudzveidīgā ekspozīcija ir aplūkojama gan galvaspilsētā, gan reģionā, p…

researchLatvia

1. jūlijs, 2025. gads

pētījumi inovācija

Ar droniem un mākslīgo intelektu palīdzēs mežiem augt vērtīgākiem

Meža nozare ir viens no būtiskākajiem Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem. Lai vairotu zaļo bagātību, ik gadu tiek atjaunoti vairāk nekā 40 tūkst. ha meža, apmēram puse – stādot vai sējot. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki ar partneriem izveido automatizētu risinājumu jaunaudžu kopšan…

Rīgas Tehniskā universitāte

30. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi

Darbu sāk "DistanceLAB" digitālā platforma ar LU pētnieku izstrādātu prasmju pilnveides rīku

Jūnijā sākumā tika atklāta projekta “DistanceLAB” bezmaksas digitālā platforma, kuras izveidē piedalījies Latvijas Universitātes (LU) Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes (ESZF) Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmiskais centrs (ESASAC), izstrādājot attālinātas mācīšanās iespēju un …

LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāte

17. jūnijs, 2025. gads