Baltijas tehnoloģiju universitātes vienojas sadarboties aizsardzības tehnoloģiju attīstībā

Author
kursors.lv

21. maijs, 2025. gads

pētījumi inovācija

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Tallinas Tehnoloģiju universitāte (TalTech) un Kauņas Tehnoloģiju universitāte (KTU) paraksta memorandu par stratēģisku sadarbību aizsardzības un drošības pētniecībā un inovācijās. Memorandam varētu pievienoties arī citas Eiropas Savienības (ES) ārējās austrumu robežas valstu universitātes, stiprinot aizsardzības pētniecības un inovāciju kapacitāti reģionā.

BTU vienojas sadraboties aizsardzībā.png
 Foto: Armins Ronis, RTU

Partneri plāno izstrādāt vienotu drošības un aizsardzības sadarbības stratēģiju pētniecības un inovācijas jomā, lai sekmētu kopīgu dalību starptautiska mēroga, piemēram, NATO, Eiropas Aizsardzības fonda utt. pētniecības un inovāciju projektos. Apvienojot kompetences, būs iespēja arī sekmīgāk sadarboties ar industriju.

"Pētniecības organizācijām jāspēlē nozīmīgāka loma aizsardzības un drošības jomā. Redzam, ka varam palīdzēt, un mums ir jāpalīdz. Tā nav izvēle, bet nepieciešamība šajā ģeopolitiskajā situācijā. Katra atsevišķi mēs esam pārāk maza, lai spētu kļūt par stratēģisku partneri Eiropas nozīmīgākajos drošības un aizsardzības projektos vai sniegt pakalpojumus un atbalstu nozares lielajiem uzņēmumiem pētniecībā un attīstībā, tāpēc konkurētspējas paaugstināšanai jāveido konsorcijs," uzsver RTU inovāciju prorektore Liene Briede.

Stratēģiskajai sadarbībai varētu pievienoties Somijas un Polijas partneri, piemēram, Vroclavas Tehnoloģiju universitāte, bet nākotnē arī citu valstu pārstāvji, vairojot vienotu izpratni par drošības stiprināšanu gar Eiropas austrumu robežu.

Stratēģiskās sadarbības memorands ir nozīmīgs solis ceļā uz vienotu Baltijas tehnoloģiju universitāšu virzību aizsardzības inovāciju jomā, apliecina arī KTU zinātņu prorektors Kestutis Baltakys. Viņš pauž, ka aizsardzības inovācijas sevi ietver ļoti plašu spektru – no pārtikas tehnoloģijām līdz elektronikai, informācijas un komunikācijas tehnoloģijām, mākslīgajam intelektam un kiberdrošībai. Tā kā aizsardzības inovācijas ir cieši saistītas ar civilajām tehnoloģijām, starptautiska zinātniskā sadarbība kļūs par drošības stiprināšanas stūrakmeni.

RTU, tāpat kā KTU un TalTech ir zinātniskais potenciāls un tehnoloģiskās kompetences, lai veicinātu aizsardzības inovāciju izstrādi.

TalTech sāka aktīvi pievērsties aizsardzības un drošības tehnoloģijām jau pirms 25 gadiem, pauž TalTech Aizsardzības un drošības tehnoloģiju centra vadītājs Henri Schasmin. TalTach zinātnieki veikuši gan pētījumus par novērošanas iekārtām, sensoriem, radariem, gan jūras aizsardzību, ēku noturību, maskēšanās metodēm utt.

Ilgtermiņa mērķu sasniegšanai nozīmīga ir arī drošības inovāciju integrēšanai studiju procesā, uzsver partneri.

Drošības inovāciju attīstībai Latvijā un Baltijas reģionā nozīmīgu grūdienu dos arī starptautiskais inovāciju samits "Drone Summit 2025", kas 28. maijā notiks Rīgā. To organizē Aizsardzības ministrija sadarbībā ar RTU, pulcējot vairāk nekā 1000 augsta līmeņa politiskos līderus, militāros ekspertus, zinātniekus un industrijas pārstāvjus no Dronu koalīcijas dalībvalstīm. Savukārt novatoriem un jaunuzņēmumiem, kas attīsta divējāda pielietojuma vai aizsardzības tehnoloģijas, no šā gada būs pieejamas pasaules līmeņa mācības, finanšu un biznesa stratēģijas atbalsts pirmajā aizsardzības akcelerācijas programmā Latvijā. To īstenos «UniLab Defence», ko veido Latvijas universitāšu tehnoloģiju biznesa inkubators "UniLab", kurā apvienojušās zinātnes universitātes – RTU, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti – ciešā sadarbībā ar stratēģisko partneri, Dānijas vadošo iespējkapitāla un akcelerācijas fondu "Accelerace". NATO Aizsardzības inovāciju akcelerators Ziemeļatlantijas reģionā (DIANA – Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) iekļāvis "UniLab Defence" savā transatlantisko akceleratoru tīklā.

saistītie raksti

inovācija

Jaunu produktu attīstīšanai piešķir papildu 23,3 miljonus eiro

Zinātniskajām institūcijām un uzņēmumiem jaunu produktu attīstīšanai Ministru kabinets ir apstiprinājis papildu 23,3 miljonu eiro finansējumu. Kopumā atbalstu programmā saņems vismaz 197 uzņēmumi. Šīs izmaiņas palīdzēs veicināt sadarbību starp zinātni un uzņēmējdarbību, stiprinot inovāciju vidi Lat…

Labs of Latvia

15. maijs, 2025. gads

personība zinātnes komunikācija pētījumi

Maijā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” apskatāma Jelgavā, LBTU telpās

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” sniedz unikālu iespēju iepazīt 12 Latvijas zinātnes izcilības un viņu devumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 6. līdz 31. maijam šī daudzveidīgā ekspozīcija būs aplūkojama Latvijas Biozinātņu un tehnol…

researchLatvia

2. maijs, 2025. gads

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads

pētījumi granti

LU Cietvielu fizikas institūtā top atklājumi un tehnoloģijas, kas mainīs cilvēku ikdienu

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) pēdējos 8 gados ir piedzīvojis strauju izaugsmi, kļūstot par būtisku spēlētāju starptautiskajā zinātnes un inovāciju vidē. Institūta finanšu apgrozījums ir trīskāršojies (no 3 uz 9M EUR gadā),  bet starptautisko projektu piesaiste pie…

Līga Ūdre, LU Cietvielu fizikas institūts

27. marts, 2025. gads