Sadarbojoties Latvijas tehnoloģiju uzņēmumam Nanocraft SIA, Ventspils Augstskolai un Tartu observatorijai, ir sekmīgi nodots fotoreālas modelēšanas projekts “CI3D” Eiropas Kosmosa aģentūrai (EKA). Projekta laikā veiktās aktivitātes nodrošina datora ģenerētus attēlus, kuri tiek izmantoti EKA misijas “Comet Interceptor” kameru testēšanai. Ņemot vērā to, ka 2030to gadu sākumā “Comet Interceptor” misija tuvosies šobrīd vēl nezināmai mērķa komētai, kuras trajektorija no Epika–Orta mākoņa uz Sauli šobrīd ir pārāk tālu, lai to ieraudzītu ar astronomiskajiem un kosmosa teleskopiem, tad misijas kameru validācijai ir nepieciešams ģenerēt fotoreālus attēlus.

Līdzīgi kā filmas “Straume” radīšanā arī “CI3D” komanda izmanto fotoreālu 3D modelēšanas rīku “Blender”. Abiem starptautiski atzītajiem projektiem ir vienojošs vadmotīvs – komandas spēj producēt virtuālas pasaules, kuras savukārt paplašina mūsu iztēli. Visas līdz šim izstrādātās kosmosa misijas ir attīstītas kādam konkrētam mērķim – zināmam objektam vai parādībai Visumā. “Comet Interceptor” misija pierāda Eiropas līderību komētu pētniecības jomā, jo pēc iespaidīgajiem “Rosetta” panākumiem EKA ir uzņēmusies pilnīgi jaunu kosmosa tehnoloģiju izaicinājumu – izstrādāt misiju iekļaujot vairākas zondes, kuras pietuvosies mērķa komētai, kura pat kosmosa kuģa palaišanas brīdī vēl varētu būt nezināma.
Jauni izaicinājumi padara zinātnes un tehnoloģiju projektus interesantus. Latvijas–Igaunijas komanda ir spējusi atrast īpašu nišu jau kopš 2010to otrās puses, kad Tartu observatorijas profesora Mihkel Pajusalu vadībā dr Andris Slavinskis un kolēģi apguva “Blender” rīku. Slavinskim, atgriežoties Latvijā pēc dekādes Zviedrijā, Šveicē, Igaunijā, ASV un Somijā, radās ideja dibināt uzņēmumu, kurš fokusētos tieši uz kosmosa ainu modelēšanu. Lai risinātu sarežģītas problēmas komētas atmosfēras modelēšanas jomā, Slavinskis vērsās pie alma mater Ventspils Augstskolas zinātniekiem, profesora Andra Vaivada un pētnieces Karinas Šķirmantes.

Lai sekmīgi izstrādātu kosmosa kameras, ir nepieciešams pēc iespējas vairāk apzināt fiziskos parametrus, kuri raksturo misijas mērķi. “Comet Interceptor” misijā mums ir jāmodelē fizisko parametru diapazonus, kuri raksturo dažādus iespējamos komētas izmērus, formas, aktivitātes līmeņus, kā arī nolidojuma ātrumu un ģeometriju (zonde pret komētu un virziens, no kura nāk Saules gaisma). Papildus tam “CI3D” komanda nodotā projekta ietvaros strādāja ar trīs kamerām “OPIC”, “MIRMIS NIR” un “EnVisS”, kuras tiek izstrādātas Igaunijā, Somijā un Itālijā. “Comet Interceptor” misija sastāv no trīs zondēm – galvenais kosmosa kuģis “A”, uz kura ir “MIRMIS NIR” kamera, zonde “B2”, uz kuras ir “OPIC” un “EnVisS”, kā arī zonde “B1”. “Blender” modelēšanas rīks dod mums iespēju virtuāli programmēt fiziskos un nolidojuma parametrus.

Līdz ar sekmīgu projekta nodošanu “CI3D” komanda gatavojas nākotnes aktivitātēm. Projekta pagarinājumā ir plānots komētas atmosfēras modeli papildināt ar asti un strūklām, kā arī pievienot fona zvaigznes, kuras var izmantot, lai noteiktu zondes “B2” orientāciju. Projekta pagarinājumā arī plānots intervēt pērējās piecas “Comet Interceptor” kameru komandas, kuru mērinstrumenti ir izvietoti uz visām trīs zondēm. Zondi “B1” izstrādā Japānas Aerokosmisko pētījumu aģentūra, kas dotu Latvijas datorzinātnieku komandai iespēju izvērst sadarbību ārpus Eiropas robežām.