Sabiedriskā zinātne – iespēja ikvienam iesaistīties pētniecībā

Author
Maija Rutka, researchLatvia

3. jūlijs, 2025. gads

sabiedriskā zinātne humanitārās un sociālās zinātnes

Zinātkāres vadīti, cilvēki mēdz interesēties par jaunumiem, apbrīnot jaunākos atklājumus un sekot līdzi zinātnes sasniegumiem. Nereti sabiedrība domā, ka pētniecība ir kas tāls un neaizsniedzams. Taču, tā nav! Ikvienam no mums ir iespēja piedalīties pētnieciskajā darbībā, sniedzot ieguldījumu sabiedriskās zinātnes attīstīšanā. Tā ir iespēja kļūt pilsoniski aktīviem un iedvesmot to darīt arī citiem. Kāpēc gan ne kopā ar bērniem vai draugiem?

Sabiedriskā zinātne (citizen science), ko dēvē arī par amatierzinātni vai pilsoņzinātni, ir pētniecības pieeja, kurā sabiedrības locekļi aktīvi iesaistās zinātniskajā darbā. Tas var ietvert datu vākšanu, novērojumus, mērījumus, rezultātu analīzi un pat secinājumu izdarīšanu vai jaunu ideju ierosināšanu. Iesaistīšanās sabiedriskajā zinātnē ir svarīga, jo tā ļauj zinātniekiem iegūt daudz vairāk datu, kā arī sabiedrības iesaiste palielina izpratni par zinātniskajiem procesiem un attīsta kopienu līdzdalību, īpaši jautājumos, kas skar vidi un sabiedrības veselību.

Daži piemēri, kā interesenti piedalās sabiedriskajā zinātnē:

  • Putnu novērošana (piemēram, piedalīšanās "Ziemas putnu uzskaite" projektos);
  • Gaisa kvalitātes vai ūdens tīrības mērījumi ar vienkāršiem sensoriem;
  • Novērojumi dabā (piemēram, kad zied konkrēti augi, kad atlido gājputni Latvijas Ornitologu biedrība u.c.);
  • Palīdzība datu apstrādē, piemēram, analizējot fotogrāfijas, klausoties ierakstus vai klasificējot galaktikas attēlus tiešsaistē;
  • Skolu programmas, piemēram, “Dzīvais ūdens”.

Pētniecībā arvien rodas jauni veidi, kā iesaistīt sabiedrību, lai ilgtermiņā rastu noturīgus valsts ilgtspējas attīstības risinājumus. Tās var ietvert gan tradicionālās, paaudzēs nodotās zināšanas, gan faktoloģisku informāciju par konkrētiem vides notikumiem.

“Es esmu pārliecināta, ka spēks ir kopradē un komandas darbā. Aicinu ikvienu iesaistīties pētniecības piedzīvojumā – kaut vai iztaujājot savus vecvecākus par viņu pieredzi vai atmiņām, kā savulaik izmantoti savvaļas augi vai kā mainījies klimats un apkārtējā vide,” par sabiedrības iesaisti zinātnē stāsta sabiedriskās zinātnes un etnobotānikas pētniece Ph. D. Baiba Prūse.

Baiba Prūse ir viena no 14 Latvijas zinātniekiem, kas iekļauti 2021. gada zinātnes kalendārā. Vairāk par zinātnieces gaitām un pētījumiem video:

https://www.youtube.com/watch?v=9zWXSThQGrA

Par veiksmīgu un atzinību guvušu sabiedriskās zinātnes projektu 2024. gadā kļuva Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta izstrādātā digitālā platforma iesaisties.lv, kas saņēma atzinību Eiropas Savienības Sabiedriskās zinātnes balvas (European Union Citizen Science Award) ietvaros. Šī platforma piedāvā lietotājiem iespēju iesaistīties dažādās sabiedriskās zinātnes iniciatīvās atbilstoši savām interesēm, segmentējot tās atbilstoši tēmām un līdzdalības veidiem. Tas ir nozīmīgs rīks sabiedrības iesaistei humanitārajās un mākslas zinātnēs, tādejādi veicinot zinātnes un sabiedrības sadarbību digitālajā vidē.

iesaisties.lv_.png
Digitālās platformas iesaisties.lv publicitātes attēls

Platformas Iesaisties.lv mērķis ir veicināt ciešāku sadarbību starp humanitāro zinātņu pētniekiem un sabiedrību, tādējādi uzlabojot daudzvirzienu zināšanu apmaiņu, kolektīvu radošumu un uz sadarbību vērstu zinātni. Papildu mērķi ietver humanitāro zinātņu datu pieejamību, digitālo prasmju attīstīšanu, kultūras līdzdalības un mūžizglītības veicināšanu.

"Ir publiskie uzsaukumi sociālajos medijos, kur sabiedrība tiek aicināta palīdzēt konkrētiem mērķiem. Taču, ja kādam ir vēlme palīdzēt izpētīt, apmeklējot mājaslapu, tad tie ir trīs veidi, kā iespējams iesaistīties: daloties ar savām zināšanām, interpretējot datus un palīdzot pārveidot informāciju no viena formātu uz citu. Platforma izveidota tā, lai iesaistīties varētu arī tie, kuri vēlas darboties, bet vēl nezina, ar ko sākt," tā par projekta daudzveidību stāsta Dr. philol. Sanita Reinsone, iesaisties.lv pārstāve.

Lai gan sabiedriskā zinātne Latvijā vēl nav pilnībā iedzīvojusies ikdienas praksē, arvien biežāk tiek rīkotas dažādās sabiedriskās apspriedes un domas aptaujas, iedzīvotāju forumi un tiek izmantotas līdzdalības platformas vai citur. Taču katrs no mums var būt daļa no zinātnes un iesaistīties, lai palīdzētu atbalstīt jaunākās inovācijas un Latvijas zinātnes kopienu. 

saistītie raksti

sabiedriskā zinātne

Zvaigžņotās debess novērojumu sezona LU tornī noslēgusies ar rekordlielu apmeklētāju skaitu

Latvijas Universitātes (LU) Astronomiskajā tornī noslēgusies 2024./2025. gada novērojumu sezona. Šī bija ne tikai jubilejas sezona, jo tieši pirms 155 gadiem (1869. gadā) tornis uzsāka darbu, bet arī vēsturiski visapmeklētākā – šajā sezonā LU augstākajā punktā uzkāpa un zvaigznēs lūkojās 914 kosmos…

Latvijas Universitāte

4. aprīlis, 2025. gads

zinātnieku pieredzes stāsti humanitārās un sociālās zinātnes

Kritiskais dizains un tā nozīme sociālajos procesos: LMA pētnieces Lienes Jākobsones ceļš zinātnē

Ph. D. Liene Jākobsone ir Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta (LMDA) direktore, vadošā pētniece un docente. Viņas zinātniskās intereses aptver dizaina teoriju, kritisko dizainu un arhitektūras metodoloģiju. Paralēli akadēmiskajam darbam L. Jākobs…

Brigita Zutere, researchLatvia

31. marts, 2025. gads

humanitārās un sociālās zinātnes

Starptautiska zinātniska konference "Iemiesotās vīzijas: performativitāte, vizualitāte un materialitāte (20. gs. 60.–80. gadi)"

Starpdisciplinārā konference "Iemiesotās vīzijas: performativitāte, vizualitāte un materialitāte (20. gs. 60.–80. gadi)" aicina zinātniekus, māksliniekus un kuratorus pētīt radošās stratēģijas, kuras tika izmantotas vizuālajā un performatīvajā mākslā no 1960. līdz 1980. gadam, īpaši koncentrējoties…

 Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts

11. marts, 2025. gads

personība humanitārās un sociālās zinātnes

Ar misiju saglabāt latviešu valodu: Ventspils Augstskolas pētnieces Aigas Bāderes ceļš zinātnē

Tulkojumzinātnei ir nozīmīga loma ne tikai precīzai starpvalodu vēstījumu nodošanai, bet arī latviešu valodas saglabāšanai digitālajā laikmetā. Mūsdienu tehnoloģijas, tostarp mašīntulkošana, var ietekmēt valodas kvalitāti, tāpēc zinātnieki meklē risinājumus, lai nodrošinātu latviešu valodas bagātīb…

Brigita Zutere, researchLatvia

26. februāris, 2025. gads