"Turības" pētnieki attīsta domu vadāmu datorprogrammu cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Author
Biznesa augstskola "Turība"

12. maijs, 2025. gads

tehnoloģijas

Fantāzijas filmu sižetos redzētais par objektu pārvietošanu ar domu spēku nu kļūst par realitāti - Biznesa augstskolas Turība IT pētnieki ir izstrādājuši inovatīvu mākslīgā intelekta satvara risinājumu, kas ļauj cilvēkiem ar kustību traucējumiem vadīt datoru, izmantojot vienīgi savas domas. Šī tehnoloģija paver jaunas iespējas darba vides pieejamībai cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām. Jaunā tehnoloģija arī tikko saņēmusi patentu.

steve-johnson-_0iV9LmPDn0-unsplash.jpg
Publicitātes foto: unsplash.com

Līdzīgi kā medicīnā izmantotās elektroencefalogrāfija (EEG) tehnoloģijas uztver cilvēka smadzeņu izstarotos zemas frekvences viļņus domāšanas procesos, tāpat tiek nodrošināta mākslīgā intelekta satvara risinājuma darbība. Smadzeņu raidītie signāli tiek nodoti mākslīgā intelekta satvara risinājumam, kas tos analizē un ar mākslīgā intelekta (MI) palīdzību pārvērš 2D vizualizācijas uz datora ekrāna. Lietotājs var šīs domas apstiprināt, tādējādi vadot datoru bez fiziskas saskares.

Šī ir jau otrā Turības pētnieku izstrādātā šāda veida risinājums. Tā papildina iepriekš radīto teksta veidošanas programmu, kas tika izstrādāta ERASMUS+ projekta INTUX ietvaros. Šajā projektā Biznesa augstskola Turība sadarbojās ar partneriem no Zviedrijas, Spānijas un Somijas, ieņemot vadošā partnera lomu.

IT fakultātes dekāns asoc. prof. Jānis Pekša uzsver: "Šī ir neliela, bet būtiska inovācija, lai darba vide kļūtu pieejamāka cilvēkiem ar dažādiem kustību traucējumiem. Mēs šobrīd strādājam pie tā, lai mākslīgais intelekts spētu atpazīt domas ne tikai viena veida, bet dažādu cilvēku smadzeņu darbībā."

Satvara risinājums fokusējas uz konkrētu domu uztveršanu bez emocionāla piesaistes, un tās testēšana norit neatkarīgi no lietotāja veselības stāvokļa vai smadzeņu vispārējās darbības. Galvenais mērķis ir veicināt domu vizualizāciju un praktisku lietojumu ikdienas dzīvē.

Projekts INTUX iezīmē nozīmīgu soli uz priekšu tehnoloģiju un iekļaujošas sabiedrības attīstībā, kur nākotnes darba vietas var būt pieejamas ikvienam — neatkarīgi no fiziskajiem ierobežojumiem.

IT fakultāte apliecinājusi sevi arī ar spēcīgu zinātnisko darbību un inovācijām. Kopš 2023. gada jau ir saņemti trīs patenti saviem izgudrojumiem. Pirmais ir jauna automatizēta mikroklimata kontroles sistēma, kas spēj pielāgoties mainīgiem apstākļiem un uzturēt ideālu mikroklimatu iekštelpās. Savukārt otrais izgudrojums ir pirmā IT vadības sistēmas pieeja unikālai ierīcei Latvijā, kas nolasa smadzeņu zemās frekvences radioviļņus un spēj ar to vadīt iekārtu, liekot tai kustēties dažādos virzienos, tādējādi savienojot tehnoloģiju ar cilvēka prātu.

saistītie raksti

tehnoloģijas

Sensori apkārtnes uztverei un datu apmaiņas platforma. Pētnieki Latvijā attīsta bezpilota auto tehnoloģijas

Datorzinātņu pētnieki Latvijā attīsta nākotnes auto tehnoloģijas, lai ļautu mašīnām pārvietoties arvien autonomāk, piemēram, sensorus apkārtējās vides uztverei un platformu drošai komunikācijas starp automašīnām. Patlaban transporta nozarē pavisam pilnvērtīgi pašbraucošie auto vēl nav izstrādāti, b…

Sintija Ambote | Latvijas Radio

30. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas medicīna

Mākslīgais intelekts insulta diagnostikā uzrāda 93% precizitāti

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja “Apply” sadarbībā ar radiologiem – asoc. Prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radītais risinājums “Sinapse” Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) insulta vienībai palīdz atpazīt išēmisko insultu ar 93% efektivitāti. Tādējādi š…

Labs of Latvia

15. aprīlis, 2025. gads

tehnoloģijas

Aizsardzības industrijas hakatons «EUDIS Defence Hackathon 2025»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs (ZIC) līdz 5. maijam aicina pieteikties dalībai aizsardzības industrijas hakatonā «EUDIS Defence Hackathon 2025», kas norisināsies no 9. līdz 11. maijam RTU Rēzeknes akadēmijā. Hakatona mērķis ir veicināt inovāciju attīstību aizsardzī…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads