DU entomologs jaunatklāto vaboli "Doliops kaupersi" nosauc par godu mūziķim Kauperam

Author
Daugavpils Universitāte / Delfi.lv

13. februāris, 2025. gads

dabaszinātnes pētījumi

Tradicionāli pieņemts, ka zinātnieks, kurš pirmais apraksta jaunatklātu sugu, iegūst tiesības tai piešķirt nosaukumu. Šī prakse turpināta ar jaunu koksngraužu sugu, kas sastopama Filipīnu arhipelāgā, un tagad nes latīnisko nosaukumu Doliops kaupersi, tā godinot latviešu mūziķi Renāru Kauperu.

Jaunā suga aprakstīta un nosaukta Latvijas biologa, Daugavpils Universitātes rektora, profesora Arvīda Barševska vadībā.

"Pienācis laiks pagājušā gada jubilāra Renāra Kaupera vabolei! 2024. gada beigās aprakstīts jauns koksngrauzis Doliops kaupersi, ko es veltīju Renāram Kauperam," raksta entomologs Dr. biol. A. Barševskis.

Duolips kaupersi DU.png
Jaunā koksngraužu suga Doliops kaupersi Barševskis, 2024. Attēls: A. Barševskis.

Doliops kaupersi izceļas ar zeltainzaļām krāsām un mīt Mindanao salas Sarangai džungļos. Visas Doliops ģints sugas raksturo ierobežots izplatības areāls, tādēļ tiek pieņemts, ka arī D. kaupersi ir sastopama tikai šajā reģionā. Vabole apdzīvo koku vainagus un barojas ar lapām, taču par tās bioloģiju vēl nav informācijas.

Profesors Barševskis arī iepriekš jaunatklātām sugām piešķīris latviešu kultūras personību vārdus. Agrāk viņš nosaucis sugas par godu Raimondam Paulam, Imantam Ziedonim, Jānim Streičam un citiem.

Sugas apraksts un taksonomiskais raksturojums publicēts zinātniskajā izdevumā Baltic Journal of Coleopterology.

saistītie raksti

personība zinātnes komunikācija pētījumi

Jūlijā ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025" aplūkojama gan Latvijas Mākslas akadēmijā, gan Talsos 

Izglītības un zinātnes ministrijas veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” piedāvā unikālu iespēju iepazīt 12 izcilus Latvijas zinātniekus un viņu devumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 1. līdz 27. jūlijam šī daudzveidīgā ekspozīcija ir aplūkojama gan galvaspilsētā, gan reģionā, p…

researchLatvia

1. jūlijs, 2025. gads

pētījumi inovācija

Ar droniem un mākslīgo intelektu palīdzēs mežiem augt vērtīgākiem

Meža nozare ir viens no būtiskākajiem Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem. Lai vairotu zaļo bagātību, ik gadu tiek atjaunoti vairāk nekā 40 tūkst. ha meža, apmēram puse – stādot vai sējot. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki ar partneriem izveido automatizētu risinājumu jaunaudžu kopšan…

Rīgas Tehniskā universitāte

30. jūnijs, 2025. gads

dabaszinātnes

LBTU pētīs klimatam noturīgu apstādījumu izveidi pilsētvidē un izstrādā apmācību programmas

Latviju un Lietuvu vieno kopīgi izaicinājumi saistībā ar Eiropas Savienības (ES) vides politikas īstenošanu, kurā īpaša nozīme ir pilsētvides zaļās infrastruktūras attīstībai un klimatam pielāgotu, noturīgu apstādījumu ieviešanai. Taču praktiskajā līmenī pašvaldībām un nozares speciālistiem bieži t…

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte

26. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads