Zinātne mūsdienās aptver plašu disciplīnu loku, un tās robežas reizumis saplūst ar radošajām praksēm. Mākslas pētniecība Latvijā kļūst aizvien būtiskāka, apliecinot, ka arī vizuālā valoda spēj veidot nozīmīgu ieguldījumu zināšanu radīšanā. To spilgti parāda Art. D. Ansis Rozentāls – Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) docents, informācijas tehnoloģiju speciālists un gleznotājs, kurš par radošo sniegumu saņēmis vairākus profesionālus apbalvojumus, tostarp arī prestižas stipendijas.

"Manuprāt, māksla un zinātne ir vienlīdzīgas, un mēs kopā radām, lai pasaule kļūtu labāka un harmoniskāka. Ikviens nākamais pētnieks turpina šo darbu, radot pēctecību un tādējādi palīdzot Latvijā veidoties zināšanu sabiedrībai," uzsver A. Rozentāls, mākslas zinātņu doktors.
A. Rozentāls 2024. gada pavasarī bija viens no pirmajiem pētniekiem, kurš ieguva profesionālo doktora grādu akadēmijā. Savā promocijas darbā “Ainavas interpretācija mūsdienu kontekstā – gleznieciskie risinājumi un radošā prakse” LMA pētnieks analizējis ainavu kā estētisku un konceptuālu fenomenu laikmetīgajā mākslā, piedāvājot glezniecībā balstītus pētnieciskos risinājumus.
Mākslas zinātņu doktora pētnieciskais darbs balstās klasiskās glezniecības tehnikās, tās pielāgojot laikmetīgajam domāšanas ietvaram. A. Rozentāls aktīvi piedalās plenēros, grupu izstādēs un starptautiskos projektos. Viņa radošā darbība iekļauj arī sabiedrisko telpu apgleznošanu un starpdisciplināras sadarbības.
"Mākslas zinātne ir ļoti nozīmīga, lai izprastu veidus, kā mēs esam attīstījušies kā cilvēce – gan kultūras, gan identitātes kontekstā," tā akcentē Ansis Rozentāls.

Pēc A. Rozentāla domām, radošā izpausme ir cilvēka būtiska nepieciešamība: "Mana teorija paredz, ka cilvēkam piemīt iekšēja nepieciešamība radīt, līdzīgi kā fizioloģiska vēlme paēst – pašizpausme ir tikpat dabiska kā izsalkums."
Zinātne balstās pēctecībā un nepārtrauktā attīstībā, proti, katrs nākamais solis turpina uzkrāto pieredzi un zināšanas.
"Ikviens nākamais pētnieks turpina šo darbu, radot pēctecību un tādējādi palīdzot Latvijā veidoties zināšanu sabiedrībai," norāda Art. D. A. Rozentāls.
Mākslas pētniecība Latvijā parāda, ka vizuālā izteiksme un estētiskā pieredze spēj rosināt domāšanu un sniegt ieguldījumu sabiedrības izaugsmē.
Par “Zinātnes kalendāru 2025”
Šī aktivitāte tiek realizēta Izglītības un zinātnes ministrijas realizētā ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 “Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība” ietvaros. Izstrādātāji: SIA “Entuziasti Digital” radošā komanda, tostarp Mārtiņš Pavasaris, video režisors Kristaps Mozgirs un fotogrāfs Mārtiņš Goldbergs un researchLatvia komanda.
Zinātnes kalendārs un ceļojošā izstāde tiek radīti kopš 2018. gada, lai veicinātu Latvijas zinātnieku sasniegumu atpazīstamību, sekmētu sabiedrības izpratni par zinātnes nozīmi, kā arī iedvesmotu jauniešus pievērsties zinātnes jomai.