Latvija stiprina dalību Eiropas novecošanās un veselības pētījumu infrastruktūrā SHARE ERIC

Author
Aija Bukova-Žideļūna, Rīgas Stradiņa universitāte

30. jūnijs, 2025. gads

sabiedrības veselība

Lai veicinātu datos balstītu pētniecību par sabiedrības veselību, ekonomisko drošību un sociālo līdzdalību novecošanās kontekstā, Latvija stiprina dalību Eiropas mēroga pētījumā SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe). Šis starpdisciplinārais pētījums sniedz unikālu iespēju iegūt salīdzināmus datus par cilvēku dzīves kvalitāti vecumā virs 50 gadiem vairāk nekā 25 valstīs.

rsu share eric.png
Attēlam ir ilustratīva nozīme.  Fotogrāfs: Mārtiņš Goldbergs.

No 2025. gada 1. jūnija Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) uzsākusi jaunu projektu, kas paredz ne tikai aktīvāku iesaisti šajā pētniecības infrastruktūrā, bet arī pētnieku apmācības un datu pieejamības veicināšanu Latvijā.

Viens no projekta mērķiem ir stiprināt Latvijas dalību SHARE ERIC pētniecības infrastruktūrā, kas ir nozīmīgs solis Latvijas pētniecības kapacitātes un attīstības veicināšanā ilgtermiņā.

SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe) ir Eiropas mēroga pētījums, kas sniedz padziļinātu ieskatu sabiedrības novecošanās procesos un to ietekmējošajos faktoros, aptverot veselības, ekonomikas, demogrāfijas un sociālā atbalsta jomas. SHARE ir multidisciplinārs pētījums, kurā tiek intervēti iedzīvotāji vecumā virs 50 gadiem, iegūstot informāciju par veselības stāvokli, psiholoģisko labsajūtu, nodarbinātību, ienākumiem, izglītību, ģimenes statusu, bērniem, ģimenes saiknēm, sociāliem tīkliem, brīvprātīgām aktivitātēm. Pētījuma pirmais posms notika 2004. gadā, iesaistoties 11 valstīm, taču laika gaitā tas ir paplašinājis robežas, iesaistot arvien jaunas dalībvalstis – šobrīd piedalās 27 Eiropas valstis, kā arī Izraēla. Latvija dalību šajā starptautiski nozīmīgajā pētījumā uzsāka 2017. gadā, iesaistoties 7. posmā.

Piekļuve SHARE datiem zinātniskai lietošanai pētniekiem tiek nodrošināta bez maksas, ievērojot Eiropas Savienības un valstu datu aizsardzības likumus, kā arī publiski pieejamos lietošanas nosacījumus.

Lai veicinātu SHARE datu izmantošanu pētniecībā, uzsāktā projekta ietvaros plānots organizēt apmācības pētniekiem – datu lietotājiem, tādējādi stiprinot zinātnes kapacitāti Latvijā.

Savukārt mezgla nacionālais eksperts pārstāvēs Latviju SHARE sanāksmēs un darba grupās, nodrošinot informācijas apmaiņu un tīklošanos ar citu projekta dalībvalstu koordinatoriem.

 

SHARE-RSU-logo.png

 

Šī iniciatīva tiek īstenota ERAF projekta Nr. 1.1.1.5/3/25/I/014 “RSU dalība Apvārsnis Eiropa programmā” ietvaros.

saistītie raksti

pētījumi sabiedrības veselība

Vai ēdienu bildes sociālajos medijos vilina ēst vairāk?

Sociālo mediju lietošana ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas daļu. Bieži tajos redzam idejas ēdienu receptēm, informāciju par veselīgiem un neveselīgiem produktiem, kā arī dažādus ieteikumus, kā samazināt ķermeņa masu vai uzlabot savus ikdienas paradumus. Taču, vai skatoties ēdienu bildes …

LSM, Ieva Kaša (RSU programmas "Uzturzinātne" maģistrante)

10. jūnijs, 2025. gads

sabiedrības veselība pētījumi

Neatklāta pasaule mutē – kā tās mikrobu izpēte var palīdzēt agrīni atklāt slimības

Samazinoties mikrobu daudzveidībai mutes dobumā, rodas labvēlīga vide slimību attīstībai. Atgriežoties tuvāk dabai un izmantojot dabiskas metodes mutes kopšanā, mēs varam laikus novērst veselības problēmas un pat uzlabot organisma mikrobioma veselību. Kā mutes mikrobioma izpēte var palīdzēt atklāt …

Alisa Kazarina, RSU Zobārstniecības fakultāte

9. jūnijs, 2025. gads

pētījumi sabiedrības veselība

Ko Latvijas sievietes zina par menopauzi? Izpētījusi RSU studente un topošā ārste

Menopauze ir sarežģīts hormonālu izmaiņu periods, kas skar ikvienu sievieti. Vienlaikus šis process paliek "nemanāms" un nepietiekami aktualizēts sabiedrībā. Bieži sievietes saņem informāciju, kad menopauzālā pāreja jau ir sākusies, un sieviete ir sastapusies ar līdz šim nezināmiem simptomiem, kas …

Jeļizaveta Kolosovska (RSU Medicīnas fakultātes 6. kursa studente)

6. jūnijs, 2025. gads

pētījumi sabiedrības veselība

RSU pētnieki meklē veidu, kā pie zobārsta uzzināt osteoporozes risku

Varbūt nemaz ne tik tālā nākotnē zobārsta kabinetā varēs ne tikai sakārtot mutes dobuma veselību, bet arī vienkārši uzzināt būtisku rādītāju – osteoporozes risku, tā rodot iespēju laikus atklāt šo slimību, ko mēdz dēvēt par klusi noritošu. Tas varētu notikt, pateicoties Rīgas Stradiņ…

Linda Rozenbaha, RSU

26. maijs, 2025. gads