LU ar mākslīgo intelektu palīdzēs saglabāt kultūras mantojumu

Author
Latvijas Universitāte

26. februāris, 2025. gads

Starptautiskā projektā “AI-Enabled Citizen Participation in University-driven Ukrainian Cultural Heritage Safeguarding” jeb AISTER pilnveidos mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas sabiedriskās zinātnes jomā, īpaši sekmējot sabiedrības līdzdalību kultūras mantojuma saglabāšanā ārkārtas situācijās. No Latvijas projektā ir iesaistījies nesen dibinātais Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes Digitālo humanitāro zinātņu centrs un LU bibliotēka.

LU.jpg
Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte

AISTER vadošais partneris ir Luksemburgas Universitātes Mūsdienu un digitālās vēstures pētniecības centrs “C2DH” . Projekta partneri ir Eiropas kultūras mantojuma digitālā bibliotēka “Europeana”, Kijivas Tarasa Ševčenko Nacionālā universitāte un izglītības inovāciju jaunuzņēmums “Web2Learn” no Grieķijas. AISTER ir saņēmis Eiropas Komisijas “Erasmus+ KA2” programmas atbalstu, un projektu plānots noslēgt 2027. gada maijā.

Projektā plānots veidot sadarbību starp datorzinātni, sociālajām zinātnēm un kultūras mantojumu tieši augstākās izglītības kontekstā, attīstot un virzot mākslīgā intelekta rīkus uz sabiedrībai un kultūras vērtību saglabāšanai derīgiem risinājumiem. Viens no galvenajiem objektiem ir Ukrainas kultūras mantojums, kas kopš Krievijas iebrukuma ir nonācis briesmās.

Latvijas Universitātes bibliotēka, kas glabā vienu no bagātīgākajām latviešu rakstītā mantojuma kolekcijām, uztver šo misiju ļoti nopietni. Šajos nemierīgajos laikos, kad esam liecinieki apzinātai Ukrainas kultūras mantojuma iznīcināšanai, ir īpaši svarīgi stiprināt atmiņas institūciju spējas reaģēt uz ārkārtas situācijām. Lai to panāktu, mums jāsaprot un jāveicina gan mākslīgā intelekta sniegtās iespējas, gan sabiedrības iesaiste. Esam priecīgi par iespēju pētīt šos būtiskos jautājumus kopā ar izciliem partneriem,” norāda LU bibliotēkas direktors Uldis Zariņš.

Paredzēts, ka AISTER projekta laikā tiks izstrādāts ētiskais ietvars tādai mākslīgā intelekta izmantošanai kultūras mantojuma saglabāšanā, kuras centrā ir cilvēks. Tāpat projekta laikā notiks vairākas diskusijas par šiem jautājumiem, mākslīgā intelekta darbnīcas un hakatons “AI for 3D Cultural Heritage of Ukraine”.

saistītie raksti

zinātne uzņēmējdarbība

Iespēja pārvērst inovāciju par produktu – atvērta pieteikšanās bezmaksas apmācību programmai

Latvijai stiprinot savu zinātnes un inovāciju ekosistēmu, Venture Catalysts piedāvā unikālu iespēju pētniekiem un uzņēmējiem apgūt prasmes, zināšanas un saņemt atbalstu, kas nepieciešams, lai idejas pārvērstu tirgū realizējamos produktos un pakalpojumos. Programma ir izstrādāta uzņēmumu dibi…

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

27. jūnijs, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Latvijā radītā "STEM UP!" galda spēle attīsta STEM prasmes

Izglītojošā viktorīnas spēle "STEM Up!" radīta, lai rosinātu zinātkāri un attīstītu prasmes zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas jomās (STEM). "Mūsu mērķis bija radīt produktu, kas palīdzētu jauniešiem mācīties caur spēli. "STEM Up!" iedvesmo ne tikai uzzināt vairāk, bet arī …

Labs of Latvia

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Ko smadzenes stāsta par novecošanu?

Cilvēkam novecojot, mainās viņa kognitīvās spējas, tādas kā atmiņa un uzmanība. Reizēm šīs izmaiņas var būt agrīni rādītāji nopietnākiem kognitīviem traucējumiem, kas potenciāli var novest pie tādiem patoloģiskiem stāvokļiem kā Alcheimera slimība. Agrīna kognitīvo traucējumu atklāšana ir īpaši svar…

Rīgas Stradiņa universitāte

16. jūnijs, 2025. gads