Attīsta nākamās paaudzes baterijas un pilnveido ūdeņraža tehnoloģijas

Author
LU Cietvielu fizikas institūts

9. decembris, 2024. gads

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI), Elektronikas un datorzinātņu institūts (EDI) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Šveices zinātniekiem pētīs un izstrādās risinājumus, kas veicina energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu.

Latvijas universitātes un pētniecības institūti šajā Šveices un Latvijas sadarbības programmas LACISE projektā sadarbojas ar Šveices partneriem no Pola Šerera institūta, Cīrihes Lietišķo zinātņu universitātes un Šveices Elektronikas un mikrotehnoloģiju centra.

Projektā ar mākslīgā intelekta atbalstu tiks izstrādāti inovatīvi uzraudzības un plānošanas rīki, kas būtiski uzlabos elektroapgādes drošību un veicinās elektrotīklu attīstību, tostarp to integrāciju ar atjaunojamajiem enerģijas avotiem:

  • uzraudzības rīki ļaus ātri identificēt un novērst elektrotīkla traucējumus, izmantojot reāllaika datus un modernās IKT tehnoloģijas;
  • plānošanas instrumenti veicinās efektīvu elektrotīklu paplašināšanu, nodrošinot stabilitāti arī mainīgu atjaunojamās enerģijas apstākļos. Tiks izveidots optimizācijas modelis, kas ļaus efektīvi pārvaldīt tīklu.

Jaunu tehnoloģiju izstrāde, kas uzlabos nākamās paaudzes bateriju darbības laiku un efektivitāti, ir būtiska ilgtspējīgai enerģijas uzglabāšanai. Tāpēc LU CFI Enerģijas materiālu laboratorijas zinātnieki šajā projektā radīs baterijas ar ilgāku kalpošanas laiku un lielāku jaudu, samazinot kritisko materiālu izmantošanu, kā arī pētīs alumīnija atkritumu izmantošanu ūdeņraža iegūšanā. Savukārt RTU Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūts izstrādās jaunus katalizatorus ūdeņraža iegūšanai no ūdens, izmantojot Saules enerģiju.

Projekts ne tikai attīstīs inovatīvus risinājumus esošajām enerģētikas problēmām, bet arī veicinās zinātnisko sadarbību starptautiskā līmenī, nodrošinot ilgtspējīgu enerģijas ražošanu un uzglabāšanu nākotnē.

Foto: Pixabay.com

saistītie raksti

sadarbība zinātne

Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

6. maijā plkst. 9.00 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tiks atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices vēstniecības, Latvijas Izglītības un z…

LU Cietvielu fizikas institūts

30. aprīlis, 2025. gads

sadarbība

Stiprinās starptautisko pētniecību vadības zinātņu, inženierzinību un fizioterapijas jomās

Lai veicinātu sadarbību mūžizglītības, inovāciju, pētniecības un attīstības jomā starp Biznesa augstskolu Turība un Satakuntas Lietišķo zinātņu universitāti Somijā, ir noslēgts sadarbības memorands. Sadarbība plānota studentu un pasniedzēju apmaiņā, kā arī pētniecībā, īpaši uzsverot to zinātnes noz…

Biznesa augstskola Turība

24. aprīlis, 2025. gads

EUREKA uzņēmējdarbība sadarbība

Globālais inovāciju samits: Baltijas valstu paneļdiskusijā izceļ reģionālās sadarbības nozīmi inovāciju attīstībā

Baltijas un Eiropas inovāciju vide attīstās, balstoties uz stratēģisku sadarbību un ilgtspējīgām iniciatīvām. 1. un 2. aprīlī Hanoverē, Vācijā, norisinājās EUREKA Globālais inovāciju samits  – viens no nozīmīgākajiem starptautiskās sadarbības pasākumiem inovāciju un tehnoloģiju jomā. Pasākumā …

researchLatvia

3. aprīlis, 2025. gads

pētījumi sadarbība

Stiprinās Latvijas līdzdalību Baltijas jūras reģiona, Ukrainas un ASV pētniecības iniciatīvā

Šodien, 17. decembrī, valdība apstiprinājusi grozījumus, kas paredz Latvijas zinātniekiem pagarināt termiņu Baltijas jūras reģiona valstu, Ukrainas un ASV sadarbības iniciatīvas īstenošanai pētniecības jomā. Šīs izmaiņas ir vērstas uz efektīvāku starptautiskā daudzpusējā projekta īstenošanu un turp…

Izglītības un zinātnes ministrija

17. decembris, 2024. gads