“Latvijas Finieris” uzsāk jaunas sveķu rūpnīcas būvniecību

Author
Koncerns "Latvijas Finieris"

16. janvāris, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Koncerns “Latvijas Finieris” sadarbībā ar pētnieciskajām institūcijām attīsta jaunu sintētisko sveķu ražošanu, pamatojoties uz dabīgo koksnes komponentu lignīnu. Šāda pieeja ļaus samazināt fosilo izejvielu izmantošanu fenola formaldehīda sveķos, kas tiek izmantoti mēbeļu, grīdas segumu, siltumizolācijas, smilšpapīra un citu ikdienā lietotu produktu ražošanā. Koncerns jau uzsācis jaunas rūpnīcas būvniecību Rīgā, Bolderājā, lai realizētu šo projektu.

KPR-2.jpg
Koncerna “Latvijas Finieris”  jaunās rūpnīcas Rīgā, Bolderājā, vizualizācija

Pasākumu papildināja seminārs ”Pētniecība, nozare, inovācijas – sinerģijas stāsti”, kurā ar pieredzes stāstiem dalījās Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Jānis Rižikovs, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" vadošais pētnieks Andis Lazdiņš un "Latvijas Finieris" valdes loceklis Māris Būmanis.

Rūpnīcas būvniecība ir daļa no starptautiskā pētniecības konsorcija projekta “VIOBOND”, kas “Latvijas Finiera” vadībā apvieno astoņus partnerus no piecām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Projektā paredzēts izstrādāt formulu un radīt pasaulē pirmo industriālo ražošanas tehnoloģiju “zaļākiem”, videi un cilvēkiem draudzīgākiem sintētiskajiem fenola formaldehīda sveķiem, ko šobrīd Eiropā un citur pasaulē izmanto saplākšņu, siltumizolācijas materiālu, mēbeļu, grīdas segumu, smilšpapīru un daudzu citu ikdienā klātesošu produktu ražošanā.

“VIOBOND” projekta kopējais pētniecības izmaksu apjoms ir 32 miljoni eiro, no kuriem 16 miljonus veido Eiropas Komisijas pētniecības un inovācijas investīciju programmas “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020) grants, bet pārējo – projektā iesaistīto uzņēmumu ieguldījums.

Lai īstenotu projektu, “Latvijas Finieris” veiks pētījumus 16 miljonu eiro apmērā, no kuriem 8 miljoni ir “Apvārsnis Eiropa” līdzfinansējums. Lai realizētu rūpnīcas būvniecību, kopējais “Latvijas Finiera” ieguldījums ir ap 40 miljoniem eiro.

Granta līguma parakstīšanas process pilnībā noslēdzās 2021. gada 18. maijā, oficiāli iezīmējot nozīmīgās sadarbības sākumu. Projekta īstenošana paredzēta līdz 2027. gada 31. augustam. Rūpnīcas būvniecību plānots pabeigt līdz 2026. gada pavasarim.

saistītie raksti

sadarbība zinātne

Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

6. maijā plkst. 9.00 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tiks atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices vēstniecības, Latvijas Izglītības un…

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts

30. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Neredzamais drauds – mikroplastmasa

Mikroplastmasas piesārņojums ir viena no lielākajām vides problēmām, kas kļūst arvien nopietnāka visā pasaulē. Šīs mazās plastmasas daļiņas nonāk mūsu ekosistēmās, iznīcinot dzīvotņu kvalitāti un apdraudot gan dzīvniekus, gan cilvēkus. Maza, bet bīstama Mikroplastmasa ir kļuvusi par nopie…

Kristaps Kalns | Dienas mediji

29. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Daugavpils Universitāte – nozīmīgs pētniecības centrs Latgalē

Daugavpils Universitāte (DU) ir viens no vadošajiem zinātnes centriem Latgales reģionā, kas mērķtiecīgi attīsta starptautiski konkurētspējīgu pētniecības vidi. DU pētnieku darbs veicina ne vien Latvijas zinātnes izaugsmi, bet arī stiprina reģionālās inovāciju ekosistēmas, sekmējot zināšanu apriti, …

Daugavpils Universitāte

28. aprīlis, 2025. gads

zinātne granti

Vēl var paspēt pieteikties šī gada fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu konkursā

Līdz 7. maijam ir iespējams pieteikties Latvijas Zinātnes padomes šī gada fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu atklātajā konkursā. Šogad konkursā ir pieejami 17,7 miljoni eiro. Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti tiek finansēti, lai nodrošinātu jaunu zināšanu radīšanu un to pielieto…

Labs of Latvia

28. aprīlis, 2025. gads