Zinātnieces Latvijā sekmīgi izmēģina inovatīvu ūdens attīrīšanas tehnoloģiju, kas ļauj atgūt fosforu un atgriezt to lauksaimniecībā

Author
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte

16. jūlijs, 2025. gads

No šī gada maija sekmīgi veikta inovatīvas notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģijas prototipa testēšana reālos apstākļos, notekūdeņu attīrīšanas iekārtā, kas atrodas SIA "Ādažu ūdens”.  Veicot ūdens attīrīšanu, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) zinātnieču komandai izdevies samazināt fosfora saturu notekūdeņos līdz normatīvi noteiktajam izplūdes līmenim un atgūto fosforu sagatavot tālākai testēšanai kā augsnes uzlabotāja komponenti.

 Šāda prototipa izmēģināšana reālos apstākļos notekūdeņu attīrīšanas iekārtā ir nozīmīgs solis jaunās tehnoloģijas mērogošanā. Tas ļauj ne tikai attīrīt ievērojami lielāku ūdens apjomu nekā iepriekš, bet arī nodrošina filtra nepārtrauktu darbību 24 stundas diennaktī, salīdzinot ar 6 stundu ciklu laboratorijas testos 2024. gadā.

"Jaunas tehnoloģijas mērogošana ir svarīgs solis ceļā uz tehnoloģijas komercializāciju un ieviešanu tirgū, tā sniedz svarīgu informāciju par tehnoloģijas potenciālu darbībā lielākos apmēros un tās iespējamām priekšrocībām salīdzinājumā ar esošajām metodēm," norāda projekta zinātniskā vadītāja, LBTU Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta asociētā profesore (tenūra) un vadošā pētniece Rūta Ozola-Davidāne.

ūdens attīrīšana.png
Vadošā pētniece Jūlija Karasa testē fosfora saistīšanas filtra prototipu SIA "Ādažu Ūdens" notekūdeņu attīrīšanas iekārtā.
 Foto: R.Ozola-Davidāne.

Fosfora piesārņojums ūdens resursos ir viena no galvenajām problēmām, kas veicina eitrofikāciju un izraisa būtiskus ekoloģiskos riskus, tai skaitā ūdens kvalitātes pasliktināšanos un ūdenstilpju aizaugšanu ar ūdensaugiem un aļģēm.

"Lai samazinātu šos riskus un aizsargātu ūdens resursus, ir nepieciešami inovatīvi risinājumi fosfora piesārņojuma samazināšanai. Fosfora efektīva saistīšana no izplūdes notekūdeņiem ne tikai uzlabo vides stāvokli, bet arī veicina resursu atkārtotu izmantošanu, piemēram, ar fosforu saistītā filtra materiāla izmantošanu lauksaimniecībā kā alternatīvo mēslojuma līdzekli vai augsnes ielabotāju," skaidro R.Ozola-Davidāne.

Projekta "Inovatīvs risinājums notekūdeņu attīrīšanai un fosfora atgūšanai (INOFOS)" nr.1-08/86/2024 mērķis ir izstrādāt un validēt fosfora filtra tehnoloģiju reālās darbības apstākļos, veicot pilotprojekta demonstrāciju, lai radītu praktiski ieviešamu risinājumu industrijas vajadzībām un nodrošinātu ilgtspējīgu resursu izmantošanu un atbilstību ES regulām. Projekts tiek ieviest no 2024. līdz 2025. gadam sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) Ūdens resursu departamentu un SIA "Ādažu Ūdens".

Noskaties arī video ar 2025. gada researchLatvia Zinātnes kalendāra personību Ph. D. Rūtu Ozolu-Davidāni :

 

saistītie raksti

zinātne tehnoloģijas

Turpinās pētījums par 3D drukāto polimēru struktūru ilgtermiņa deformēšanos – projekts TiMe3D

Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) turpina īstenot zinātnisko projektu "3D drukāto polimēru struktūru laika atkarīgo mehānisko īpašību izpēte dažādos strukturālos līmeņos" (TiMe3D). Projektā ir iesaistītas divas zinātniskās grupas – Latvijas Universitāt…

LU EZTF Materiālu mehānikas institūta pētniece Dr. Olga Bulderberga

15. jūlijs, 2025. gads

tehnoloģijas zinātne uzņēmējdarbība

Latvijā tapis jaunuzņēmums, kas palīdz zinātniekiem metabolisma pētījumos

Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) zinātnieki izveidojuši jaunuzņēmumu "MetaboNet", kurā analizē dažādus bioloģiskos paraugus, pildot gan citu pētniecisko institūciju, gan uzņēmumu pasūtījumus.   Jaunzņēmums "MetaboNet" veidots, jo daudzi vēlējušies izmantot RTU pētnieku zināšanas un …

Ilze Kuzmina, Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente

14. jūlijs, 2025. gads

zinātne inovācija

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki strādā pie bioloģiski noārdāma iepakojuma ar papildu vērtību pārtikas drošībai

Mūsdienās pārtikas iepakojums ne tikai aizsargā produktus, bet var arī radīt potenciālus riskus. Pētījumi liecina, ka noteikti iepakojuma materiāli var izdalīt ķīmiskas vielas, kas rada bažas par to ietekmi uz cilvēku veselību. Svarīgi fakti: Per- un polifluorētās vielas (PFAS): Šīs ķī…

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts

11. jūlijs, 2025. gads

inovācija zinātne

Rīgas Stradiņa Universitāte izstrādā galda simulāciju un stiprina BKUS gatavību pacientu uzņemšanai Dziesmu un deju svētku laikā

Paplašinot simulāciju klāstu, Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs (MITC) izstrādājis inovatīvu galda simulācijas platformu ārstniecības iestāžu gatavības izvērtēšanai kritisku pacientu masveida uzņemšanā. Jaunizstrādāto risinājumu šonedēļ bija iespējams…

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs

8. jūlijs, 2025. gads