Atklājot Šveices – Latvijas sadarbības programmu, zinātnieki uzrunā jauniešus izstādē "Skola 2025"  

Author
Latvijas Zinātnes padome

21. februāris, 2025. gads

zinātnes komunikācija pētījumi

21. februārī starptautiskajā izglītības izstādē "Skola 2025" norisinājās Šveices – Latvijas sadarbības programmas "Lietišķā pētniecība" atklāšanas pasākums "NEIESPĒJAMAIS IR IESPĒJAMS".  Zinātnieki un inovāciju veidotāji iepazīstināja klātesošos ar īstenotajiem pētniecības projektiem, apliecinot, ka zinātne var kļūt par katra jaunieša nākotnes iespēju. Atklāšanas pasākuma dalībnieki uzrunāja jauniešus, kas šobrīd ir savas nākotnes izglītības un karjeras ceļa priekšā, stāstot par programmas projektos plānotajiem sasniegumiem un aicinot savu nākotni saistīt ar zinātni. Pasākums apvienoja improvizāciju, mūziku un interaktīvas aktivitātes, lai iedvesmotu jauno paaudzi pievērsties zinātnei un inovācijām.

LV-CHE Programme Opening.png
Foto: Toms Norde.
Nozīmīga starptautiska sadarbība 

Uzrunājot izstādes apmeklētājus, Šveices vēstnieks Latvijā Martēns Mišlē (Martin Michelet) uzsvēra sadarbības nozīmi ne tikai zinātnē, bet arī drošības un ekonomiskās izaugsmes veicināšanā Eiropā: “Kā mēs katru dienu uzzinām ziņās, mēs nevaram būt droši un pārtikuši vieni. Šveices ieguldījums un šī programma ir taustāma Šveices solidaritātes un partnerības izpausme ar Eiropas draugiem un partneriem.

Programma "Lietišķā pētniecība" atbilst šīm sadarbības vajadzībām: ar partnerību palīdzību mēs veicinām ekonomikas pārveidi un ilgtspējīgu izaugsmi. Akadēmiskie pētījumi aizved pie rezultātu praktiska pielietojuma, kas dos labumu gan sabiedrībai, gan uzņēmumiem.”   

Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Silvija Amatniece akcentēja: “Mēs varam lepoties par Šveices valdības izrādīto novērtējumu Latvijas zinātniskajam potenciālam. Mūsdienās zinātne un inovācijas ir attīstības dzinējspēks. Tās palīdz risināt lielākos izaicinājumus – no klimata pārmaiņām un ilgtspējīgas infrastruktūras līdz enerģijas ilgtspējai.

Šveices – Latvijas sadarbība ir tieši par  risinājumiem, kas rodas, kad zinātnieki no dažādām valstīm apvieno spēkus kopīgu mērķu sasniegšanai, veidojot citas nākotnes iespējas.”

Latvijas Zinātnes padomes Starptautiskās sadarbības programmu projektu departamenta direktore Elita Zondaka pievērsa uzmanību svarīgam aspektam par jauniešiem, zinātni un nākotnes izvēlēm: “Zinātne ir tilts starp idejām un to īstenošanu. Šajā programmā Šveices un Latvijas pētnieki strādās kopā, lai attīstītu ilgtspējīgus risinājumus, uzlabotu enerģētiku, infrastruktūru un veicinātu Latvijas ekonomisko izaugsmi. Šī programma nav tikai ieguldījums zinātnē, tā ir iespēja arī jauniešiem – redzēt, kā inovācijas un pētniecība ietekmē mūsu nākotni, un pašiem iesaistīties to radīšanā.”

20250221_IzglitibaZinatne_Sveice_2 - Copy.jpg
Foto: Toms Norde.

Pasākuma laikā gan Latvijas, gan Šveices zinātnisko institūciju pārstāvji, kas īsteno Šveices-Latvijas sadarbības programmas atbalstītos projektus, dalījās ar personīgiem stāstiem par savu ceļu zinātnē, dodot vērtīgu ieskatu gan tajā, kā viņi sasniedza savus mērķus, gan iepazīstinot ar iespējām, kādas ir jauniešiem šajos projektos.  

Divi nozīmīgi projekti Latvijas un Šveices partnerībā 

Programmas "Lietišķā pētniecība" ietvaros tiek īstenoti divi augsta līmeņa zinātniskie projekti: 

1. LACHMAT projekts: Rīgas Tehniskā universitāte sadarbojas ar Šveices partneriem, lai veidotu ilgtspējīgus un inovatīvus ceļu seguma un betona risinājumus. Projekts palielinās asfalta seguma dzīves ciklu, izstrādās 3D drukātus betona materiālus un samazinās oglekļa emisijas. 

2. LACISE projekts: Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts sadarbībā ar Šveices un Latvijas partneriem strādā pie enerģijas uzglabāšanas un viedo tīklu uzlabošanas. Tiks izstrādāti jauni bateriju materiāli, pilnveidoti katalizatori ūdeņraža ražošanai un attīstīti enerģijas efektivitātes risinājumi. 

Šveices – Latvijas sadarbības programma ir daļa no Šveices ieguldījuma Eiropas Savienības dalībvalstīs ar mērķi veicināt zinātnisko izcilību, inovācijas un ekonomisko attīstību. Programmas ietvaros Latvijas zinātnes un pētniecības attīstībai pieejami 12,3 miljoni eiro, nodrošinot iespējas īstenot nozīmīgus projektus, radīt inovācijas un stiprināt starptautisko sadarbību. 

480562883_1067169298783925_3366310339484573537_n.jpg
Foto: Toms Norde.
Iedvesmojot nākotnes inovāciju radītājus 

Pasākumu vadīja improvizācijas apvienība "Gandrīz draugi", ar muzikāliem priekšnesumiem uzstājās Edavārdi un Katō. Notika interaktīvi konkursi par zinātni un tehnoloģijām, kuros jauniešiem bija iespēja laimēt apmācības pie RigaTechGirls, zinātnes centra apmeklējumus un stratēģiskas galda spēles. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīties arī ar researchLatvia ikgadējo ceļojošo izstādi “Zinātne Latvijai 2025” par 12 aizraujošām zinātnes personībām, kā arī pārbaudīt savas zināšanas, piedaloties viktorīnā par Šveices un Latvijas būtiskākajiem saskarsmes punktiem.  

Pasākums apliecināja, ka zinātne var būt ne tikai aizraujoša un inovatīva, bet arī pieejama ikvienam. Šādas iniciatīvas iedvesmo jauniešus izzināt pasauli un veidot savu nākotni zinātnē. 

Paragraphs

saistītie raksti

personība zinātnes komunikācija pētījumi

Jūlijā ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025" aplūkojama gan Latvijas Mākslas akadēmijā, gan Talsos 

Izglītības un zinātnes ministrijas veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” piedāvā unikālu iespēju iepazīt 12 izcilus Latvijas zinātniekus un viņu devumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 1. līdz 27. jūlijam šī daudzveidīgā ekspozīcija ir aplūkojama gan galvaspilsētā, gan reģionā, p…

researchLatvia

1. jūlijs, 2025. gads

pētījumi inovācija

Ar droniem un mākslīgo intelektu palīdzēs mežiem augt vērtīgākiem

Meža nozare ir viens no būtiskākajiem Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem. Lai vairotu zaļo bagātību, ik gadu tiek atjaunoti vairāk nekā 40 tūkst. ha meža, apmēram puse – stādot vai sējot. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki ar partneriem izveido automatizētu risinājumu jaunaudžu kopšan…

Rīgas Tehniskā universitāte

30. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi

Darbu sāk "DistanceLAB" digitālā platforma ar LU pētnieku izstrādātu prasmju pilnveides rīku

Jūnijā sākumā tika atklāta projekta “DistanceLAB” bezmaksas digitālā platforma, kuras izveidē piedalījies Latvijas Universitātes (LU) Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes (ESZF) Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmiskais centrs (ESASAC), izstrādājot attālinātas mācīšanās iespēju un …

LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāte

17. jūnijs, 2025. gads