Oktobra personība

Pētniecība ir radoši intuitīvs process un pētnieku grupa kā mazs ansamblis, kurā katram savs instruments un loma izcila skanējuma radīšanā. 

Uzzini vairāk

Zinātne Latvijai 2024

Harizmātiskas personības un viņu sasniegumi

noskaties video

Latvijas zinātnieku pieredzes stāsti

PhD Karīna Bāliņa ir izcila pētniece, kuras darbs aptver ietekmes uz vidi novērtēšanu.

Uzzini vairāk
  • 1 no

pētniecība Latvijā

īsumā

Mēs veidojam stabilu un spēcīgu nacionālo zinātnes vidi, ļaujot rasties starptautiskām un publiskām-privātām partnerībām.

uzzini vairāk

kāpēc Latvija

Latvijas zinātnes politika tiek izstrādāta tā, lai radītu maksimāli daudz iespēju gan zinātnes un izglītības sistēmā, gan biznesa vidē.

uzzini vairāk

misija

Mēs ticam, ka zināšanu kultūra rada vislabākās iespējas spēcīgas pilsoniskās sabiedrības radīšanai un uzturēšanai pasaulē.

uzzini vairāk

jaunākās ziņas

Pēcdoktorantūras pētījumu atbalstam piešķirts papildu 6 miljonu finansējums

Ministru kabinets lēmis par grozījumiem pēcdoktorantūras pētījumu atbalsta programmai, kas būtiski uzlabos pētniecības finansējuma pieejamību, nosacījumus un ilgtspēju. Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas iniciatīvas šie grozījumi pilnveidos pētniecības vidi Latvijā, ļaujot jaunajiem pētniekiem …

Izglītības un zinātnes ministrija

9. oktobris, 2024. gads

Idejas valsts konkurētspējas stiprināšanai meklē vēl nebijušā hakatonā

Valsts pārvaldes darbinieki, politikas veidotāji, uzņēmēji, akadēmiskās vides pārstāvji, investori un studenti vēl nebijušā hakatonā identificē un attīsta idejas valsts konkurētspējas attīstībai, tostarp, inovāciju, produktivitātes, cilvēkkapitāla attīstībai, birokrātijas mazināšanai, datos balstīt…

Rīgas Tehniskā universitāte

9. oktobris, 2024. gads

Atkārtoti izsludināts Valsts pētījumu programmas “Izglītība” 2023.–2026. gadam trešais projektu pieteikumu konkurss

Lai sniegtu ieguldījumu pierādījumos balstītu lēmumu pieņemšanai par izglītības sistēmas attīstību un stratēģisko izglītības attīstības mērķu sasniegšanu, kā arī radītu jaunas zināšanas un praktiski lietojamus risinājumus izglītības iestādes, pašvaldības un valsts mērogā, Latvijas Zinātnes pad…

Latvijas Zinātnes padome

8. oktobris, 2024. gads

“PrintyMed” piesaista 800 tūkstošus eiro

Biomedicīnas jaunuzņēmums “PrintyMed” ir piesaistījis divus Viedo materiālu kompetences centra grantus, kuru kopējā summa pārsniedz 800 tūkstošus eiro. Iecerēts, ka šo projektu realizācija nākamajā gadā sākt pārdošanas aktivitātes. Līdz šim PrintyMed jau ir piesaistījis dažādus grantus. Ieskaito…

Anda Asere, Labs of Latvia

8. oktobris, 2024. gads

Pasaules kosmosa nedēļas ietvaros akcentē iniciatīvas klimata pārmaiņu uzraudzībai

Šogad Pasaules kosmosa nedēļa norisinās no 4. līdz 10. oktobrim, un tās tēma ir veltīta kosmosam un klimata pārmaiņām. Latvijas kosmosa stratēģija uzsver vides pārmaiņu nozīmi, un Latvijā jau šobrīd iespējams redzēt inovatīvus risinājumus, kā veiksmīgi izmantot kosmosa tehnoloģijas klimata krī…

research Latvia

7. oktobris, 2024. gads

BIOR laboratorijā pirmo reizi Latvijā konstatēts Rietumnīlas drudzis

Valsts zinātniskā institūta “BIOR” laboratorijā atklāts pirmais gadījums Latvijā, kad vistu vanags miris no Rietumnīlas drudža vīrusa infekcijas. Rietumnīlas drudža vīruss konstatēts putna līķa paraugā, kas tika iesūtīts nāves cēloņa noskaidrošanai. Rietumnīlas drudža transmisija jeb pārnese not…

BIOR

7. oktobris, 2024. gads

CERN strādā jau 18 Latvijas zinātnieki

Šobrīd Eiropas Kodolpētniecības centrā CERN strādā jau 18 Latvijas zinātnieki un doktoranti, no kuriem 14 ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki. Pētniecība CERN Latvijas zinātniekiem ir iespējama, jo 2021. gadā Latvija kļuva par CERN asociēto dalībvalsti. Latvijā ir izveidota daļi…

Rīgas Tehniskā universitāte

4. oktobris, 2024. gads

24 studenti pieņem izaicinājumu ar superdatoru risināt sabiedrībai un uzņēmumiem nozīmīgas problēmas

Līdz gada beigām 24 studenti no dažādām universitātēm, studiju programmām un līmeņiem, tostarp vairāki doktoranti, izmantojot lielos datus un citus resursus, ar dažādu digitālo rīku un superdatora palīdzību izstrādās risinājumu konceptus un prototipus sabiedrībai un uzņēmumiem nozīmīgiem izaicināju…

Rīgas Tehniskā universitāte

4. oktobris, 2024. gads

Aicina iepazīt Latvijas zinātnieku paveikto valstiski svarīgās jomās

Latvijas Zinātnes padome ir uzsākusi informatīvo kampaņu “Zinātne un Tava dzīve. Visa sākums ir saprast”, kas norisināsies šogad no oktobra līdz decembrim. Tās laikā Latvijas iedzīvotāji ir aicināti ieskatīties un izprast zinātnes lomu ikviena dzīvē, kā arī iepazīt Latvijas zinātnieku paveikto tādā…

Latvijas Zinātnes padome

3. oktobris, 2024. gads

Laikraksta “Zinātnes Vēstnesis” septembra izdevums

Ir iznācis Latvijas Zinātņu akadēmijas, Latvijas Zinātnes padomes un Latvijas Zinātnieku savienības laikraksta “Zinātnes Vēstnesis” septmebra izdevums, kurā lasi šādus rakstus: Akadēmiķa Roberta Eglīša viedokļraksts "Latvijas zinātnieku rangs pēc Hirša indeksa" Kristiāna Ābele "Latvija…

Latvijas Zinātņu akadēmija

3. oktobris, 2024. gads

notikumi

Izstāde

Topošo industriālā dizaina inženieru darbu izstādi t/c «Origo»

23.08.2024

Visu dienu

Stacijas laukums 4, Rīga

Forums

Precīzijas medicīnas tīklošanās forums

10.10.2024

Visu dienu

Mūkusalas iela 3, Rīga

Hibrīds pasākums

4. starptautiskā zinātniskā konference par veciem mežiem

10.10.2024

Visu dienu

Mežmāja, Šķēde, Talsu novads.

Pasākums klātienē

Ilgtspējības festivāls "Impact Day"

10.10.2024

Visu dienu

Marati tn 5, Põhja-Tallinna linnaosa, Tallinn

video

Oktobra personība: Rihards Novickis

Dr. sc. ing. Rihards Novickis, Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) Robotikas un mašīnuztveres laboratorijas vadošais pētnieks. Riharda un viņa vadītās pētniecības grupas darbs ir saistīts ar inovatīvu digitālu shēmu sintēzi, jaunu sensoru izstrādi, attēlu apstrādi un heterogēnām vienčipa sistēmām. 2018. gadā viņš līdz ar kolēģiem saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinības rakstu par vienu no ievērojamākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem – oriģinālu pieeju mākslīgo neironu tīklu arhitektūras transformēšanai programmējamo loģisko masīvu struktūrās. 

noskaties video

Septembra personība: Jānis Veliks

Dr. chem. Jānis Veliks, Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks, Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs.Jāņa Velika galvenais pētniecības virziens šobrīd ir jaunu – efektīvu, ērti izmantojumu un stabilu – fluormetilēngrupas reaģentu izstrāde vienlaicīgai fluora un oglekļa atomu ievadei organiskajos savienojumos. Šie reaģenti ļauj vieglāk veidot jaunas fluoru saturošas molekulas, un to svarīgākais pielietojuma potenciāls ir saistīts ar aktīvo zāļvielu ražošanu, jo vidēji katra ceturtā no tām satur vismaz vienu fluora atomu.

noskaties video

Augusta personība: Brigita Dejus

Ph. D. Brigita Dejus, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadošā pētniece, RTU Zinātnes un inovāciju centra projektu vadītāja, Eiropas Komisijas okeāniem un ūdeņiem veltītās misijas padomes vēstniece. Brigita ir RTU jaunā pētniece, kuras pētnieciskais darbs ir saistīts ar ūdeni, notekūdeņu monitoringu un attīrīšanu. Savu doktora disertācijas darbu viņa izstrādāja, vienlaikus studējot RTU un Zviedrijas Karaliskajā Tehnoloģiju institūtā, pētot mikroskopisko sēņu izmantošanas potenciālu notekūdeņu attīrīšanā no farmaceitiski aktīvajām vielām.

noskaties video

fakti un skaitļi

piesakies jaunumiem

#researchLatvia informatīvais izdevums, lai iedvesmotu ikvienu ar pētniecības jaunumiem, sadarbības iespējām, izciliem rakstiem un daudz ko citu