Attīsta nākamās paaudzes baterijas un pilnveido ūdeņraža tehnoloģijas

Author
LU Cietvielu fizikas institūts

9. decembris, 2024. gads

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI), Elektronikas un datorzinātņu institūts (EDI) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Šveices zinātniekiem pētīs un izstrādās risinājumus, kas veicina energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu.

Latvijas universitātes un pētniecības institūti šajā Šveices un Latvijas sadarbības programmas LACISE projektā sadarbojas ar Šveices partneriem no Pola Šerera institūta, Cīrihes Lietišķo zinātņu universitātes un Šveices Elektronikas un mikrotehnoloģiju centra.

Projektā ar mākslīgā intelekta atbalstu tiks izstrādāti inovatīvi uzraudzības un plānošanas rīki, kas būtiski uzlabos elektroapgādes drošību un veicinās elektrotīklu attīstību, tostarp to integrāciju ar atjaunojamajiem enerģijas avotiem:

  • uzraudzības rīki ļaus ātri identificēt un novērst elektrotīkla traucējumus, izmantojot reāllaika datus un modernās IKT tehnoloģijas;
  • plānošanas instrumenti veicinās efektīvu elektrotīklu paplašināšanu, nodrošinot stabilitāti arī mainīgu atjaunojamās enerģijas apstākļos. Tiks izveidots optimizācijas modelis, kas ļaus efektīvi pārvaldīt tīklu.

Jaunu tehnoloģiju izstrāde, kas uzlabos nākamās paaudzes bateriju darbības laiku un efektivitāti, ir būtiska ilgtspējīgai enerģijas uzglabāšanai. Tāpēc LU CFI Enerģijas materiālu laboratorijas zinātnieki šajā projektā radīs baterijas ar ilgāku kalpošanas laiku un lielāku jaudu, samazinot kritisko materiālu izmantošanu, kā arī pētīs alumīnija atkritumu izmantošanu ūdeņraža iegūšanā. Savukārt RTU Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūts izstrādās jaunus katalizatorus ūdeņraža iegūšanai no ūdens, izmantojot Saules enerģiju.

Projekts ne tikai attīstīs inovatīvus risinājumus esošajām enerģētikas problēmām, bet arī veicinās zinātnisko sadarbību starptautiskā līmenī, nodrošinot ilgtspējīgu enerģijas ražošanu un uzglabāšanu nākotnē.

Foto: Pixabay.com

saistītie raksti

kosmoss sadarbība tehnoloģijas

Eiropas Kosmosa aģentūras un "OHB Systems" vizīte Latvijā veicina sadarbību un attīstību kosmosa nozarē

Lai stiprinātu sadarbību ar Latvijas institūcijām, uzņēmumiem un pētniecības organizācijām kosmosa nozarē, 2025. gada 19. - 21. maijā Latvijā viesojās Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) un Vācijas vadošā satelītu ražotāja OHB Systems AG pārstāvji. Vizītes laikā norisinājās tikšanās ar Latvijas Kosmosa…

Latvia Space

30. maijs, 2025. gads

uzņēmējdarbība sadarbība

I. Treija: Eiropā iestājies jaunuzņēmumu laiks

Es nebeidzu un nebeigšu to atkārtot: skatoties uz Eiropas Komisijas (EK) nostāju un lēmumiem, ir skaidrs, ka šis ir jaunuzņēmumu laiks. Eiropa tic, ka šeit ir pietiekami daudz talantīgu cilvēku un pietiekami labas iestrādes, lai inovācijas spētu radīt tik nepieciešamo izrāvienu, veiksmīgi konkurējo…

Ieva Treija, "Labs of Latvia" galvenā redaktore

12. maijs, 2025. gads

sadarbība zinātne

Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

6. maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tika atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”. Atklāšanas pasākumā klātesošos sveica Šveices atbalsta biroja Latvijas, Lietuvas un Igau…

LU Cietvielu fizikas institūts

7. maijs, 2025. gads

sadarbība zinātne

Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

6. maijā plkst. 9.00 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tiks atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices vēstniecības, Latvijas Izglītības un z…

LU Cietvielu fizikas institūts

30. aprīlis, 2025. gads