BMC uzsākta vērienīga iniciatīva bioinformātikas jomā

Author
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs

12. marts, 2025. gads

medicīna zinātne

Šogad Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā (BMC) uzsākta vērienīga iniciatīva bioinformātikas jomā – projekta “EchoHEALTH: ERA Chair integratīvajā informātikā – Vienas Veselības koncepcija” īstenošana, kura paredzēta turpmāko 5 gadu garumā. Projekta zinātniskais vadītājs ir BMC vadošais pētnieks Dr. Alvis Brāzma – pieredzes bagāts zinātnieks, kas lielāko daļu savas profesionālās karjeras aizvadījis EMBL Eiropas Bioinformātikas institūtā (EMBL-EBI).

20250310_140706_samazinata.jpg
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra publicitātes foto

Projekta EchoHEALTH mērķis ir uzlabot BMC zināšanu un tehnoloģiju pārneses izcilību, izveidojot Vienas Veselības Informātikas Centru (One Health Informatics Centre, OHIC), kuru vadīs Alvis Brāzma kā ERA Chair. Šī iniciatīva ir virzīta uz būtiskas plaisas pārvarēšanu bioinformātikā un datu zinātnē veselības nozarē, un balstīsies uz Latvijas biobanku un omikas infrastruktūru izmantošanu, integrējot arī visaptverošas valsts datu kopas.

Viena no projekta aktivitātēm saistīta ar bioinformātikas jomā strādājošo BMC pētnieku un studentu apmācību, konsultēšanu dažādu bioinformātikas problēmsituāciju risināšanā un ieviesto bioinformātikas analīžu risinājumu optimizāciju.

A. Brāzma 10. martā tikās ar BMC zinātnisko projektu īstenošanā iesaistītajiem darbiniekiem, kas ikdienā strādā ar bioinformātikas datiem, izmantojot daudzveidīgus bioinformātikas rīkus. Tikšanās laikā tika uzklausītas bioinformātikas jomas aktualitātes BMC un apzināti risināmie jautājumi. Šādus darba seminārus turpmāk paredzēts īstenot regulāri, tādējādi nodrošinot ilgtermiņa pienesumu BMC kapacitātes un konkurētspējas celšanā bioinformātikas jomā. Paralēli šajā nedēļā A. Brāzma tiekas ar lielāko Latvijas universitāšu pārstāvjiem un jomas viedokļu līderiem, lai apspriestu sadarbības virzienus bioinformātikas jomā, kas ir būtisks solis Vienas Veselības Informātikas Centra izveidē.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā Attīstības Fonda atbalstu, projekta Nr.: 1.1.1.5/2/24/A/002; projekta kopējais finansējums: 2 500 000,00 EUR.

saistītie raksti

sadarbība zinātne

Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

6. maijā plkst. 9.00 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tiks atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices vēstniecības, Latvijas Izglītības un z…

LU Cietvielu fizikas institūts

30. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Neredzamais drauds – mikroplastmasa

Mikroplastmasas piesārņojums ir viena no lielākajām vides problēmām, kas kļūst arvien nopietnāka visā pasaulē. Šīs mazās plastmasas daļiņas nonāk mūsu ekosistēmās, iznīcinot dzīvotņu kvalitāti un apdraudot gan dzīvniekus, gan cilvēkus. Maza, bet bīstama Mikroplastmasa ir kļuvusi par nopie…

Kristaps Kalns | Dienas mediji

29. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Daugavpils Universitāte – nozīmīgs pētniecības centrs Latgalē

Daugavpils Universitāte (DU) ir viens no vadošajiem zinātnes centriem Latgales reģionā, kas mērķtiecīgi attīsta starptautiski konkurētspējīgu pētniecības vidi. DU pētnieku darbs veicina ne vien Latvijas zinātnes izaugsmi, bet arī stiprina reģionālās inovāciju ekosistēmas, sekmējot zināšanu apriti, …

Daugavpils Universitāte

28. aprīlis, 2025. gads

zinātne granti

Vēl var paspēt pieteikties šī gada fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu konkursā

Līdz 7. maijam ir iespējams pieteikties Latvijas Zinātnes padomes šī gada fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu atklātajā konkursā. Šogad konkursā ir pieejami 17,7 miljoni eiro. Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti tiek finansēti, lai nodrošinātu jaunu zināšanu radīšanu un to pielieto…

Labs of Latvia

28. aprīlis, 2025. gads