BMC uzsākta vērienīga iniciatīva bioinformātikas jomā

Author
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs

12. marts, 2025. gads

medicīna zinātne

Šogad Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā (BMC) uzsākta vērienīga iniciatīva bioinformātikas jomā – projekta “EchoHEALTH: ERA Chair integratīvajā informātikā – Vienas Veselības koncepcija” īstenošana, kura paredzēta turpmāko 5 gadu garumā. Projekta zinātniskais vadītājs ir BMC vadošais pētnieks Dr. Alvis Brāzma – pieredzes bagāts zinātnieks, kas lielāko daļu savas profesionālās karjeras aizvadījis EMBL Eiropas Bioinformātikas institūtā (EMBL-EBI).

20250310_140706_samazinata.jpg
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra publicitātes foto

Projekta EchoHEALTH mērķis ir uzlabot BMC zināšanu un tehnoloģiju pārneses izcilību, izveidojot Vienas Veselības Informātikas Centru (One Health Informatics Centre, OHIC), kuru vadīs Alvis Brāzma kā ERA Chair. Šī iniciatīva ir virzīta uz būtiskas plaisas pārvarēšanu bioinformātikā un datu zinātnē veselības nozarē, un balstīsies uz Latvijas biobanku un omikas infrastruktūru izmantošanu, integrējot arī visaptverošas valsts datu kopas.

Viena no projekta aktivitātēm saistīta ar bioinformātikas jomā strādājošo BMC pētnieku un studentu apmācību, konsultēšanu dažādu bioinformātikas problēmsituāciju risināšanā un ieviesto bioinformātikas analīžu risinājumu optimizāciju.

A. Brāzma 10. martā tikās ar BMC zinātnisko projektu īstenošanā iesaistītajiem darbiniekiem, kas ikdienā strādā ar bioinformātikas datiem, izmantojot daudzveidīgus bioinformātikas rīkus. Tikšanās laikā tika uzklausītas bioinformātikas jomas aktualitātes BMC un apzināti risināmie jautājumi. Šādus darba seminārus turpmāk paredzēts īstenot regulāri, tādējādi nodrošinot ilgtermiņa pienesumu BMC kapacitātes un konkurētspējas celšanā bioinformātikas jomā. Paralēli šajā nedēļā A. Brāzma tiekas ar lielāko Latvijas universitāšu pārstāvjiem un jomas viedokļu līderiem, lai apspriestu sadarbības virzienus bioinformātikas jomā, kas ir būtisks solis Vienas Veselības Informātikas Centra izveidē.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā Attīstības Fonda atbalstu, projekta Nr.: 1.1.1.5/2/24/A/002; projekta kopējais finansējums: 2 500 000,00 EUR.

saistītie raksti

zinātne uzņēmējdarbība

Iespēja pārvērst inovāciju par produktu – atvērta pieteikšanās bezmaksas apmācību programmai

Latvijai stiprinot savu zinātnes un inovāciju ekosistēmu, Venture Catalysts piedāvā unikālu iespēju pētniekiem un uzņēmējiem apgūt prasmes, zināšanas un saņemt atbalstu, kas nepieciešams, lai idejas pārvērstu tirgū realizējamos produktos un pakalpojumos. Programma ir izstrādāta uzņēmumu dibi…

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

27. jūnijs, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Latvijā radītā "STEM UP!" galda spēle attīsta STEM prasmes

Izglītojošā viktorīnas spēle "STEM Up!" radīta, lai rosinātu zinātkāri un attīstītu prasmes zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas jomās (STEM). "Mūsu mērķis bija radīt produktu, kas palīdzētu jauniešiem mācīties caur spēli. "STEM Up!" iedvesmo ne tikai uzzināt vairāk, bet arī …

Labs of Latvia

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Nākotnes zāles – ar dziļu cieņu pret dabu

Zinātnieki arvien biežāk aicina ārstniecībā atgriezties pie tā, ar ko viss reiz sākās – pie dabas. Dabas vielas kļūst par būtisku atspēriena punktu jaunu zāļu izstrādē, jo to savienojumi izraisa mazāk blakusparādību nekā sintētiski medikamenti, pie kādiem esam pieraduši. Mūsdienu ķīmijas iespējas ļ…

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

20. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne

Ko smadzenes stāsta par novecošanu?

Cilvēkam novecojot, mainās viņa kognitīvās spējas, tādas kā atmiņa un uzmanība. Reizēm šīs izmaiņas var būt agrīni rādītāji nopietnākiem kognitīviem traucējumiem, kas potenciāli var novest pie tādiem patoloģiskiem stāvokļiem kā Alcheimera slimība. Agrīna kognitīvo traucējumu atklāšana ir īpaši svar…

Rīgas Stradiņa universitāte

16. jūnijs, 2025. gads