LBTU pētīs klimatam noturīgu apstādījumu izveidi pilsētvidē un izstrādā apmācību programmas

Author
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte

26. jūnijs, 2025. gads

dabaszinātnes

Latviju un Lietuvu vieno kopīgi izaicinājumi saistībā ar Eiropas Savienības (ES) vides politikas īstenošanu, kurā īpaša nozīme ir pilsētvides zaļās infrastruktūras attīstībai un klimatam pielāgotu, noturīgu apstādījumu ieviešanai. Taču praktiskajā līmenī pašvaldībām un nozares speciālistiem bieži trūkst nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai integrētu šādas ilgtspējīgas un zinātniski pamatotas pieejas vietējos attīstības plānošanas dokumentos, ainavu projektos un būvniecībā.

 

LBTU UrbanGreenAdapt projekts.png
Publicitātes attēls. Foto: LBTU.

Tādēļ Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta pētnieki sadarbībā ar Lietuvas Inženierzinātņu koledžas (Lietuvos inžinerijos kolegija) kolēģiem uzsākuši starptautisku sadarbības projektu “Klimatam pielāgotu apstādījumu izveide pilsētu noturības stiprināšanai Latvijā un Lietuvā”.

UrbanGreenAdapt projekta mērķis ir palielināt pašvaldību un nozares speciālistu kapacitāti Latvijas un Lietuvas programmas teritorijā, sniedzot viņiem zināšanas un prasmes par inovatīviem, pētījumos balstītiem risinājumiem klimata pārmaiņām pielāgotu apstādījumu izveidē un iekļaušanā pilsētvides zaļajā infrastruktūrā. Šī pieredze kļūs par būtisku atbalstu vietējām pašvaldībām ES vides politikas prasību īstenošanā, veicinot ilgtspējīgu teritoriju plānošanu un pārvaldību.

Projekta aktivitātes fokusēsies uz piemērotu augu sugu izvēli pilsētvidei un bioloģiski daudzveidīgas zaļās infrastruktūras izveidi, kas sekmēs gan pilsētu ekoloģisko noturību, gan iedzīvotāju labklājību. Tiks veikts pētījums par zaļās infrastruktūras un apstādījumu plānošanas, ieviešanas un apsaimniekošanas situāciju un izaicinājumiem Latvijas un Lietuvas pilsētās. Tā rezultātā tiks izstrādāta specializēta apmācību programma, metodoloģiskie materiāli un rokasgrāmata pašvaldību darbiniekiem, nozares speciālistiem un studējošajiem saistītajās jomās. Apmācību programma projekta gaitā tiks arī pilotēta, lai nodrošinātu tās praktisko pielietojamību un efektivitāti.

Sabiedrības izglītošanai un informēšanai tiks izmantota projekta laikā Jelgavā izveidotā klimatam noturīgu apstādījumu pilotteritorija, kā arī tiks veidoti vizuāli pieejami animēti infografiku video materiāli.

UrbanGreenAdapt projekta inovatīvais aspekts ir klimatam pielāgotu un pilsētvidei noturīgu augu sortimenta izstrāde – joma, kas līdz šim nav bijusi plaši pētīta ne Latvijā, ne Lietuvā. Šī jaunā pieeja sekmēs zaļākas, noturīgākas un klimata pārmaiņām pielāgotas pilsētas attīstību, kā arī palielinās sabiedrības izpratni par ilgtspējīgu apstādījumu nozīmi un lomu mūsdienu pilsētvidē.

Programmas tīmekļvietne: https://latlit.eu/

Vairāk par projektu var uzzināt LBTU mājaslapā.

Projekts īstenots Interreg Latvija-Lietuva pārrobežu sadarbības programmā (projekta Nr. LL-00273, UrbanGreenAdapt).

Interreg Logo Latvia-Lithuania RGB Color-02.jpg

saistītie raksti

zinātnes komunikācija dabaszinātnes

Maija personība Rūta Ozola - Davidāne: vieda dabas resursu apsaimniekošana sākas laboratorijā

Klimata pārmaiņas, ūdens piesārņojums un dabas resursu izsīkšana ir tikai daži no sarežģījumiem, ar kuriem šodien saskaras sabiedrība. Zinātnei šajā kontekstā ir nozīmīga loma – tā sniedz uz datiem, inovācijām un ilgtspējīgu attīstību balstītus risinājumus. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju univer…

researchLatvia

29. maijs, 2025. gads

dabaszinātnes

Latvijas zinātnieki vērienīgā pētījumā atklāj – asinszāle ir daudzsološs E vitamīna avots

Dārzkopības institūta zinātnieki vērienīgā pētījumā atklājuši, ka asinszāle var kalpot kā daudzsološs E vitamīna ieguves avots. Tas savukārt rada iespējas vietējai farmācijas un lauksaimniecības industrijai, jo patlaban E vitamīnu pamatā iegūst no tādām izejvielām, kuras Latvijas apstākļos izaudzēt…

Sintija Ambote / Latvijas Radio

19. maijs, 2025. gads

dabaszinātnes

Aprīļa personība Artūrs Škute: ar rūpēm par Latvijas bioloģiskajiem resursiem 

Ūdens resursu aizsardzība un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana kļūst arvien aktuālāka gan zinātniekiem, gan sabiedrībai. Nozīmīgu ieguldījumu šajā jomā sniedz Daugavpils Universitātes (DU) profesors Dr. biol. Artūrs Škute, kurš jau vairāk nekā trīsdesmit gadus veltījis pētniecībai, akadēmiskaja…

research Latvia

14. aprīlis, 2025. gads

dabaszinātnes

Ar feromonu slazdiem prognozēs egļu astoņzobu mizgrauža postījumu risku šogad

Lai mazinātu egļu astoņzobu mizgrauža izplatību, mežu īpašniekiem no 1. aprīļa jāievēro saimnieciskās darbības ierobežojumi. Pētnieki sākuši izvietot arī feromonu slazdus, un pirmās prognozes par egļu kaitēkļa izplatību varēs noteikt maija vidū. Tikmēr mežu īpašniekiem informācija par nogabaliem, k…

Sintija Ambote | Latvijas Radio Ziņu dienests

1. aprīlis, 2025. gads