Eiropas Kosmosa aģentūras Latvijas biznesa inkubatorā "ESA BIC Latvia" kosmosa jaunuzņēmumi varēs saņemt 80 tūkstošu eiro grantu, paredz inkubatora un Centrālās finanšu un līgumu aģentūras noslēgtā vienošanās par projekta “Eiropas Kosmosa aģentūras Latvijas biznesa inkubācijas centra atbalsts jaunu tehnoloģiju attīstībai” īstenošanu. Projekta kopējā summa ir 964,4 tūkstoši eiro, no kā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums veido 819,7 tūkstošus eiro, bet valsts budžeta līdzfinansējums – 144,7 tūkstošus eiro. Inkubatora finansējums jaunuzņēmumiem kopā ar Eiropas Kosmosa aģentūras atbalstu ir 1,2 miljoni eiro.

Līdz šim inkubatora rīcībā bija Eiropas Kosmosa aģentūras piešķirtais finansējums, lai atbalstītu 12 Latvijas kosmosa uzņēmumus. Taču līdz ar Centrālās finanšu un līgumu aģentūras un "ESA BIC Latvia" noslēgto vienošanos atbalstāmo uzņēmumu skaits pieaudzis līdz 15. Tāpat arī pieaugusi atbalsta summa, kopā vienam uzņēmumam paredzot 80 tūkstošus eiro.
Tas ir lielākais Eiropas Kosmosa aģentūras biznesa inkubatoru sniegtais atbalsts Eiropā – citās dalībvalstīs tie ir vidēji 50 tūkstoši eiro.
Jaunais finansēšanas modelis paredz, ka pusi jeb 40 tūkstošus eiro jaunuzņēmumi saņems no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, bet otru pusi – no Eiropas Kosmosa aģentūras.
Piedāvā mentoringu un finansējumu
Katram uzņemtajam uzņēmumam inkubators piedāvā atbalstu līdz diviem gadiem. Atbalsts ietver ne vien finansējums, bet arī juridiskās un biznesa konsultācijas, mentoru un ekspertu atbalstu, piekļuvi specifiskiem satelītdatiem un citām informācijas tehnoloģiju sistēmām, kā arī pieeju plašam kontaktu lokam. Inkubācijas laikā uzņēmumiem būs iespēja piedalīties arī Eiropas Kosmosa aģentūras iepirkumos.
Pieteikties dalībai "ESA BIC Latvia" var jebkurā laikā, taču uzņemšana programmā notiek divas reizes gadā. Pieteikties iespējams inkubatora tīmekļvietnē. Pirms pieteikumu iesniegšanas ir pieejamas arī bezmaksas konsultācijas, lai labāk sagatavotu savus pieteikumus.
Pirmajā kosmosa jaunuzņēmumu uzsaukumā pieteicās septiņi jaunuzņēmumi, bet otrajā – deviņi. Šobrīd "ESA BIC Latvia" inkubatorā ir uzņemts "NRG Solutions", rakstīja Labs of Latvia. Jaunuzņēmums izmanto Zemes novērošanas datus un ģeotelpiskās tehnoloģijas, lai modernizētu nekustamā īpašuma novērtēšanu un izvērtēšanu.
"Turpinām aktīvi meklēt jaunus startapus ar būtisku potenciālu attīstīt kosmosa ekonomiku. Mēs esam šeit, lai palīdzētu drosmīgām, ar kosmosu saistītām idejām pārtapt mērogojamos uzņēmumos, kas rada vērtību Latvijai un ārpus tās," teic "ESA BIC Latvia" vadītājs Ļevs Lapkis.
Latvija ir iekļuvusi Eiropas kosmosa elitē
Pērn, atklājot Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru "ESA BIC Latvia", Latvija pievienojās aģentūras biznesa inkubācijas centru kopienai, rakstīja Labs of Latvia. Inkubatora vadību un ieviešanu Latvijā nodrošina "Commercialization Reactor", kas uzvarēja Eiropas Kosmosa aģentūras izsludinātājā publiskajā konkursā.
"Līdz ar "ESA BIC Latvia" darbības uzsākšanu Latvija iekļūs Eiropas kosmosa ekosistēmas elitē. Šis pavērsiens nodrošina mūsu jaunuzņēmumiem piekļuvi pasaules līmeņa izaugsmes un inovāciju platformai,” iepriekš norādīja "Commercialization Reactor" dibinātājs un valdes priekšsēdētājs Nikolajs Adamovičs.
Ļ. Lapkis uzsvēra, ka centra misija ir veidot ilgtspējīgu kosmosa jaunuzņēmumu kopienu, pozicionējot Latviju kā zinātnē balstītu ekonomiku ar izteiktu fokusu kosmosa industrijā.
"Mēs ticam, ka to var panākt ar sistemātisku atbalstu jaunu un globāli pozicionētu uzņēmumu izveidē. Piemēram, nav uzreiz jādomā, kā palaist raķetes vai uzbūvēt satelītus; tirgū ir pieprasījums pēc jauniem materiāliem un komponentēm, pakalpojumiem kosmosa misijām, kā arī satelītdatu izmantošanu tautsaimniecības veicināšanai," tā Ļ. Lapkis.
Kosmoss nav modes lieta
Iepriekš Ekonomikas ministrijas kosmosa un inovāciju politikas vecākā eksperte Angelīna Bekasova uzsvēra, ka dalība šajā projektā nozīmē, ka Latvijā dzims jauni uzņēmumi, kuri radīs darbavietas, maksās nodokļus un eksportēs savus pakalpojumus un produktus. Atsaucoties uz Eiropas Kosmosa aģentūras datiem, viņa zina teikt, ka katrs eiro, kas ieguldīts kosmosa programmās, piesaista papildu 2,8 eiro investīcijas, bet tiešie un netiešie ieņēmumi sasniedz 7,2 eiro, no kuriem 49% veido eksports.
"Varbūt izskatās, ka kosmoss ir modes lieta, bet tā ir svarīga un strauji augoša ekonomikas daļa, kas turpmāk tikai attīstīsies. Savlaicīgs atbalsts kosmosa industrijas attīstībai, kā iesaistīšanās Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru tīklā, ļauj mums braukt vilcienā, kas attīsta kosmosa tehnoloģijas, nevis kādā brīdī tikai noskatīties, kā citi šajā vilcienā dodas mums garām un mēģināt skriet pakaļ," tā A. Bekasova.
Vairāk par kosmosa nozares attīstību Latvijā var uzzināt Labs of Latvia intervijā ar A. Bekasovu.
Kosmosa inovācijām nav robežu
Eiropas Kosmosa aģentūras biznesa inkubācijas centri darbojas jau vairāk nekā 20 gadus, taču iespēja izveidot šādu centru Latvijā pavērās nesen. Vispirms Latvijai bija jākļūst par Eiropas Kosmosa aģentūras asociēto dalībvalsti, kas notika 2020. gadā. 2023. gadā Eiropas Kosmosa aģentūra pēc Izglītības un zinātnes ministrijas un Ekonomikas ministrijas pieprasījuma izsludināja konkursu ar iespēju atvērt Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru "ESA BIC Latvia". "ESA BIC Latvia" tika atklāts pērn. Latvijas inkubācijas centru pārvalda "Commercialization Reactor".
Pašlaik Eiropas Kosmosa aģentūras ir 32 biznesa inkubācijas centri 22 valstīs. Kopumā pēdējo 20 gadu laikā aģentūras biznesa inkubācijas centri ir palīdzējuši attīstīt vairāk nekā 1800 jaunuzņēmumu.