Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

Author
LU Cietvielu fizikas institūts

7. maijs, 2025. gads

sadarbība zinātne

6. maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tika atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”.

LACISE_KickOff_SAB_diskusija.jpg
 Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE” atklāšanas pasākums | Foto: LU CFI

Atklāšanas pasākumā klātesošos sveica Šveices atbalsta biroja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas programmām direktors, Kristofs Liehti (Christoph Liechti), Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, Zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Lauma Sīka, kā arī LU CFI direktors Andris Anspoks. Pasākumā piedalījās Latvijas zinātnes padomes un industrijas pārstāvji, kā arī projekta konsorcija partneri no Šveices un Latvijas.

Pasākuma laikā industrijas pārstāvji no “ABB” (Šveice), “Naco Technologies” (Latvija), “Latvenergo”, Rīgas lidostas, Latvijas ūdeņraža alianses, kā arī Riga TechGirls platformas piedalījās ieinteresēto pušu konsultatīvās padomes dibināšanā un nodomu memoranda par projekta ietvaros veidoto sadarbību parakstīšanā. LU CFI direktors Andris Anspoks aicināja industrijas pārstāvjus uz diskusiju, kuras laikā tika definēts, ko uzņēmumi sagaida no “LACISE” projekta īstenošanas, bet arī ieskicēts, kādu pienesumu projekts varētu sniegt Latvijas un Eiropas enerģijas sektorā.  “LACISE” atklāšanas pasākums bija arī sākuma punkts Šveices-Latvijas kompetenču centra izveidei.  

LACISE_kickoff_Lauma_Sīka.jpg
 Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE” atklāšanas pasākums | Foto: LU CFI

Latvijas–Šveices sadarbības programmas “LACISE” projekts (2025-2029) fokusējas uz mūsdienu aktuālāko enerģētikas problēmu risināšanu un nākamās zinātnieku paaudzes izglītošanu, kā arī veicina ciešu sadarbību starp Latvijas un Šveices zinātniekiem no Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI), Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Paula Šērera institūta (PSI), Cīrihes Lietišķo zinātņu universitātes (ZHAW) un Šveices Elektronikas un mikrotehnoloģiju centra (CSEM).

Projekta ietvaros tiek izstrādāti gan īstermiņa, gan ilgtermiņa risinājumi būtiskās enerģētikas nozarēs, kas veicinās energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu. Projektā nozīmīga loma atvēlēta jauniešu, īpaši meiteņu, iesaistē STEM ar mērķi palielināt jauniešu līdzdalību šajās jomās, lai nākotnē nodrošinātu daudzveidīgu skatījumu un idejas, kas var sekmēt inovācijas un efektīvāk risināt sarežģītas mūsdienu zinātnes problēmas.

Ciešā Šveices un Latvijas sadarbībā tiek īstenota vērienīga pētniecības programma, kas ne tikai stiprina Latvijas zinātnisko potenciālu un ataudzi, bet arī veicina inovatīvu risinājumu attīstību, paredzot ieguldījumu aprites ekonomikā, vides atveseļošanā un sadarbību ar industrijas pārstāvjiem tādējādi nodrošinot, ka ieguldītais darbs sekmē izaugsmi un inovācijas enerģētikas jomā, veidojot mūsu valsts nākotni.

LU CFI
 Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE” atklāšanas pasākums | Foto: LU CFI

Par projektu:

"LACISE" tiek īstenots Šveices un Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” ietvaros, kuru ievieš Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Zinātnes padome. Programmas kopējais finansējums ir 12 352 941 euro, no kuriem Šveices līdzfinansējums ir 85% jeb 10 500 000 euro un Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums ir 15% jeb 1 852 941 euro.

Seko projektam arī sociālajos medijos: “LACISE” vietneLinkedIn – LACISE

saistītie raksti

zinātne iespēja

Atalgojums un pētniecība Šveicē – RTU izsludina konkursu maģistrantiem dalībai vērienīgā būvniecības inovāciju projektā

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības un mašīnzinību fakultāte aicina maģistrantus iesaistīties progresīvu būvniecības un ceļu būves tehnoloģiju un materiālu pētniecībā. Maģistranti saņems atalgojumu un iespēju trīs mēnešus veikt pētījumus Šveices Federālo materiālu zinātnes un tehnoloģij…

Rīgas Tehniskā universitāte

3. jūlijs, 2025. gads

iespēja zinātne konkurss

Latvija uzņems 36. Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkursu

No 15. līdz 20. septembrim Rīga kļūs par Eiropas jauno zinātnieku centru, uzņemot 36. Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkursu (European Union Contest for Young Scientists EUCYS). Šis ir nozīmīgākais skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkurss Eiropā, kurā tiek prezentēti labākie jauno pētnie…

Latvijas Universitāte

2. jūlijs, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Iespēja pārvērst inovāciju par produktu – atvērta pieteikšanās bezmaksas apmācību programmai

Latvijai stiprinot savu zinātnes un inovāciju ekosistēmu, Venture Catalysts piedāvā unikālu iespēju pētniekiem un uzņēmējiem apgūt prasmes, zināšanas un saņemt atbalstu, kas nepieciešams, lai idejas pārvērstu tirgū realizējamos produktos un pakalpojumos. Programma ir izstrādāta uzņēmumu dibi…

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

27. jūnijs, 2025. gads

zinātne uzņēmējdarbība

Latvijā radītā "STEM UP!" galda spēle attīsta STEM prasmes

Izglītojošā viktorīnas spēle "STEM Up!" radīta, lai rosinātu zinātkāri un attīstītu prasmes zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas jomās (STEM). "Mūsu mērķis bija radīt produktu, kas palīdzētu jauniešiem mācīties caur spēli. "STEM Up!" iedvesmo ne tikai uzzināt vairāk, bet arī …

Labs of Latvia

20. jūnijs, 2025. gads