Latvijas uzņēmums palīdz atainot atkārtoti izmantojamās raķetes “Themis” hop testu

Author
Labs of Latvia

11. jūlijs, 2025. gads

kosmoss tehnoloģijas

Lai plašākai sabiedrībai sniegtu ieskatu hop testa posmos, atainojot gaidāmo Eiropas pirmās atkārtoti izmantojamās raķetes demonstratora “Themis” pacelšanos un vertikālu nosēšanos, Latvijas uzņēmums “WIT Berry” ir veiksmīgi noslēdzis 3D virtuālās pieredzes izstrādes procesa vadību. Šī platforma ļauj studentiem un sabiedrībai vienkāršā veidā iepazīt, kā Eiropa īsteno atkārtoti izmantojamas raķetes hop testa kampaņu.

SALTO-Hop-test.png
Atkārtoti izmantojamas raķetes hop testa vizualizācija | Publicitātes foto

3D virtuālās pieredzes izstrāde, sadarbojoties “WIT Berry” un 3D speciālistiem, notika “Apvārsnis Eiropa” finansētajā projekta “SALTO”. Projekta “Salto” galvenais mērķis ir izmēģināt daudzkārt lietojamās nesējraķetes pakāpes prototipa vertikālo pacelšanos un nosēšanos. Projekta konsorcijā ietilpst 25 partneri no 12 valstīm, tostarp “WIT Berry” kā komunikācijas partneris.

“Mēs esam ne tikai šīs 3D pieredzes autori, bet arī esam atbildīgi par visu “Salto” projekta komunikāciju, tai skaitā hop testa kampaņu. Tādējādi mums ir iespēja sadarboties ar Eiropas līderiem kosmosa un citu tehnoloģiju izstrādātādē, piemēram, “ArianeGroup”, Vācijas kosmosa centru DLR, CNES, “Safran” un daudziem citiem,” norāda “WIT Berry” vadītāja un projekta “Salto” komunikāciju speciāliste Linda Kimeiša.

Pirmie testi pirms došanās “īstajā” kosmosā

Tiešsaistē pieejamā 3D pieredze sniedz ieskatu galvenajos hop testa posmos, atainojot demonstratora “Themis” pacelšanos, stabilizāciju lidojumā un vertikālu nosēšanos. L. Kimeiša skaidro, ka hop testā raķete nelido kosmosā, bet gan paceļas apmēram 20 līdz 30 metru augstumā un pēc tam nolaižas atpakaļ lejā. Pacelšanās laikā tiks veikti dažādi mērījumi, lai notestētu raķetes darbību dažādos parametros. Savukārt par demonstratoru aviācijas un kosmosa nozarē sauc prototipu vai testa modeli, kas tiek izstrādāts, lai pierādītu, ka jaunā tehnoloģija vai sistēma darbojas reālos apstākļos. Tas nav galaprodukts vai komerciāli izmantojams risinājums, bet gan būtisks attīstības posms. Demonstratori tiek izmantoti, lai pārbaudītu un apstiprinātu jaunu dizainu, samazinātu riskus pirms pilna mēroga ražošanas, kā arī iegūtu datus uzlabojumu veikšanai.

“Izaicinājums radīt šādu 3D bija ļoti liels, jo bija nepieciešams iegūt informāciju no dažādiem partneriem, strādāt komandā ar visiem, kas ir iesaistīti hop testa īstenošanā. Pašu 3D pieredzi veidoja speciālisti no Latvijas, kurus bijām piesaistījuši tieši zīmējumiem, animācijām un procesam,” teic L. Kimeiša.

Visciešākā sadarbība šajā procesā “WIT Berry” bija ar Francijas nacionālo kosmosa studiju centru CNES, “ArianeGroup” un Zviedrijas kosmosa korporāciju “Swedish Space Corporation”. Arī 3D zīmēšanas process esot bijis sarežģīts, jo bija jāņem vērā daudzi faktori. “Pozitīvi ir tas, ka jūlija sākumā man bija iespēja doties uz vietu, kur notiks testi un apskatīt šo 3D pieredzi dzīvē. Tas nelika vilties, jo viss – telpas, laukums, apkārtne, raķete – atbilst tam, kā ir izveidota 3D pieredze,” piebilst L. Kimeiša.

Ceļā uz neatkarību kosmosa piekļuves jomā

“”Salto” projekta konsorcija mērķis nav tikai radīt tehnoloģiju, bet arī dalīties ar iegūtajām zināšanām – ar profesionāļiem, studentiem, entuziastiem un sabiedrību kopumā. Šī 3D pieredze sniedz iespēju ielūkoties vienā no nozīmīgākajiem posmiem Eiropas ceļā uz neatkarību un ilgtspēju kosmosa piekļuves jomā,” uzsver L. Kimeiša.

Šobrīd Eiropas pirmās atkārtoti izmantojamās raķetes posma demonstrators “Themis”, kas izstrādāts Eiropas Kosmosa aģentūras programmā “Future Launchers Preparatory Programme” ar “ArianeGroup” kā galveno izstrādātāju, ir veiksmīgi nogādāts uz “Esrange” kosmosa centru Zviedrijā, kā arī ir publiskota ir 3D pieredze, kas vizuāli ataino gaidāmo hop testu.

L. Kimeiša skaidro, ka šis solis iezīmē nākamo posmu projektā “Salto” – sākas rūpīgi plānota testēšanas kampaņa, kurā tiks veikta integrācija, sistēmu pārbaudes un pirmie zema augstuma lidojumi. To mērķis ir demonstrēt vertikālas nosēšanās spējas, kas ir būtisks solis ceļā uz atkārtoti izmantojamām nesējraķetēm Eiropā.

saistītie raksti

tehnoloģijas

Pētnieki izstrādā automatizētu sistēmu kokaudzētavām stādu monitorēšanai

SIA «Rīgas meži» kokaudzētavā «Norupe» jauno priežu audzēšanu uzrauga automatizēta sistēma, kas seko līdzi ne vien sējeņu dīgšanai un augšanai, bet arī mitruma līmenim augsnē, temperatūrai un nezāļu izplatībai. Sistēmu izstrādāja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes, informācijas tehno…

Rīgas Tehniskās universitāte

10. jūlijs, 2025. gads

tehnoloģijas uzņēmējdarbība

Latvijas jaunuzņēmums “Spruceful” izstrādā viedierīci cīņai ar astoņzobu mizgrauzi

Reaģējot uz egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanos, zīmols „Spruceful” izstrādā inovatīvu risinājumu, pielietojot lietu interneta jeb IoT tehnoloģiju – slazdiem pievienojot moduli ar sensoriem, kas lietotājam nosūta datus par slazda aizpildījumu. Mizgraužu uzliesmojuma dēļ šogad visā valsts…

Kursors.lv

9. jūlijs, 2025. gads

kosmoss zinātne

Ventspils Augstskolas pētnieks atklāj apstākļus, kas ietekmēja planētu veidošanās sākumu

Saules sistēmas planētas radās no smalkiem starpzvaigžņu puteklīšiem. Sablīvējoties starpzvaigžņu miglājam (kurš vēlāk kļūs par Saules sistēmu), puteklīši pamazām salipa arvien lielāki. Šim procesam turpinoties diskā ap proto-Sauli, tie izauga līdz smilšgraudu, zirņu, pupu, oļu utt. izmēram, līdz l…

Ventspils Augstskola

7. jūlijs, 2025. gads

zinātnes politika kosmoss

Ieguldījumi Eiropas Kosmosa aģentūras programmās rada jaunas iespējas uzņēmumiem, pētniekiem un sabiedrībai 

Valdība šodien, 2025. gada 25. jūnijā, atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītos grozījumus, kas paredz 4,9 miljonu eiro papildu ieguldījumu Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) programmās. Šis finansējums sekmēs Latvijas zinātnes un augsto tehnoloģiju nozares attīstību, veicinās uzņē…

Izglītības un zinātnes ministrija

25. jūnijs, 2025. gads