Stiprinās Latvijas līdzdalību Baltijas jūras reģiona, Ukrainas un ASV pētniecības iniciatīvā

Author
Izglītības un zinātnes ministrija

17. decembris, 2024. gads

pētījumi sadarbība

Šodien, 17. decembrī, valdība apstiprinājusi grozījumus, kas paredz Latvijas zinātniekiem pagarināt termiņu Baltijas jūras reģiona valstu, Ukrainas un ASV sadarbības iniciatīvas īstenošanai pētniecības jomā. Šīs izmaiņas ir vērstas uz efektīvāku starptautiskā daudzpusējā projekta īstenošanu un turpmākajiem ieguvumiem Latvijas zinātnes attīstībā un starptautiskajā sadarbībā. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rosinātie grozījumi paredz nodrošināt ilgtermiņa finansējumu divu gadu periodam, tādējādi pagarinot projektu aktivitāšu realizāciju līdz 2025. gada nogalei.  

"Šie grozījumi apliecina Latvijas vēlmi un spēju būt vienlīdzīgam partnerim starptautiskajā pētniecības vidē. Finansējuma pagarinājums līdz 2025. gada beigām dos iespēju mūsu zinātniekiem realizēt pilnvērtīgus pētījumus un piedalīties starptautiskās konferencēs, kas vairos Latvijas zinātnes redzamību un ietekmi," tā komentē Lana Frančeska Dreimane, IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore. 

Iniciatīvā piedalās partneri no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Ukrainas un ASV, kur katra valsts finansē savu zinātnisko institūciju dalību iniciatīvā. Līdz šim Latvijas pētniekiem finansējums bija paredzēts tikai 2024. gadam, kas ierobežoja plānoto darbību izpildi. 

Šobrīd Latvijā tiek izstrādāti trīs projekti, ko īsteno zinātnes institūcijas:

  • Latvijas Universitātes (LU) Atomfizikas un spektroskopijas institūtam biomedicīnas jomā – "Pielāgots molekulārais transports zemu dimensiju hibrīdos materiālos no 1D nanokristāliem un 2D nanoloksnēm",
  • LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātei hidroģeoloģijas jomā – "Gruntsūdeņu noturības novērtējums, izmantojot integrēto datu izpēti Ukrainai (GRANDE-U)",
  • Rīgas Tehniskajai universitātei materiālzinātņu jomā – "Unikāla pieeja jaunam pusvadītājam (Si)GeSn infrasarkano staru noteikšanai"

Latvijas Zinātnes padome ciešā sadarbībā ar ASV Nacionālo zinātnes fondu turpinās koordinēt īstenošanā esošus projektus. Saskaņā ar grozījumiem Latvijas pētniecības institūcijām būs pieejams finansējums līdz 100 000 EUR apmērā vienam projektam divu gadu periodā, līdzīgi, kā ir citām dalībvalstīm. Šāds risinājums ļaus nodrošināt vienlīdzīgas iespējas Latvijas pētniekiem aktīvi piedalīties starptautiskajos projektos un paplašināt savu sadarbības tīklu. 

Pateicoties šai iniciatīvai, Latvijas zinātniekiem būs iespēja attīstīt ilgtermiņa sadarbību ar starptautiskiem partneriem, kā rezultātā palielināsies Latvijas pētniecības institūciju kapacitāte un starptautiskā konkurētspēja, kā arī tiks veicināta starpdisciplināru pētījumu izstrāde, kas sniedz risinājumus gan reģionāliem, gan globāliem izaicinājumiem. 

Ar grozījumiem 02.04.2024. rīkojumam Nr. 247 "Par Baltijas jūras reģiona valstu, Ukrainas un Amerikas Savienoto Valstu sadarbības iniciatīvu pētniecībā" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļvietnē. 

Foto: Pixabay.com

saistītie raksti

sadarbība zinātne

Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

6. maijā plkst. 9.00 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tiks atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices vēstniecības, Latvijas Izglītības un…

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts

30. aprīlis, 2025. gads

sadarbība

Stiprinās starptautisko pētniecību vadības zinātņu, inženierzinību un fizioterapijas jomās

Lai veicinātu sadarbību mūžizglītības, inovāciju, pētniecības un attīstības jomā starp Biznesa augstskolu Turība un Satakuntas Lietišķo zinātņu universitāti Somijā, ir noslēgts sadarbības memorands. Sadarbība plānota studentu un pasniedzēju apmaiņā, kā arī pētniecībā, īpaši uzsverot to zinātnes noz…

Biznesa augstskola Turība

24. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads

EUREKA uzņēmējdarbība sadarbība

Globālais inovāciju samits: Baltijas valstu paneļdiskusijā izceļ reģionālās sadarbības nozīmi inovāciju attīstībā

Baltijas un Eiropas inovāciju vide attīstās, balstoties uz stratēģisku sadarbību un ilgtspējīgām iniciatīvām. 1. un 2. aprīlī Hanoverē, Vācijā, norisinājās EUREKA Globālais inovāciju samits  – viens no nozīmīgākajiem starptautiskās sadarbības pasākumiem inovāciju un tehnoloģiju jomā. Pasākumā …

researchLatvia

3. aprīlis, 2025. gads