Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

Author
LU Cietvielu fizikas institūts

7. maijs, 2025. gads

sadarbība zinātne

6. maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tika atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”.

LACISE_KickOff_SAB_diskusija.jpg
 Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE” atklāšanas pasākums | Foto: LU CFI

Atklāšanas pasākumā klātesošos sveica Šveices atbalsta biroja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas programmām direktors, Kristofs Liehti (Christoph Liechti), Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, Zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Lauma Sīka, kā arī LU CFI direktors Andris Anspoks. Pasākumā piedalījās Latvijas zinātnes padomes un industrijas pārstāvji, kā arī projekta konsorcija partneri no Šveices un Latvijas.

Pasākuma laikā industrijas pārstāvji no “ABB” (Šveice), “Naco Technologies” (Latvija), “Latvenergo”, Rīgas lidostas, Latvijas ūdeņraža alianses, kā arī Riga TechGirls platformas piedalījās ieinteresēto pušu konsultatīvās padomes dibināšanā un nodomu memoranda par projekta ietvaros veidoto sadarbību parakstīšanā. LU CFI direktors Andris Anspoks aicināja industrijas pārstāvjus uz diskusiju, kuras laikā tika definēts, ko uzņēmumi sagaida no “LACISE” projekta īstenošanas, bet arī ieskicēts, kādu pienesumu projekts varētu sniegt Latvijas un Eiropas enerģijas sektorā.  “LACISE” atklāšanas pasākums bija arī sākuma punkts Šveices-Latvijas kompetenču centra izveidei.  

LACISE_kickoff_Lauma_Sīka.jpg
 Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE” atklāšanas pasākums | Foto: LU CFI

Latvijas–Šveices sadarbības programmas “LACISE” projekts (2025-2029) fokusējas uz mūsdienu aktuālāko enerģētikas problēmu risināšanu un nākamās zinātnieku paaudzes izglītošanu, kā arī veicina ciešu sadarbību starp Latvijas un Šveices zinātniekiem no Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI), Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Paula Šērera institūta (PSI), Cīrihes Lietišķo zinātņu universitātes (ZHAW) un Šveices Elektronikas un mikrotehnoloģiju centra (CSEM).

Projekta ietvaros tiek izstrādāti gan īstermiņa, gan ilgtermiņa risinājumi būtiskās enerģētikas nozarēs, kas veicinās energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu. Projektā nozīmīga loma atvēlēta jauniešu, īpaši meiteņu, iesaistē STEM ar mērķi palielināt jauniešu līdzdalību šajās jomās, lai nākotnē nodrošinātu daudzveidīgu skatījumu un idejas, kas var sekmēt inovācijas un efektīvāk risināt sarežģītas mūsdienu zinātnes problēmas.

Ciešā Šveices un Latvijas sadarbībā tiek īstenota vērienīga pētniecības programma, kas ne tikai stiprina Latvijas zinātnisko potenciālu un ataudzi, bet arī veicina inovatīvu risinājumu attīstību, paredzot ieguldījumu aprites ekonomikā, vides atveseļošanā un sadarbību ar industrijas pārstāvjiem tādējādi nodrošinot, ka ieguldītais darbs sekmē izaugsmi un inovācijas enerģētikas jomā, veidojot mūsu valsts nākotni.

LU CFI
 Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE” atklāšanas pasākums | Foto: LU CFI

Par projektu:

"LACISE" tiek īstenots Šveices un Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” ietvaros, kuru ievieš Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Zinātnes padome. Programmas kopējais finansējums ir 12 352 941 euro, no kuriem Šveices līdzfinansējums ir 85% jeb 10 500 000 euro un Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums ir 15% jeb 1 852 941 euro.

Seko projektam arī sociālajos medijos: “LACISE” vietneLinkedIn – LACISE

saistītie raksti

pētījumi zinātne

Ko smadzenes stāsta par novecošanu?

Cilvēkam novecojot, mainās viņa kognitīvās spējas, tādas kā atmiņa un uzmanība. Reizēm šīs izmaiņas var būt agrīni rādītāji nopietnākiem kognitīviem traucējumiem, kas potenciāli var novest pie tādiem patoloģiskiem stāvokļiem kā Alcheimera slimība. Agrīna kognitīvo traucējumu atklāšana ir īpaši svar…

Rīgas Stradiņa universitāte

16. jūnijs, 2025. gads

zinātne pētījumi

No koksnes atlikumiem līdz augstvērtīgiem pārklājumiem: jauns pavērsiens dabīgās koksnes aizsardzības tehnoloģijās

Tradicionālie koksnes aizsargpārklājumi joprojām pārsvarā balstās uz fosilās izcelsmes sintētiskajiem polimēriem un organiskajiem šķīdinātājiem, kas rada būtisku slodzi videi un cilvēku veselībai. Ilgtspējīgas alternatīvas attīstība ir kļuvusi par prioritāti ne tikai materiālzinātnē, bet arī kokrūp…

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts

13. jūnijs, 2025. gads

inovācija zinātne

Aizsardzības ministrija aicina augstskolas pieteikties "EUDIS Defence hakatona" organizēšanai

Aizsardzības ministrija līdz šī gada 22. jūnijam aicina Latvijas augstskolas pieteikt savu dalību Eiropas Komisijas Aizsardzības inovāciju shēmas (EUDIS) konkursam, lai iegūtu tiesības no šī gada 17. līdz 19. oktobrim Latvijā organizēt starptautisku aizsardzības nozares hakatonu.  “In…

Aizsardzības ministrija

11. jūnijs, 2025. gads

pētījumi zinātne uzņēmējdarbība

Sadarbības projekti ar Šveici lietišķās pētniecības programmā nostiprina zinātnes attīstību

Latvijas zinātnieki kopā ar Šveices pētniecības institūcijām uzsāk jaunus projektus, lai radītu videi draudzīgus būvmateriālus un energoefektīvas tehnoloģijas. 2025. gada 10. jūnijā valdībā apstiprināta Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā iniciatīva paredz, ka tiks turpināta Latvijas u…

Izglītības un zinātnes ministrija

10. jūnijs, 2025. gads