Seši soļi, kā pētījumu pārvērst stāstā 

Author
research Latvia

22. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija

Mūsdienās, kad informācijas ir daudz un noturēt uzmanību kļūst arvien grūtāk, ir svarīgi ne tikai tas, ko pētnieks stāsta, bet arī tas, kā pētījums tiek atspoguļots. Zinātnes komunikācijā arvien svarīgāka kļūst stāstniecība (angļu: storytelling) – prasme sarežģītus faktus un datus pārvērst saprotamā un aizraujošā stāstā.  

3.png

 

Šie seši soļi palīdzēs pētījumu padarīt par aizraujošu lasāmvielu, kas piesaista un notur lasītāja uzmanību. 

1. Ievads = atklājums, ainas radīšana 

Katram labam stāstam ir aizraujošs sākums. Ievadā pētnieks var radīt vidi, kurā risināsies “stāsts” – tā ir iespēja lasītāju iepazīstināt ar kontekstu, aktualitāti un nezināmo jautājumu, uz kuru tiek meklēta atbilde. 

2. Problēma = ļaundaris, spriedzes pieaugšana 

Katrs pētījums risina kādu problēmu. Autors var radīt intrigu – kāpēc šī problēma ir būtiska un kāpēc tā ir jāatrisina tieši tagad? 

3. Metodoloģija = varoņa ierašanās 

Šajā brīdī stāstā iesaistās galvenais varonis – autora izvēlētā metode. Pētniekam jāatklāj, kā tiks pārvarētas grūtības, kādi rīki un kāpēc tiks izmantoti. 

4. Rezultāti = kulminācija 

Šis ir brīdis, kad lasītājs tiek pārsteigts ar atklājumu. Pētnieka uzdevums ir sniegt jaunu izpratni par līdz šim maz izzinātu vai neskaidru jautājumu – tieši šajā brīdī lasītājam rodas jaunatklājuma jeb “wow” moments. 

5. Diskusija = atrisinājums, viss saliekas kopā 

Pēc kulminācijas ir laiks padziļināti reflektēt. Kā atklājumi iederas plašākā zinātniskajā kontekstā? Ko tas maina? Kas vēl būtu jāizpēta? 

6. Secinājumi = noslēgums, lielais fināls 

Katram stāstam ir beigas – bet labākajiem ir tāds noslēgums, kas paliek atmiņā. Ar saviem secinājumiem autors var akcentēt pētījuma nozīmi un aicināt lasītāju domāt tālāk. 

Stāstniecība zinātnē ir sava veida tilts starp pētnieku un sabiedrību. Šī pieeja ne tikai palīdz padarīt zinātnisko darbu pieejamāku plašākai auditorijai, bet arī palielina iespēju, ka tas tiks pamanīts, izlasīts un novērtēts.  

Avots: How to Write your Research Paper as a Story 

saistītie raksti

zinātnes komunikācija kvantu tehnoloģijas

Ar centieniem ieinteresēt jaunos zinātniekus Preiļos atzīmēta Pasaules kvantu diena

Jau ceturto gadu Latvijā tiek atzīmētas Pasaules kvantu dienas.  Šogad pirmo reizi aktivitātes notika ārpus Rīgas – Preiļos. Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki devās uz Latgales pilsētu, kur dalījās zināšanās un karjeras ceļā, kā arī diskutēja ar skolēniem ne tikai par kvantu tehnoloģijām,…

Latgales Reģionālā televīzija

23. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija

Fizikas doktore Virgīnija Vītola par dzīvi zinātnē un vasarām Lielvārdē

Ar uzņēmību un centību var gandrīz visu, tam apliecinājums ir Virgīnija Vītola, kura, pabeigusi humanitāra novirziena vidusskolu, studēt izvēlējās fiziku un matemātiku, turklāt, nesasniegusi 30 gadu vecumu, jau bija kļuvusi par fizikas doktori, ar savu piemēru iedvesmojot daudzus jauniešus. Darba d…

Marta Poga | Ogrenet

22. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads

zinātne zinātnes komunikācija

Ar pārliecību par Eiropas zinātnes potenciālu un konkurētspēju - noslēdzas vērienīgais “CAMART2” projekts

2025. gada 28. martā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) notika “CAMART2” projekta noslēguma pasākums, kurā piedalījās Eiropas institūciju, Latvijas ministriju un ārvalstu vēstniecību pārstāvji, projekta partneri no Zviedrijas, kā arī industrijas pārstāvji. Pasākumu a…

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts

3. aprīlis, 2025. gads