Iesaisties RSU zinātnes projektā "Savvaļas stāsti"!

Author
Rīgas Stradiņa universitāte

28. novembris, 2024. gads

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu iesaistoties projektā Savvaļas stāsti, daloties ar saviem unikālajiem Latvijas mežos gūtās pieredzes stāstiem par sēņošanu un ogošanu. Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai.

Projekta mērķis ir izveidot platformu, kur cilvēki var dalīties ar piedzīvojumiem, pieredzi un pārdomām, kas saistītas ar dabas vērošanu, ogu un sēņu vākšanu vai uzturēšanos mežā. Savvaļas stāsti pēta meža lomu Latvijas sabiedrībā – no ekonomikas līdz identitātei un ekosistēmu uzturēšanai.

Projekta vadītājs, RSU tenūrprofesors un Sociālo zinātņu pētniecības centra pētnieks Dr. soc. Miķelis Grīviņš uzsver, ka savvaļas stāsti sniedz vērtīgu ieskatu Latvijas iedzīvotāju saiknē ar dabu, jo īpaši mežiem. “Mežs Latvijas identitātē ieņem būtisku lomu – ne tikai kā resurss, bet arī kā kultūras un rekreācijas telpa,” atzīmē pētnieks. Diskusijas ietver plašu tematisko loku – no mežu nozīmes labklājības nodrošināšanā līdz jautājumam par to, kā saglabāt šīs zināšanas nākamajām paaudzēm.

RSU Savvaļas stāstu iniciatīva tika popularizēta arī nesenajā simpozijā Wild Things, kas 3. oktobrī norisinājās Rīgā, Āgenskalna tirgū. Pasākums apvienoja pētniekus no Latvijas un ārvalstīm, lai apspriestu dabas, kultūras un zinātnes mijiedarbību. Šajā starpdisciplinārajā forumā īpaša uzmanība tika pievērsta meža nozīmei nacionālajā identitātē un tā vietai literatūrā, kultūrā un sabiedrības dzīvē. Simpozijs veicināja zinātnes pieejamību sabiedrībai, simboliski izvēloties tirgus vidi kā tikšanās vietu.

"Ar šādu iniciatīvu palīdzību mēs tiecamies padziļināt sabiedrības izpratni par to, kā  notiek pētniecība un kā zinātnes procesi ietekmē mūsu ikdienu. Gribam aktīvi veicināt dialogu starp pētniekiem un sabiedrību, un Savvaļas stāstu iniciatīva ir aizraujošs solis ceļā uz sabiedrības kā aktīvas dalībnieces iesaisti pētījumos," stāsta Ieva Puzo,RSU Sociālo zinātņu pētniecības centra vadītāja

Ikviens var iesniegt savu stāstu RSU izveidotā īpašā tiešsaistes plaformā. Šie stāsti var būt dažādi – sākot ar īpašu sēņu vai ogu atklājumu, ģimenes piedzīvojumiem mežā, līdz pat pārdomām par meža vietu Latvijas kultūrā. Projekta mērķis ir apkopot un publicēt šos stāstus, tādējādi saglabājot tradīcijas un veicinot izpratni par meža nozīmi.

Savvaļas stāsti ir unikāla iniciatīva, kas aicina ikvienu dalīties ar savu pieredzi un stāstiem par sēņošanu, ogošanu un piedzīvojumiem mežā. Šī ir viena no pirmajām RSU Sociālo zinātņu pētniecības centra pilsoņzinātnes (citizen science – angļu val.) iniciatīvām, taču tā noteikti nebūs pēdējā. Pilsoņzinātne nozīmē sabiedrības iesaisti zinātniskos pētījumos, kur iedzīvotāji aktīvi piedalās datu vākšanā, analīzē vai problēmu risinājumu meklēšanā.

Šādā veidā ikviens tiek aicināts kļūt par līdzautoru zināšanu kopradē, kas palīdz zinātniekiem un sabiedrībai kopīgi risināt mūsdienu aktuālos jautājumus un izaicinājumus. Projekts aicina apvienot spēkus, lai saglabātu un koptu tradīcijas, kas saistītas ar dabu, un novērstu zināšanu zudumu.

"Latvijas meži, kas klāj vairāk nekā 50 % valsts teritorijas, ir nozīmīgs resursu un kultūras avots. Mežs nav tikai peļņas avots; tā ir arī vieta atpūtai, svaiga gaisa ieelpošanai un identitātes stiprināšanai," stāsta Dr. soc. Miķelis Grīviņš

Foto: Pixabay.com

saistītie raksti

pētījumi sadarbība

Kamaniņu sporta federācija izzina, kā zinātnieki var palīdzēt sportam

Lai plašāk uzzinātu, kādas sporta tehnoloģijas attīsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki un kā tās Latvijas renes sporta veidu pārstāvjiem varētu palīdzēt sasniegt arvien labākus rezultātus, RTU viesojas Latvijas Kamaniņu sporta federācijas delegācija. RTU, tostarp RTU Liepājas akad…

Rīgas Tehniskā universitāte

9. decembris, 2024. gads

pētījumi

Klajā nāk Arnolda Klotiņa izdotais pētījums “Mūzikas modernisma daudzās sejas”

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta apgādā izdotais pētījums “Mūzikas modernisma daudzās sejas. 20. gs. jaunās mūzikas un avangarda attīstība Latvijas un Baltijas kaimiņzemju skaņu mākslā” ir stāsts par to, kā 20. gs. gaitā pakāpeniski mainījusies mūzikas izteiksme un stils. Grāmata adre…

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts

5. decembris, 2024. gads