Latvijā atklāta pasaulē jauna gļotsēņu suga – persiku vilkpienaine

Author
TV3 Ziņu dienests

14. jūlijs, 2025. gads

pētījumi dabaszinātnes

4. jūlijā oficiāli publicēta informācija par jaunu, iepriekš neaprakstītu gļotsēni persiku vilkpienaini (Lycogala persicum), to Ķemeru Nacionālajā parkā ievāca Julita Kluša. Šis ir unikāls notikums Latvijas gļotsēņu pētniecībā. Viens no retajiem gadījumiem Latvijas zinātnes vēsturē, kad jauna suga aprakstīta pēc Latvijā atrasta un vietējās vērotājas ievākta parauga, informē Latvijas Mikologu biedrība.

Jaunā suga — persiku vilkpienaine (Lycogala persicum) — ir gļotsēne ar maziem augļķermeņiem. To diametrs ir nieka 1–2,5milimetri. Attīstības sākumā spilgtu, koši rozā augļķermeni, bet nobriedušai tai izveidojas unikāla, reljefa virsmas struktūra. Tai ir tumšs raksts uz violetīga fona. Mikroskopiski tā izceļas ar sārtiem eļļas pilieniem.

persiku gļotsēnes.png
Foto: Julita Kluša

Jaunās gļotsēnes tips un holotips ievākts Latvijā, Ķemeros, 2023. gada 1. jūlijā Julitas Klušas ekspedīcijas laikā.

Julita, pētot vilkpienaines, bija ievērojusi to lielo daudzveidību, lai arī līdz nesenai pagātnei zinātnē bijušas aprakstītas tikai dažas šīs ģints sugas, pētniece ar prieku sekoja līdzi Dmitro Ļeontjeva (Ukrainas pētnieks) un viņa komandas sāktajiem vilkpienaiņu pētījumiem. Tajos ģints tika dalīta daudzās jaunās sugās.

Julita veica mērķtiecīgu ievāktā parauga nobriedināšanu, mikroskopiju un rezultātu  salīdzināšanu ar zinātnē aprakstītajām sugām, balstoties arī 2023. gadā publicētajā Ļeontjeva pētījumā par pirmajām 15 jaunajām vilkpienaiņu sugām.

Neatrodot savam atradumam atbilstīgu, tika izvirzīta hipotēze par iespējamu jaunu sugu.

Paraugu nodeva starptautiskai izpētei

Starptautiskā gļotsēņu kongresa laikā 2023. gada augustā paraugs tika nodots Ļeontjevam tālākai izpētei, un 2024. gada aprīlī pēc sekvencēšanas (DNS analīzes) apstiprināts kā jauna suga zinātnei.

Līdz oficiālajai publikācijai pagāja vairāk nekā gads, jo jaunas sugas aprakstīšanai nepietiek ar vienu paraugu. Šobrīd apzinātais sugas izplatības areāls ir Eiropa (Baltkrievija, Latvija, Krievija) un Ziemeļamerika (Kanāda, ASV). Kopumā 2025. gada D.Ļeontjeva un līdzautoru publikācijā aprakstītas 24 jaunas vilkpienaiņu sugas, kopējam sugu skaitam ģintī sasniedzot 54, bet sagaidāms, ka sugu skaits vēl palielināsies.

Persiku vilkpienaine aprakstīta kā "skaista gļotsēne" (beautiful myxomycete), kas veido lielas, košas kolonijas — netipiski vilkpienaiņu ģints sugām ar maziem augļķermeņiem. Suga, iespējams, ir saistīta ar boreālajiem mežiem. Tās pilnais zinātniskais nosaukums ir Lycogala persicum.

Liels notikums Latvijai

Skaistā gļotsēne veido lielas kolonijas, kas ir diezgan neparasti Lycogala ģints sugām ar maziem (2 mm) sporokarpiem. Jauni L. persicum sporokarpi izceļas ar košu, "ķīmiski" rozā krāsu, kas intensitātē pārspēj visus pārējos šīs ģints locekļus.

"Esmu gan pagodināta, gan sajūsmināta, ka mana Latvijā atrastā gļotsēne nu oficiāli atzīta par jaunu sugu zinātnē. Sugas nosaukums ietver arī manu uzvārdu, un šī brīnišķīgā suga ir mans pienesums gļotsēņu daudzveidības izzināšanā," dalās pētniece, mikoloģe Julita Kluša.

Lai precīzāk apzinātu gļotsēņu izplatību Latvijā, ikviens aicināts savus gļotsēņu novērojumus reģistrēt portālā dabasdati.lv.

Ar gļotsēņu atradumu foto un meklēšanas pieredzes stāstiem aicināti dalīties Facebook grupā "Gļotsēņu apbrīnotājiem un pētniekiem" . Šīs grupas mērķis ir parādīt dabas daudzveidību, lielāku sabiedrības uzmanību pievēršot šiem interesantajiem organismiem — gļotsēnēm, kas patiesībā nemaz nav sēnes.

Visu Latvijā zināmo gļotsēņu sarakstu, kā arī foto un nelielus aprakstus latviešu valodā pēdējo 15 gadu laikā Latvijā atrastajām gļotsēņu sugām var atrast mājaslapā šeit

saistītie raksti

pētījumi zinātne sabiedrības veselība

Pēcdoktorantūras projektā tiks pētīti matemātiskās topoloģijas modeļi, lai uzlabotu MI algoritmu vēža šūnu noteikšanā

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) pētnieks Jānis Lazovskis pēcdoktorantūras projektā "Efektīvi topoloģiski invarianti reprezentāciju atklāšanai attēlu diagnostikā" izmantos matemātiskās topoloģijas modeļus, lai uzlabotu mākslīgā intelekta (MI) algoritm…

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts

8. jūlijs, 2025. gads

personība zinātnes komunikācija pētījumi

Jūlijā ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025" aplūkojama gan Latvijas Mākslas akadēmijā, gan Talsos 

Izglītības un zinātnes ministrijas veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” piedāvā unikālu iespēju iepazīt 12 izcilus Latvijas zinātniekus un viņu devumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 1. līdz 27. jūlijam šī daudzveidīgā ekspozīcija ir aplūkojama gan galvaspilsētā, gan reģionā, p…

researchLatvia

1. jūlijs, 2025. gads

pētījumi inovācija

Ar droniem un mākslīgo intelektu palīdzēs mežiem augt vērtīgākiem

Meža nozare ir viens no būtiskākajiem Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem. Lai vairotu zaļo bagātību, ik gadu tiek atjaunoti vairāk nekā 40 tūkst. ha meža, apmēram puse – stādot vai sējot. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki ar partneriem izveido automatizētu risinājumu jaunaudžu kopšan…

Rīgas Tehniskā universitāte

30. jūnijs, 2025. gads

dabaszinātnes

LBTU pētīs klimatam noturīgu apstādījumu izveidi pilsētvidē un izstrādā apmācību programmas

Latviju un Lietuvu vieno kopīgi izaicinājumi saistībā ar Eiropas Savienības (ES) vides politikas īstenošanu, kurā īpaša nozīme ir pilsētvides zaļās infrastruktūras attīstībai un klimatam pielāgotu, noturīgu apstādījumu ieviešanai. Taču praktiskajā līmenī pašvaldībām un nozares speciālistiem bieži t…

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte

26. jūnijs, 2025. gads