Martā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” apskatāma RSU un RSU LSPA telpās 

Author
research Latvia

3. marts, 2025. gads

zinātnes komunikācija

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotā ceļojošā izstāde “Zinātne Latvijai 2025” sniedz unikālu iespēju iepazīt 12 Latvijas zinātnes izcilības un viņu ieguldījumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. No 3. līdz 30. martam šī daudzveidīgā ekspozīcija būs aplūkojama gan  Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vestibilā, 1. stāvā, Dzirciema ielā 16, gan RSU Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmijā, Brīvības gatvē 333, Rīgā. 

RSU-LSPA-izstade-LV.png

 

Divpadsmit zinātnes izcilības, pārstāvot 12 vadošās Latvijas zinātniskās institūcijas, apliecina Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību Eiropas Pētniecības telpā. Sadarbībā ar zinātnes komunikācijas platformu researchLatvia kalendārs un izstāde "Zinātnei Latvijai 2025" atspoguļo Latvijas zinātnieku pētītos jautājumus, kas ietekmē mūsu sabiedrību, vidi un kultūru. Martā īpaša uzmanība tiek pievērsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) ieguldījumam pētniecībā un tās nozīmei zinātnes attīstībā.  

“Zinātne vienmēr ir tāds nosacīts ceļš nezināmajā. Ja viss būtu zināms un viss jau būtu izpētīts, tad jau nebūtu zinātnes," komentē Dr. biol. Renāte Ranka, RSU Farmācijas fakultātes tenūrprofesore, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece.  

Katrs no zinātniekiem pārstāv savu unikālo pētniecības jomu, tostarp horeomuzikoloģiju, valsts aizsardzību un drošību, farmakoģenētiku, reto un aizsargājamo sugu aizsardzību, ūdenstilpju aizaugšanas samazināšanu, komētu un to aktivitātes pētniecību, mākslas zinātni, imitējošo modelēšanu, modernās sabiedrības iekšējo loģiku no filozofijas skatījuma, kultūru, kā arī grāmatniecību, bibliotēkzinātnes un rakstītā vārda vēsturi.  

Visa gada garumā ceļojošo izstādi varēs apskatīt dažādās augstākās izglītības iestādēs, kā arī citās sabiedriskajās un kultūrvietās visā Latvijā. Skenējot kvadrātkodus, ikviens interesents varēs noskatīties visus 12 videostāstus. Šī iniciatīva ne vien veicina zinātnes atpazīstamību, bet arī stiprina sabiedrības saikni ar zinātni. 

12 zinātnes personības – sešas pētnieces un seši pētnieki – ar savu unikālo pētniecisko darbu sniedz ieguldījumu starpdisciplināru nacionāla un pasaules līmeņa zinātnes centru attīstībā: 
  • Dr. art. Diāna Zandberga (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas zinātniskā un radošā darba prorektore, Latvijas mākslas augstskolu kopīgās profesionālā doktora studiju programmas mākslās direktore, pianiste); 
  • Dr. sc. pol. Toms Rostoks (Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors, asociētais profesors); 
  • Dr. biol. Renāte Ranka (RSU Farmācijas fakultātes tenūrprofesore, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece); 
  • Dr. biol. Artūrs Škute (Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta profesors);   
  • Ph. D. Rūta Ozola-Davidāne (Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultātes Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta asociētā tenūrprofesore); 
  • Mg. sc. comp. Karina Šķirmante  (Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra vadošā pētniece, doktorante);    
  • Art. D. Ansis Rozentāls (Latvijas Mākslas akadēmijas docents, IT speciālists, gleznotājs);   
  • Ph. D. Oskars Java  (Vidzemes Augstskolas Sociotehnisku sistēmu inženierijas institūta direktors, pētnieks); 
  • Dr. phil. Raivis Bičevskis (Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes tenūrprofesors  filozofijas, ētikas un reliģijas nozares sociālās filozofijas apakšnozarē); 
  • Dr. sc. ing. Sergejs Gaidukovs (Rīgas Tehniskā universitātes Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes tenūrprofesors); 
  • Ph. D. Baiba Tjarve (Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadītājas vietniece, vadošā pētniece); 
  • Mg. art., Mg. soc. Dagnija Baltiņa (Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore, doktorante). 

Mūsdienu zinātne iedvesmo, pārsteidz un veido zināšanu sabiedrību! Lai Gaismas pils, Latvijas zinātnes, mākslu un kultūras, kā arī lietišķo zinātņu universitāšu un augstskolu sniegums turpina mūs visus iedvesmot – meklēt, radīt un augt!  

Zinātnes kalendārs ir izstrādāts IZM realizētā ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 “Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība” ietvaros. Izstrādātāji: SIA “Entuziasti Digital”, tostarp Mārtiņš Pavasaris, video režisors Kristaps Mozgirs un fotogrāfs Mārtiņš Goldbergs, piedaloties researchLatvia radošajai komandai. 

saistītie raksti

zinātnes komunikācija kvantu tehnoloģijas

Ar centieniem ieinteresēt jaunos zinātniekus Preiļos atzīmēta Pasaules kvantu diena

Jau ceturto gadu Latvijā tiek atzīmētas Pasaules kvantu dienas.  Šogad pirmo reizi aktivitātes notika ārpus Rīgas – Preiļos. Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki devās uz Latgales pilsētu, kur dalījās zināšanās un karjeras ceļā, kā arī diskutēja ar skolēniem ne tikai par kvantu tehnoloģijām,…

Latgales Reģionālā televīzija

23. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija

Seši soļi, kā pētījumu pārvērst stāstā 

Mūsdienās, kad informācijas ir daudz un noturēt uzmanību kļūst arvien grūtāk, ir svarīgi ne tikai tas, ko pētnieks stāsta, bet arī tas, kā pētījums tiek atspoguļots. Zinātnes komunikācijā arvien svarīgāka kļūst stāstniecība (angļu: storytelling) – prasme sarežģītus faktus un datus pārvērst saprotam…

research Latvia

22. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija

Fizikas doktore Virgīnija Vītola par dzīvi zinātnē un vasarām Lielvārdē

Ar uzņēmību un centību var gandrīz visu, tam apliecinājums ir Virgīnija Vītola, kura, pabeigusi humanitāra novirziena vidusskolu, studēt izvēlējās fiziku un matemātiku, turklāt, nesasniegusi 30 gadu vecumu, jau bija kļuvusi par fizikas doktori, ar savu piemēru iedvesmojot daudzus jauniešus. Darba d…

Marta Poga | Ogrenet

22. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads